SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

TÜRKMER TÜRK DÜNYASINI TAKİP EDİYOR5 Ağustos 2022 - 14:48, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER), Türk Dünyası’nda yaşanan önemli siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri takip ediyor.

Zamanın ruhunu bilim ve teknolojinin teşkil ettiği bu dönemde Türk jeopolitiğine yönelik kurumsallaşmayı bilimsel üretim noktasında da tesis etmek önemli bir ihtiyaç konumunda. Türk dünyası ölçeğinde bilimsel üretim ve paylaşıma yönelik adımlar atma herkesten önce Türkiye’ye düşen bir görev. Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜRKMER) bu bilinçle kurulduğu belirtilmekte. Bu doğrultuda; yenilikçi, bilimsel iş birliği projeleri geliştirme, Türk dünyasındaki akademik kuruluşlara yönelik iş birliği ağı oluşturma, bilginin serbest dolaşımına ve bilimsel verilere kolaylıkla erişmeye yönelik öneriler, ortak veri tabanlarının tesisi ve Türk dünyasına hitap eden uluslararası kurumlarla bilimsel iş birlikleri içinde olmak için TÜRKMER çalışmalarına başladı.

Aralık 2017’de kurulan merkezin Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin, “Merkezimiz yönetim ve danışma organlarının teşkil edildiği 2018 yılının Şubat ayından bu yana da aktif bir şekilde bilimsel süreçlerin içinde yer almaktadır. Üniversitemizin en dinamik araştırma merkezlerinden biri olmayı başarmış durumdayız.” dedi.

BİLİMSEL BİLGİ ÜRETİMİ

Prof. Dr. Şahin, TÜRKMER’in üstlendiği ana fonksiyonu anlatırken, “Yaşanmakta olan küreselleşme ve dijital devrim neticesinde bilimsel bilgi üretimi başlıca güç kaynağı haline gelmiştir. Bu şartlarda Türk Dünyasına yönelik kurumsallaşmayı bilimsel üretim ve iş birliği noktasında da tesis etmek gerekiyor. İşte araştırma merkezimiz bu bilinç ile çalışmalarını yönlendirmektedir. Bu doğrultuda; Türk Dünyasından üniversitelerle iş birliği ağları kurma, birlikte yenilikçi bilimsel projeler geliştirme, ortak panel/kongre düzenleme, bilimsel eserler üretme ve Türk Dünyası ülkelerinin gündemini istikrarlı bir şekilde takip edip analizler ortaya koyma öncelik verdiğimiz hususlar. Ayrıca hedeflerimiz arasında Türk Dünyasındaki yükseköğretim kurumlarının kalitesini arttırma, yeteneğin serbest dolaşımını sağlama, ortak veri tabalarının tesisi ve Türk Dünyasından gelen öğrencilere yönelik alan araştırmalarına yönelme gibi hususlar da yer almakta” ifadelerini kullandı. Alkan KUYAŞ

Bu haber toplam 46 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar