SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

ÖĞÜTLÜ: YÜREĞİNDE İNSAN SEVGİSİ OLMAYAN BU MESLEĞİ YAPAMAZ13 Mayıs 2022 - 13:20, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Yenikent Devlet Hastanesinde düzenlenen Hemşireler Günü programında konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, hemşirelik mesleğinin yüreğinde insan sevgisi olmadan yapılamayacak kutsal bir meslek olduğunu dile getirdi.

Yenikent Devlet Hastanesi yönetimi Hemşireler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenledi. Hastanenin konferans salonunda düzenlenen programa, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Personel Hizmetleri Başkanı Suat Koçak, Başhekim Op. Dr. Adil Murat Akgül, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Emine Sevim, hastane yöneticileri, hemşireler ve sağlık personeli ile Özel Şahin Sağlık Meslek Lisesi eğitimcilerinden Hülya Bilgin Çolakoğlu ve öğrenciler katıldı. 

MADDİ KARŞILIĞI YOK

Programın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Emine Sevim, hemşirelik mesleğinin maddi karşılığı olamayan bir meslek olduğunu vurgulayarak “Sağlık sisteminin vazgeçilmez unsuru olan hemşirelik onurlu bir görev. Bu görevi insan sevgisi olmayan kimse yapamaz. 30 yıllık meslek hayatımda ilk günden bugüne kadar hep bu bilinçle çalıştım. Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımıza da tavsiyelerimiz hep bu yönde oldu. Bizim işimiz insan sağlığı. Hemşirelik sadece hekimin hazırladığı programı hastaya uygulamak değildir. Hastalara anlayış, sevgi, saygı ve şefkatle yaklaşarak onları iyileştirecek motivasyonu sağlamaktır. O yüzden bizim mesleğimiz insan sevgisi olmadan yapılabilecek bir meslek değildir. İşini severek yapan tüm arkadaşlarımızın günü kutlu olsun.” diye konuştu.

ZORLU DÖNEMLERDEN GEÇTİK

Hastane Başhekimi Op. Dr. Adil Murat Akgül, çok zorlu dönemlerden geçtik, 15 Temmuz ardından Covid-19 ve şimdi yoğun bir sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hasta grubuyla karşı karşıyayız. Dünyayı etkileyen salgınlar umarım bir daha yaşanmaz ama belki de daha bir şeylerin karşılığı yoktur ya işte hekim, hemşire, sağlık memuru aşağıya doğru sağlık sistemi içinde kim olursa olsun sayarsak hepsinin yaptığı iş çok önemli ve karşılığı gerçekten yok. Temeli insan sevgisi üzerine kurulu olan bütünsel bir halkanın zinciri gibi sağlık sisteminin vazgeçilmezi hemşirelerimizin gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

İNSAN SEVGİSİ

Programda konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, hemşire kelimesinin kültürümüze özgü bir kelime olduğunu belirterek, kız kardeş anlamına gelen bu kelimenin sağlık sistemi içindeki önemini dile getirdi. Öğütlü “Hemşire yanında olan, destek olan kardeş anlamında zihnimize kazınmıştır. Yunus Emre’nin dediği gibi ‘Yaradılanı severim, Yaradan’dan ötürü.’ sözü gibi bizim kültürümüzde insan sevgisi yoğundur. Hemşirelikte buradan gücünü alan kutsal bir meslektir. Bu sevgi hizmetin her anlamda daha kaliteli olmasını sağlıyor. Burada da herkesin söylediği gibi bu doğrultuda görev yapmanın maddi karşılığına paha biçilmez doğrudur. Bunun manevi karşılığı olan bir ‘Allah razı olsun’ sözü bile inanın her şeye değer. Sayın Bakanımızın bizzat yürüttüğü çalışmalar neticesinde de inşallah sağlık çalışanlarımızın şartları da daha iyi hale gelecektir. Bu vesile ile burada ve tüm kurumlarımızda görev yapan hemşirelerimizin gününü kutluyorum.” diye konuştu.  Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 94 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar