SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

KENEYE DİKKAT!5 Mayıs 2022 - 19:07, Perşembe

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, bahar aylarıyla birlikte artan kenelerden kurtulmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Sıcaklık ve nem oranları ile kenelerin doğada hızla çoğaldıklarını belirten Veteriner hekim Mustafa Yıldız, “Bu da bahçede ya da gezintiye çıkan köpek ve kedilerde kenelerin, evcil hayvanlarımız üzerindeki paraziter sömürücü etkileri yanında en önemlisi kenelerin taşımış olduğu hastalık yapıcı etkenleri bırakmaktadır. Kedi ve de köpeklere son derece öldürücü hastalıklar bulaştıran kenelere karşı kendimizi ve de evcil hayvanlarımızı kene kontrolü konusunda titizlikle durmamız gerekmektedir’’ diye konuştu.

MÜCADELE

Keneden kurtulmanın yolları hakkında bilgi veren Yıldız, “Kene mücadelesinde, serbest veteriner hekimlerin elinde son derece etkili ilaçlar damlalar, solüsyonlar, tasmalar mevcuttur. Hekiminizin ilaçları tavsiyesine göre, periyodik olarak kedi ve de köpeğinize kullanınız. Doğrusu hayvanınızda bir bit, pire, kene bulaşması olmadan düzenli ilaçlama yapmaktır.  Kenelerin taşımış olduğu bir kısım virüsler maalesef insanlara da bulaşmaktadır. Böyle bir şeyle karşılaştığınız zaman en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz’’ dedi. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 133 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar