SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

YANGINLARA HAZIRIZ’11 Mayıs 2022 - 09:22, Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Gazetemize  açıklamada bulunan Orman Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Vedat Dilaver, “ Kurulduğu tarihten itibaren orman genel müdürlüğü asli görevlerinden biri olan yangınla mücadele konusunda her zaman olduğu gibi bu sene de hazır. Her yıl güçleniyoruz, teknolojiyi daha çok kullanıyoruz” dedi.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Vedat Dilaver. Orman Mühendisleri Odası Sakarya Şube başkanıyım. Sakarya orman bölge müdürlüğünde orman mühendisi olarak çalışmaktayım. Toplam 4 yıldır da Orman Mühendisliği Odası Sakarya Şube başkanlığı görevini yürütüyorum. Trabzonluyum. Sakarya'da 20 yılın üzerinde bir süredir ikamet ediyorum. Çeşitli görevlerde bulundum. Sakarya Çevre Orman İl Müdürlüğü’nde Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü ,İl müdür yardımcılığı yaptım. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğünde Fidanlık Müdürlüğü ve Etüt Proje Başmühendisliği ,İstanbul'da Doğa Koruma Milli Parklar  1. Bölge Müdürlüğünde  Bölge Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptım. Şu anda da Sakarya'da Orman Bölge Müdürlüğü’nde orman mühendisi olarak çalışmaktayım.

BİN 200 ÜYEMİZ VAR

Odanız hakkında bilgi verir misiniz? kaç üyeniz var?

Odamız 5531 sayılı meslek yasasına göre çalışmaktadır. Orman mühendisleri, orman endüstri mühendisleri ve ağaç isleri endüstri mühendisleri odamıza üye. Türkiye genelinde 15 şubemiz mevcut. Sakarya şubemiz 2010 yılında kuruldu. 2010'den itibaren de 7 dönemdir faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  Toplam bin 200 üyemiz var. Üyelerimizin içerisinde 44 özel ormancılık büro ve şirketimiz var. Diğer meslektaşlarımız kamuda özel sektörde belediyede çalışan meslektaşlarımızdan oluşuyor. Özellikle lif yonga sektöründeki fabrikalarda çalışan orman endüstri mühendisi arkadaşlarımız var. Tabi odamızın birinci derecedeki hedefi özellikle bu 3 meslek branşında olan meslektaşlarımızla ilgili olarak eğitimler düzenliyoruz. Özel büro ve şirketlerin danışman mühendis arkadaşlarımızın alması geren zorunlu eğitimler var. Bu eğitimlerimizi de orman mühendisleri odası genel merkezimizin koordinasyonunda sürdürüyoruz . Onun dışında oda olarak orman büro ve şirketler ağırlıklı olarak Orman Genel Müdürlüğü doğa koruma milli parklar genel Müdürlüğü ve ÇEM genel müdürlüğünün yapmış olduğu projeler dahil olmak üzere belediyeler, kamu tüzel kişileri, gerçek kişiler bütün yaptıkları başvuruları özel büro ve şirketler arayıcılığıyla yapmakta. Biz oda olarak bunların yapmış olduğu başvurularının proje onaylamasını yapıyoruz. Sakarya havzamızda bizim şubemize bağlı Bolu, Düzce, Kocaeli ve Sakarya illerimiz var. Su anda Türkiye genelinde 19 bin civarı üyemiz bulunmaktadır. Her gecen gün de üye sayımız artmaktadır. Bu 4 ilimizde de mezun olmuş, SMM belgeli dediğimiz 1 yıllık bir uyum eğitimi mevcut. Bu belgeyi aldıktan sonra şu anda Sakarya havzamızda, bize bağlı olan 4 ilimizde boşta olan mühendisimiz yok.

İSTİHDAM ARTIYOR

İlimizde orman  mühendislerinin çalışma alanları nelerdir?

Orman mühendislerinin ağırlıklı çalışma alanı kamu. Kamu dışında bizim 5531 sayılı meslek yasamızın çıkarılmasının ana nedenlerinden biri de devletin hem yapan hem kontrol eden olmaması, özel büro ve şirketlerin önünün açılması yönünde yasamız çıktı. Bu yasa kapsamında sadece çalışma alanı sadece kamu olmaktan çıktı, özel büro- şirketler ve yeminli bürolarla (10 yılı dolduranlar yeminli oluyor) şu anda her geçen gün şirketlerimiz artmakta. İstihdam da her geçen gün artış göstermektedir. 12 Orman fakültemiz mevcuttur. Bu fakültelerin de her geçen gün puanı yükselmekte ve kontenjanı da dolmakta. Tabi burada birinci derecede, bizim için asıl önemli olan Orman Genel Müdürlüğü Ağırlıklı Ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve ÇEM Genel Müdürlüğünde ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında  istihdamın artması. Son iki yılda alınan mühendis sayısı bin 461 bu yıl da alımlarla 2000'e yakın orman mühendisi ve orman endüstri mühendisi meslektaşımız kamuya girmiş olacak.

ÜYE SAYIMIZ  ARTTI

Orman mühendislerinin yetki alanları nelerdir? Bu yetkilerinizi kullanabiliyor musunuz? 

Öncelikle tabi kamu ağırlıklı istihdam sağlanmakta. Göreve başlayan meslektaşlarımız  kamu içerisindeki görev yetkileri kapsamında görevlerini sürdürmekte. Odaya bağlı çalışan büro ve şirketler tabi birebir kendi ormancılık işlerini yürütmekte.  Hem orman mühendisleri hem de orman endüstri mühendisleri. Ağaç işleri endüstri mühendisleri son dönemde odamıza üye olan sayıları artmaktadır. Tabi ki birebir Kendi meslek dallarıyla alakalı işleri sürdürmekteler. Aktif olarak bunlar yapılmakta. Fakültelerden yeni mezun meslektaşlarımız bir yıllık uyum eğitimi sonucunda, uzmanlık eğitimleri de görmektedir. Genel merkezimizin koordinatörlüğünde uyum eğitimleri açıyoruz. Bu uyum eğitimlerinden sonra uzmanlık eğitimleri açılıyor. İşte özel ağaçlandırma olsun, yol etüt ağaçlandırma, tohumluk kontrolü olsun...v.b gibi eğitimlerden sonra sınava giriyorlar. Sınavlardan sonra belge aldıktan sonra bu belgeleriyle serbest piyasada dediğim gibi belediyelerde, gerçek kişilerde, kamudaki diğer birimlerle bağlantılı tüm faaliyetlerini ormancılık hizmetlerini sürdürebilmektedir.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Geçen yıl çok fazla orman yangını yaşadık. Bu yıl için önlem alındı mı? Bunun için çözüm öneriniz var mı?

Şunu söyleyeyim, orman genel müdürlüğü kuruluşundan itibaren yangını birinci derecede önemsediği ve çok başarılı olduğu ve uzmanlaştığı bir konu. Geçen seneki tabi yangınlarla bağlantılı olarak söyleyeceğimiz şeyler kamuoyunda sıkça görüşüldü. Orman genel müdürlüğümüzün gerek hava gücü gerek kara gücü bu konuda yeterli. Geçen seneki yangınlarla ilgili Odanız Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz ın kamuoyuna yapmış olduğu açıklama ve  odamız  bilim kurulunun kapsamlı rapor mevcuttur. Tüm Ormancılık çalışanları olarak  ateş savaşçılarımız hava ve kara gücümüz, elimizden gelen bütün çabayla kamu kurum ve  kuruluşlarıyla hepsiyle birlikte ciddi mücadele edildi.. Anayasal güvence altında ormanlarımız. Her yanan alan 1 cm2'si bile boş bırakılmayacak şekilde  yıl içerisinde ağaçlandırılmakta.. Burada toplum bilinci çok önemli.. Her ne kadar gücünüz yeterli olsa bile bazı şeylerde doğa ile savaşamıyorsunuz. Tabi bu kapsamda gerek kara gücü gerek hava gücüyle bu sene için gerekli tedbirler alındı. Hatta son dönemde yangın işçisi, orman mühendisi ,orman endüstri mühendisi ve orman muhafaza memuru alımları bu yıl içerisinde yapılacak. Kurulduğu tarihten itibaren orman genel müdürlüğü asli görevlerinden biri olan yangınla mücadele konusunda her zaman olduğu gibi bu sene de hazır. Her yıl güçleniyoruz, teknolojiyi daha çok kullanıyoruz. İnşallah önümüzdeki senelerde yangın çıkmaz. Çok kısa bir sürede yangın söndürebilmekteyiz. 12 dk. Gibi kısa bir bir sürede yangına müdahale edilmekte. Sakarya havzamızda da Sakarya ve Bolu Orman Bölge Müdürlükleri olarak  bu senede her sene gibi hazırlıklıyız. Meslektaşlarımız tüm eğitimleri alıyorlar, yangın söndürme araç, gereç ve teçhizatlarımız da herhangi bir afete hazır durumda.

CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Sakarya'da ne kadar ormanlık alan mevcut ve orman çalışanları yeterli bir sayıda mı?

Sakarya %43 ormanlarla kaplı bir şehir.. Bütün teşkilatımız can siper hane bicimde sadece ormanların korunması, geliştirilmesi, yangınla mücadele ,kamuoyunun bilgilendirilmesi için de her türlü mücadeleyi ve çabayı yapmaktadır. Buradan Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk'e, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat'a teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten de tüm yönetim ekipleriyle birlikte orman orman işletme müdürlükleri, fidanlık müdürlükleri olağan üstü çaba harcamaktadırlar. Biliyorsunuz  Sakarya Şubemiz dahilinde İstanbul ve Ankaraya Bağlı doğa koruma Milli parklar bölge müdürlüğümüzde var. Doğa  Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüklerindeki meslektaşlarımız  Halkımızın  ihtiyaçlarını karşılamak için tabiat parkları, tabiat geliştirme alanları yaban hayatı geliştirme alanları biyoljik çeşitliliğin korunması ile ilgili olarak çok ciddi çalışma sürdürmekteler. Her geçen gün Sakarya havzamızda mesire sayısı artmakta.. Orman Bölge Müdürlükleri  Bal ormanlar kuruluşlarına çok önem vermektedir. Biliyorsunuz Melen havzasında botanik bahçesini Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü tıbbı aromatik bahçe oluşturuldu. Aynı havzanın devamında Kocaeli'nin de kalan kısmında da Sakarya Orman Bölge müdürlüğümüz aracılığıyla çalışmalar sürdürülmektedir. Teşkilat olarak odamız genel müdürlüklerimiz ele ele güç birliği ile çalışmakta.

YER SORUNUMUZ VAR

Oda olarak sorunlarınız nelerdir? Çözüm önerileriniz var mı?

Herhangi bir sorunumuz yok. Sakarya şubemiz 2010 yılında kuruldu, kurulduğu günden itibaren her geçen gün artan bir ivmeyle faaliyetler sürmekte. Yalnızca bir yer sorunumuz vardı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Ticaret ofisinde yeni bir yer satın aldık. Üyelerimize daha iyi hizmetler vermeyi düşünüyoruz. Ulaşmayı düşündüğümüz hedeflerimiz var, meslektaşlarımızın desteğiyle birlikte ulaşacağımızı umuyorum. Buradaki amacımız kavga etmek değil meslektaşlarımızın haklarını korumak, birinci hedefimiz bu. Dik duruyoruz ama dikleşmiyoruz.

STAJLARINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRSİNLER

Orman mühendisliği öğrencilerine ne tavsiye edersiniz?

Yabancı dillerini geliştirsinler, bu çok önemli. Stajlarını çok iyi değerlendirsinler. Fakültede teknik bilgiler mutlaka veriliyor ama uygulama kısmı çok farklı. Ben de orman fakültesi mezunuyum. Fakülteden mezun olduğunuz haliniz ham haliniz bu yüzden stajlarını iyi değerlendirsinler. 3 meslek birimimizin mensubu; orman mühendisleri, orman endüstri mühendisleri, ağaç işleri endüstri mühendisleri mutlaka odaya kaydolsunlar. Odanın uyum eğitimlerinden geçsinler. Kendilerini geliştirme adına sadece teknik bilgi yeterli değil. Bilgisayar ortamında kullanılması gereken bir sürü program var. Netcad ,Otoket v.b eğitimleri var, son dönemde drone eğitimleri verdik. Dronelar şu anda Orman Müdürlüğünün, saha ölçmesinden tutun ağaçlandırma sahalarının alan ölçümleri, teras ölçümleri, fidan sayılarına kadar birçok işinde kullanılıyor. Mutlaka KPSS sınavına çok iyi hazırlansınlar çünkü şu anda Kamu ’ya alımın yolu KPSS’den çok iyi puan alabilmekten geçiyor. Özgüvenlerini de yükseltmek için kişisel gelişim eğitimleri dahil olmak üzere kendilerini geliştirmelerini öneririm.

Bu haber toplam 114 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar