SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

YAZAR KILIÇARSLAN SEZAİ KARAKOÇ'U ANLATTI13 Mayıs 2022 - 10:19, Cuma

Sakarya Üniversitesi SAÜFEST bünyesinde düzenlenen KİTAPFEST “Sezai Karakoç Bize Ne Öğretti” söyleşisine yazar İsmail Kılıçarslan konuk oldu.

Sezai Karakoç’un geride bıraktığı devasa mirası insanlara aktarmayı hedef edinen İsmail Kılıçarslan, “Sezai Karakoç’un geride bıraktığı devasa mirası ucundan aktarabilsem dünyanın en şanslı insanı sayarım kendimi. Sezai Bey’in üzerinde en çok durduğu kavram diriliş kavramıydı. Diriliş Kavramı 20. Yüzyıl açısından ilham, 21.yüzyıl açısından da mecburiyet içeriyordu. Sezai Beyin diriliş kavramı alelade bir diriliş, ayağa kalkış, bir şahlanış olarak değil fert fert bütün insanlığın meselelerini halleden bir diriliş olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu diriliş kavramı, etrafında bir kavram daha inşa ediyor. O da medeniyet kavramı. Medeniyet son on yıldır üzerinde çokça konuşulan hatta bazen tepinilen bir kavrama dönüştü Türkiye’de. Medeniyet dediğimizde çok başka şeyler anlıyoruz. Oysa medeniyet bir insan topluluğunun üretim biçimlerinin tamamı diye tanımlansa yerlerini bulacak bir kavram. ”ifadelerini kullandı.

HER ZAMAN AMACI VARDI

Sezai Karakoç’un insanlık tarihi hakkındaki düşüncelerinden bahseden Kılıçarslan, “Sezai Karakoç dedi ki; insanlık tarihi sıfır noktasından 2021’e kadar bir bütündür parçalanamaz. Böyle bir serinkanlılığa ulaştığımızda Hz. İbrahim’den söz ederken bugün burada yaşayarak bize bir örneklik teşkil eden biri deriz. Sezai Bey bütün tarihi İslam tarihi olarak okudu. Böyle bir bütüncül zihne eriştiğimizde tabiri caizse size kurşun işlemez haline geliyor. Size uzatılan çeşitli doğmaları elinizin tersiyle itebileceğiniz bir yere geliyorsunuz .” diye konuştu.

Sezai Karakoç’un amaçlılık davranışına dikkat ettiğini söyleyen Kılıçarslan, “Sezai Bey’in bana kalırsa hayatının en belirgin davranışlarından biri amaçlılık davranışıydı. Sezai Bey’in ben hayatı boyunca yaptığı herhangi bir şeyi amaçsız yaptığına kani değilim. Her zaman bir amaç için, büyük insanlık şarkısı için yaşadı” dedi. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 70 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar