Başkan Toçoğlu’nun toplantısı 6 Kasım 2017, Pazartesi

Geçtiğimiz hafta başında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu basınla buluştu.

Başkan Toçoğlu, şehir gündemi ile ilgili her konuya, her soruya cevap verdi. Merak edilenleri tek tek yanıtladı.

Başta şunu söyleyeyim. Bu tür toplantıların sık sık tekrarlanması taraftarıyım. Şehirle ilgili olan bitenin birincil ağızdan kamuoyuna aktarılması, bunun da soru-cevap şeklinde gerçekleştirilmesi halkın bilgilenmesi açısından çok önemli.

Başkan Toçoğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda ikinci dönemini yaşıyor. İkisinde de yüksek oy oranları ile seçildi.

Bilen bilir; özellikle ilk dönemi ile ilgili kendisini çok eleştirmiştim. Yazdığım birçok yazıda Toçoğlu’nun daha yüksek performans göstermesi gerektiğine dikkat çekmiştim.

Ben hala söylediklerimin arkasındayım. Toçoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki ilk dönemini çok başarılı bulmuyorum.

Ancak ikinci dönem için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

Kendisi ilk dönemin aksine, ikinci dönemde çok daha başarılı işlere imza attı.

Altyapıya her şeyden daha çok önem veriyor. Şehrin altyapısı ve su yatırımları ile ilgili devasa rakamlarla para harcandı.

Hala çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde özellikle depremin altyapıya verdiği zararlar silinmeye çalışılıyor.

Yine Toçoğlu’nun ikinci döneminde dikkatimi çeken bir başka nokta da sosyal sorumluluk projeleri oldu.

Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda da başarılı buluyorum.

Zeki Toçoğlu mizacı gereği, olan biteni saklama gereği duyan bir başkan değil. Seversiniz, sevmezsiniz ama her soruya açık yüreklilikle cevap veren bir başkan.

Bana göre şehrin önceliklerini, artılarını, eksilerini çok iyi biliyor. Toplantıda dikkatimi çeken bir detay da kentsel dönüşüm ile ilgili söyledikleriydi.

Yerel yönetimin en başındaki kişi, yani Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Sakarya’nın ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu gerçekten önemli bir nokta. Özellikle bunları Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ağzından duyunca daha da önemli oluyor.

Çünkü kentsel dönüşümün, birinci derecede deprem kuşağında olan Sakarya için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu artık biz söylemekten bıktık.

Çünkü bu iş can güvenliği ile alakalı. Şehirleri imar edersiniz, güzelleştirirsiniz, geliştirirsiniz ancak giden canları geri getiremezsiniz.

Sakarya bir deprem şehri. Allah korusun ama deprem yine gelecek. Tedbir alınması şart. İşte kentsel dönüşüm bu tedbirlerin en önemlisi ve en başta yapılması gerekenidir.

O neden Başkan Toçoğlu’nun bu konuya böyle yaklaşmasını son derece değerli buluyorum. Ancak tabi ki söylemek yetmez. Yasaların kendisine verdiği tüm yetkileri kullanmasını bekliyorum.

Bir de şu hiç gündemden düşmeyen Ada Treni ile ilgili söylediklerine değinmek lazım.

TCDD’nin Büyükşehir’e yaptığı teklifi enine boyuna anlattı. Bunun ne olduğunu tekrar yazmama gerek yok. Defalarca basında yer buldu.

Neticede TCDD’nin teklifi şehri tam merkezden ikiye bölecek şekilde planlanmış. Evet Başkan Toçoğlu söylediklerinde haklı.

Bunun bence de kabul edilebilir bir tarafı yok. Ancak ben işin o kısmında değilim.

Ben işin çözüm kısmındayım. TCDD’nin kararları kanun değil, emir değil. Gerekli lobi faaliyetleri ile şehrin beklenti ve istekleri doğrultusunda değiştirilebilir.

Her seçimde oldukça güçlü bir şekilde iktidar partisine destek veren Sakarya’nın bunu beklemeye hakkı yok mudur?

Ankara’da bu kadar önemli insanlarımız varken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya sevgisi bu kadar çokken, biz bu konuda istediğimizi alamıyorsak ortada bir yanlış var demektir.