SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

KAN STOK ORANIMIZ YÜZDE 9814 Mayıs 2022 - 09:03, Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

 Gazetemize açıklamada bulunan Sakarya Kızılay Başkanı Cevdet Koç Sakarya’da kan stok oranımız yüzde 98 seviyesinde olduğunu belirterek, Bu konuda kan organizasyonundaki arkadaşlar ciddi çalışıyor. Biz de onlara lojistik destek sağlıyoruz. Üretilmeyen tek şey kan ve kan ACİL değil SÜREKLİ ihtiyaç. Kan hizmetleri vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya ve kan bağışında bulunmaya davet ediyoruz, dedi.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Adım Cevdet Koç 1970 Sakarya Erenler doğumluyum, Erenler’de ikamet ediyorum. Kendime ait bir işletmem var. Endüstriyel yapı alanında faaliyet gösteriyorum. Farklı sivil toplum örgütlerinde zaman zaman görevlerim oldu.12 Mart 2022 kongresiyle Sakarya Kızılay İl Şube Başkanlığı görevini yürütüyorum.

TÜRKİYE’DE VE DÜNYA’NIN BİR ÇOK ÜLKESİNDE FAALİYET SÜRDÜRÜYOR

Kızılay’ın tarihçesi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?  Sakarya’da Kızılay hangi tarihte kurulmuştur?

Kızılay 1868 yılında Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak, yaralı askerlere yardım cemiyeti olarak kurulmuş. Cephe gerisinde yaralı askerleri, onların ihtiyaçlarını o anki durumlarından mağduriyetlerini giderme adına kurulmuş. Tabii ilerleyen zamanlarda yardım cemiyetine dönüşmüş.154 yıllık bir kurum. 1947 yılında Türkiye Kızılay Derneği olarak adını almış. Sadece yaralı askerlere yardım etmekle kalmamış, Milletimizin merhametli eli, şefkatli yüzü olarak toplumun her kesiminden ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı grupların sosyal yaşamlarını dengeleyecek faaliyetler yürütmeye başladı. Şu an ki adıyla da Türkiye Kızılay Derneği olarak, Türkiye’de ve Dünyanın birçok ülkesinde insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Sakarya’da ise kurum kayıtlarına göre1938 yılında kurulduğunu biliyoruz, o yıldan bu yana faaliyetlerini artırarak devam ediyor.

GÖREVLERİMİZ

Türk Kızılay’ın görevi nedir?

Türk Kızılay’ının görevini 3 açıdan inceleyebiliriz.

Bunun 1.’si doğal afetlerde ve savaş durumunda 1.derece devlet organizasyonunda verilmiş olan görevimiz. Bu durumlarda beslenme ile ilgili devlet organizasyonlarında 1.derece sorumluluğunuz vardır, mobil aşevlerimiz ile bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz.

2.açıdan baktığımızda sosyal yardım ve faaliyetler ile ilgili bölgemizde, şube sınırlarımız içerisinde olan ihtiyaç sahibi ailelerin sosyal açıdan ihtiyaçlarının giderilmesi, onların topluma kazandırılmasıdır.

3.alanda ise kan hizmetleridir. Türkiye’de kan hizmetleri Kızılay’ın yetki ve sorumluluğundadır. Türkiye’de Kan hizmetleri vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sunulmaktadır. Genel olarak 3 konu başlığında inceleyebiliriz Kızılay’ın hizmetlerini.

LOJİSTİK MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ

Yeni seçilmiş bir başkan olarak Sakarya Kızılay Şubesi’nin projeleri nelerdir”

Şehir merkezinde, cadde üzerinde ulaşım kolaylığı olan bir şube kazandırmak öncelikli hedefimiz. Daha sonra ise özellikle üniversite bölgesindeki gençlerimize gençlik merkezi kurmak, onların sosyal faaliyetlerini, eğitimlerini alabileceği, eğitimlerine yardımcı olabileceğimiz ve okul dışındaki zamanlarında toplumsal eğitimler alabileceği bir proje yapmak istiyoruz. Bir diğer projemiz ise bölgemizde bulunan yabancı uyruklu misafirler. Bunlarla ilgili de bir toplum merkezi kurma projemiz var. Bu toplum merkezi projemiz. Topluma adaptasyonunu sağlamak aynı zamanda da bölgemizdeki yabancı uyruklu misafirlerin meslek edinmesini sağlayarak iş gücüne katılmasına yardımcı olmak, onları sokaktan kurtarmamız lazım. Boş kaldıkça toplumun rahatsızlığına sebep olan bazı davranış biçimleri olabiliyor, toplu hareketler insanları rahatsız edebiliyor. 4.projemiz ise şu an mevcutta bulunan SATSO kompleksinin ilerisinde OSB girişinde bir depo alanımız var. Bu alan içerisinde bölgede bir lojistik merkezi kurmak istiyoruz. Oradaki depo ve lojistik merkezinden gelir elde etmek istiyoruz ve bu geliri de Sakarya’daki projelerde kullanmak istiyoruz.

GERÇEK İHTİYAÇ SAHİBİNE YARDIM YAPILIYOR

Yardıma muhtaç kişileri siz mi arayıp buluyorsunuz yoksa kendileri mi gelip sizi buluyorlar? Yardıma muhtaç kişilere (Para, eşya, gıda, giyim vb.) ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz? Bu konuda bir veri tabanınız var mı?

Biz Kurum olarak genelde sosyal yardımlaşma vakıfları ile koordinasyon içinde çalışıyoruz. Kaymakamlık ve Valilik bünyesinde vakıfladır bunlar. Bu tür başvurular devlet nezdinde kabul gören, gerçekten gelir durumu yeterli olmayan veya fiziki olarak çalışmaya müsait olmayan aileler sosyal inceleme formu dâhilinde gelen isimler ve talepler hane ziyaretleri ile tespit ediliyor. Gerçekten ihtiyaç sahibi ise düzenli bir ihtiyaç giderme noktasında Adapazarı Belediyesi ile yürüttüğümüz sosyal marketimiz üzerinden bir kart tanımlıyoruz, İhtiyaçlarını marketten alışveriş yapar gibi kredi limiti oluşturarak bu tür ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bunun dışında bazen anlık ihtiyaçlarda oluyor. İnsanların anlık gelir kaybına uğradığı zamanlar oluyor. Bu durumlarda da aynı yardımları yani gıda, giyim vb. yardımları yapıyoruz.

DEVLET VATANDAŞINI BİLİYOR, TANIYOR VE KOLLUYOR

İhtiyacı olan her yere ve herkese ulaşıyorsunuz bunun için yoğun bir mesai harcamak gerekiyor nasıl yetişiyorsunuz?

Elbette bir mesai gerekiyor, fakat sistem üzerinden yürüttüğümüz için çok fazla yoğun bir mesai gerekmiyor. Sosyal yardımlaşma vakıfları bu listelere sahip zaten. Devlet vatandaşını biliyor, tanıyor. Bu yüzden de zaman zaman bu listenin paylaşımlarını yapıyor. Biz ise daha çok adres tespiti için çalışıyoruz. Bunun dışında duyarlı vatandaşlarımızın bize ilettiği bağışları, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya gayret ediyoruz. Aile tespitinde zaman zaman muhtarlarımızla, zaman zaman STK’larla ve duyarlı vatandaşlarımızla birlikte yürütüyoruz.

ÜNİVERSİTELERİMİZ CİDDİ DESTEK SAĞLIYOR

Kan hizmetlerinde Türk Kızılay’ın son dönem çalışmaları nelerdir? Sakarya’daki kan stokunuz ne kadardır?

Şu anda Sakarya’da kan stok karşılama oranımız %98 seviyesinde. Bu konuda kan organizasyonundaki arkadaşlar ciddi çalışıyor. Biz de onlara lojistik destek sağlıyoruz. Çalışma alanlarında onlara gelen talepleri oluşturuyoruz. Özellikle STK’larla toplu çalışma noktasında bize gelen talepleri bir organizasyon çerçevesinde oradaki çalışma alanlarında çay, kahve ve diğer konularda destek sağlıyoruz. Kan hizmetleri biliyorsunuz profesyonel yürütülen bir hizmet. Bu alandaki arkadaşlarımızın hepsi uzman sağlık personelleri. Özellikle üniversitelerimiz bu konuda ciddi destek sağlıyor. İlçelerde de haftanın belirli günleri bölüştürülerek çalışıyoruz. Şehrin merkezinde de KAN alımı için sabit bir yerimiz olsun istiyorduk. SBB Başkanımız Sn Ekrem Yüce’nin destekleri ile inşallah onu da Kent Meydanında gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili proje çalışılıyor. Kent Meydanımızda sabit bir modüler yapı şeklinde kan alım merkezi olacak. Bundan sonra insanlar aramayacaklar. Binamız yapıldığında vatandaşların kan bağışında bulunmaları daha fazla olacaktır.

DUYARLI OLMALIYIZ

Kan bağışı çok önemli bir konu. Düşünceleriz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Tabii ki bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum, Sakarya zaten iyi durumda. Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Bizi her gün insanlar arıyor o an ihtiyacı var. Tabii biz onun o an ihtiyacını gideriyoruz ama empati yaparak aynı kanın yarın başka birilerine de ihtiyacı olacağını düşünüp, duyarlı davranarak kan vermeleri ve kan vermeye teşvik etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çok önemli bir konu gıda öyle böyle hallediliyor ancak üretilemeyen tek şey kan. Bu konuda insanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.

 GÜZEL HİZMETLER SUNMAK İSTİYORUZ

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Sakarya tarihi ve kültürü olan bir şehir, bir kardeşlik coğrafyası, medeniyetine kültürüne sahip çıkan bir şehir. Kurumlarına da sahip çıkan bir şehir. Kızılay milletimizin öz ve ortak malı olan bir kurumdur. Milletimiz gönlü zengin, yüreği merhametli ve vefalıdır. Kızılay kamu görevi sorumluluğu olan, fakat kamudan bütçesi olmayan bir kurum, yani milletimizin bağışları ile faaliyet yürüten bir kurum, zor zamanların dostu KIZILAY’a ihtiyacımız var. Onun için yaşatmalıyız, yükseltmeliyiz ve yüceltmeliyiz diye düşünüyoruz. Milletimiz bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sahip çıkacaktır.

Bu haber toplam 214 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar