SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

FİNANSAL PLAN VE OKURYAZARLIK EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ3 Ağustos 2022 - 16:13, Çarşamba

SATSO ile Doğu Marmara ABİGEM işbirliğinde Finansal Plan ve Okuryazarlık konulu eğitim gerçekleştirildi.

Eğitim ve seminer platformu SATSO Akademi üzerinden, Eğitmen Hüseyin Mandacı’nın sunumuyla gerçekleştirilen eğitimde finansal okuryazarlık, yatırım ve tasarruf kavramının önemi, finansal tablolara giriş gibi konularda katılımcılara bilgiler paylaşıldı.

Eğitmen Mandacı paylaştığı bilgiler sırasında genel olarak şunları dile getirdi: “Ekonomi sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların giderilmesidir. Dünyadaki sorunların temelinde ekonomi yatar. Her arz kendi talebini oluşturur. Ekonomide arz ve talep finansı nasıl yönetmemiz gerektiğini gösterir. Arz az olduğu zaman fiyatlar artar.

Değer yaklaşımı dinamik, fiyat yaklaşımı statik bir yaklaşımdır. Ekonomik hareketlerde işletme mantığıyla fiyat yaklaşımıyla hareket etmek gerekiyor. Para önemli bir değer ancak paranın da zamana karşı değeri ve değişimi vardır. Para nominal ve reel değer olarak 2 şekildedir. Nominal: paranın üzerinde yazan değer, reel ise onun alım gücüdür. Paranın reel değerini bilmek gerekiyor.”

ENFLASYONU İYİ OKUMAK

Mandacı, bir fiyatın oluşabilmesi veya kabul görmesi adına karşı tarafın itibar etmesinin önemine vurgu yaparak; “Arz ile talebin kesiştiği yerde fiyat oluşur. Arz talepten yüksekse fiyatlar düşer, talep fazlaysa fiyat artar. Enflasyonu iyi anlamak ve okumak lazım. Latince kökenli ve anlamı şişme olan bu kelimedir. Fiyatlar sürekli şişiyorsa, nedeni olmadan yükseliyorsa buna enflasyon denir. KOBİ’ler çok önemlidir. İşletmelerin yüzde 99 kadarı KOBİ’lerden oluşur. Ülke ekonomisinin ve kalkınmasının temelinde KOBİ’lerin desteklenmesinden oluşur. Şirketlerin varlığı ve amacı ile insanların yaşamı ve gayesi aynıdır. Bu eğitimde anlatılanlar ve aktarılanlar işletmenizin varlığına ve amacına katkı vermektedir.”  Mesut ÇAYIR

Bu haber toplam 73 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar