SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞU1 Ağustos 2022 - 15:25, Pazartesi

Sakarya Üniversitesi Genç Yeşilay Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen çevrim içi etkinlikte Psikolojik Danışman Esmanur Bolat ‘Obsesif Kompulsif Bozukluk’ üzerine konuştu.

Obsesyonun halk arasında takıntı veya saplantı diye de adlandırılan bir rahatsızlık belirtisi olduğunu belirten Bolat, “Kişinin elinde olmadan, istenmeden aklına gelen ve kişiye aşırı rahatsızlık veren düşüncelerdir. Obsesif düşünceler geldiği zaman kişide büyük bir sıkıntı oluşur ve kişi bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için uygunsuz ve saçma bulduğu halde kendini yapmaktan alıkoyamadığı bazı hareketleri yinelemeye başlar. Bu hareketlere de kompulsiyon (zorlantı) adı verilir. Kompulsiyonları Obsesyonlara yanıt olarak düşünebiliriz.” dedi.

GÜVEN İHTİYACI

Bolat, aşırı kuşku ve sürekli güven ihtiyacı, simetri, düzen ve kusursuzluk dürtüsü, pislik ya da mikrop bulaşmasından korkma, kilitlendiklerinden emin olmak için kapıları tekrar tekrar kontrol etme ve kapalı olduğundan emin olmak için ocağı tekrar tekrar kontrol etme gibi durumların Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) belirtileri olabileceğini söyledi. Ayrıca Obsesif Kompulsif Bozukluğa sebep olan durumlar arasında stres, travma, belirsizliklerle başa çıkamama, mükemmeliyetçilik ve çocuklukta istismar olduğunu ifade etti. Murat UYGUN

Bu haber toplam 113 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar