SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

“FİYATLAR YÜZDE 100 ARTTI “13 Mayıs 2022 - 09:53, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Her şeyin fiyatının yüzde 100 arttığını ve artmaya da devam ettiğini belirten katlı pazar esnafı Recep Çorlu “Fiyatlar her gün değişiyor, değişmediği gün yok.” dedi.

Satışların her gün biraz daha düştüğünü ifade eden Çorlu “Bu fiyatlara almak o kadar kolay değil. Belli bir kesimden daha önceden alanlar alamıyor. Ben sattığım halde 180 TL bir kayısıya vermem. İncir 150 TL, her kesim veremez” dedi.  İnsanların tepkilerini eyleme dökmediğini belirten Çorlu , “İnsan tepkisini almayarak gösterebilir ama bizde alan da var. 100 TL et pahalı diyorlar 180 TL kayısıya veriyorlar, çok değişik bir halkız” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEK İMKANSIZ”

Asgari ücretle ve emekli maaşıyla geçinmenin imkânsız olduğunu ifade eden Recep Çorlu,  “Allah kolaylık versin, millete yardım etsin. Hele gençler için hepten kötü, Allah onların da geleceğini hayır etsin. Böyle devam etmemesini diliyor ve umuyorum” diye konuştu,

“MİLLETİN ALIM GÜCÜ YOK”

Fiyatların çok yüksek olduğunu ifade eden katlı Pazar esnafı Fikret Okumuş “Sattığımızı yerine koyamıyoruz.” dedi. Satışlarının da düşük olduğunu belirten Okumuş “Milletin alım gücü yok dolayısıyla alamıyorlar” ifadelerini kullandı. İnsanların çok tepki gösterdiğini vurgulayan Çorlu “Çok pahalı diyorlar almıyorlar 1 kilo alacak olan yarım kilo alıyor, 250 gram alıyor. Kim neyi düzeltecekse bir an önce düzeltsin yoksa işimiz bitik” dedi.

TAVUĞUN 40 LİRA OLMASI NORMAL

Tavuk fiyatlarının yüksek olmadığını ifade eden esnaf, “Vecdi Hacım,   Piyasaya kıyasla tavuk fiyatları çok yüksek değil. Patlıcanın 28 lira, biberin 28 lira olduğu yerde tavuğun 40 lira olması gayet normal. Bunlar zaten olması gereken şeyler. Buğdayın 7 lira, yemin %100 arttığı bir yerde tavuğun 40 lira olması gayet normal.  Tabii ki vatandaş  fiyatların böyle artmasına çok tepkili. Fiyatları çok fazla buluyorlar, cüzdanı denkleştirmiyorlar. Öyle olunca bize patlıyorlar. Biz de idare etmeye, onlara anlatmaya çalışıyoruz. Ama bazı ürünlerde fırsatçılık var. Ramazan’da 30 lira olan patlıcan şimdi niye 8 liraya düştü? 10 lira olan salatalık neden 3 liraya düştü? Fırsatçılık var. İnşallah bunlar düzelecek yoksa biz de şikayetçiyiz. Ama insanları idare etmeye çalışıyoruz çünkü insanların artık psikolojisi bozuk. Tamam abla deyip geçiyoruz.

3 GÜNDE BİR FİYAT DEĞİŞTİRMEKTEN BIKTIK

 Esnaf Ömer Çil ise, 3 aydır sürekli fiyat değiştirmekten bıktık.3 günde bir fiyat değiştiriyoruz. Bu şartlardan ve gidişattan  memnun değiliz.1 kilo kuyruk yağı 130 lira oldu. 1 ay önce 80 liraydı. Ülkemizde hayvancılık zayıfladı, tarım da zayıflayınca haliyle fiyatlara yansıyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor. Fiyat yükseldikçe bizim alım gücümüz düşüyor. İnsanlar şikayet ediyorlar ama artık eskisi gibi bize özel şikayette bulunmuyorlar. Genel olarak her şeye zam geldiği için genel bir isyanları var. İnşallah düzelir”

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ İNSANLAR BAKMAKLA YETİNİYOR

Esnaf Murat Kabacan, "  İnsanlar şu anda alışveriş yapamıyor sadece bakmakla yetiniyorlar dedi. Murat Kabacan: Fiyatlar su anda normale inmek üzere. Henüz yeterince düşmedi. Bu yüzden insanlar rahat alışveriş yapamamaktalar. İnşallah bu sene vatandaşımız meyve sebze alabileceği seviyeye gelir. İnsanlar şu anda alışveriş yapamıyor sadece bakmakla yetiniyorlar. Bütçelerini kısa kısa meyve sebze alabiliyorlar çocuklarına. Biz elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz vatandaşımıza. Çok fazla şikâyet geliyor bize. Aslında biz pazarcılarında yapabileceği bir şey yok. Biz de halkımızı devlet yöneticilerimize yönlendiriyoruz. Çünkü biz de aracı bir kurumuz. Ne kadara alıyorsak en asgarisinden vermeye çalışıyoruz. Ama tabi ki insanlarla biz muhatap olduğumuz için suçlamalar direkt bize geliyor. Sayın yöneticilerimiz fiyatlara bir müdahalede bulunabilirlerse çok daha iyi olur.

FİYATLAR NORMAL

Osman Karaaslan: Meyve fiyatları normal seyrediyor şu anda ama sebze fiyatları baya düşük. Meyveler de yavaş yavaş düşmeye başlıyor.  Toplanma zamanları geldiğinde hepsi düşecek inşallah. Bir hayat pahalılığı falan söz konusu değil şu anda. Salata 5 TL, kabak 5 TL, biberler 6-7 TL. Daha da düşme eğiliminde bulunacak. İnsanlar alıyorlar. Alamayanlar çok nadir. 50 kişiden 45 kişi alışverişini yapabiliyor. Ama tabi ki şikayetler de geliyor fiyatlar yüksek diye. Hükümeti suçluyorlar, onların fiyatları arttırdığını iddia ediyorlar.  Her şey sezonunda ucuz olur. Kışın domates salatalık yemek istersen tabi ki pahalılıkla karşılaşırsın. Mesela salata mevsimi olmadığı için 30 TL'ye çıktı. Ama yakanda 2-3 TL'lere düşer. Kimseye mal beğendiremiyoruz. Buna nankörlük denir. Ucuz olunca malı beğenmiyorlar. Ben pahalı olmasından yanayım. Her şey şu anda çok makul  fiyatlarda. Kimse demesin alım gücümüz  yok. Gayet herkes alışverişini yapıyor. Bir karpuza 150 TL verebilecek insanlar var.”

Bu haber toplam 147 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar