ALAADDİNİN SİHİRLİ LAMBASI yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ALAADDİNİN SİHİRLİ LAMBASI2 Ağustos 2018, Perşembe

Sabahleyin ne sırt ağrısı , ne uyku ağırlığı, ne yatağın sertliği  veya  yumuşaklığının rahatsızlığı ile kalktım. Bu sabaha insani rahatsızlık ve huzursuzluğu ile uyandım .

Deli gibi sınavdan sınava ,etütten etüte koşturulan minik yavrularımızı,ideallerle dolu yaşam enerjisi yüksek,yüzünde tebessümü bol,geleceğe umutla bakan gençleri düşündüm.

İş hayatına atıldıklarında neler üreteceklerini şimdiden planlayan gençlerimizi düşündüm.

Onlara emek veren ,varını yoğunu ortaya koyan ,okusunlar yeter ki iyi meslek sahibi olsun, diyen aileleri düşündüm.

Lgs,ygs,kpss,pss.mss.oss……her geçen gün tüm alfabenin yer değişmekten yorulduğu, bizim yorulmadığımız sınavların ne amaçla yapıldığını düşündüm.

İş sahibi olmak için ,kendini donatan kültürlü ,çalışkan ,azimli kişilerin parası olmadığı için evine götüremediği ekmekleri,eşşek gibi yatarak ,çalışmadan üretmeden ,kısa yoldan iş sahibi olarak  yan gelip  yatarak  yiyen  Osmanları  ve bu Osmanlara göz yumanları düşündüm.

Çocuğunu sınavdan sınava koştururken …Kepini havaya fırlattığında,eline diplomasını alıp ben artık ,o oldum şu oldum gururunu yaşarken ;

-eveeet şimdi gerçekleri anlatma zamanı yavrum deyip cesaretiniz varsa anlatın.

Dizinize oturtun yavrunuzu deyin ki;

-Daha ilkokuldan beri seni çocukluğundan çala çala koşturduk, bu zamana geldin diploma aldın.

Lakin yavrum, diploma yerine İstersen beş  dilin olsun ,Alaaddin edinmek lazım bu hayatta …gerçeğini söyleyebilecek misin?

İş için sıraya gireceksin, senin kültürün ölçülecek, oturup deli gibi sınava hazırlanıp ne sorulacak heyecanını yaşayacaksın;  sınava girdiğinde sana Dede Korkut’un Türk Destanlarını soracaklar, ama birilerinin sihirli lambası olacak  ve Alaaddin çıkacak  , ‘dile benden en dilersen ! ’ diyecek ;bu gerçeği söyleyebilecek misin?

Gücün bilginin, kültürde, kitaplarda olmadığını, referanslarda gizli olduğunu söyleyebilecek misin?

Peki  o referanslara boyun eğip, adaleti savunacak cesareti olmayanların ,  kendi yetki alanlarında dahi bu çiğ sisteme ayak uyduranların tüm gençlik ideallerini söndüreceğini, söyleyebilecek misin?

Bir yandan Araştıran –sorgulayan-eleştiren çocuklarımız olsun,inci sözlerini dizelerken, sorgularsan boş, eleştirirsen ağzına vurup sustururlar yavrum diyebilecek misin?

Alaaddin’in sihirli lambasından çıkıp ‘dile benden ne dilersen ‘dediği ,felancanın felancanın işini gördüğü şu düzende ,Alaaddin  hiçbir zaman sana sormayacak yavrum diyebilecek misin?

Ve aslında herkesin  insani değerlerin yok oluşundan mutsuz olduğunu,ama en büyük sorununda haksızlık yapanlar değil, haksızlığa susanların çoğalması olduğunu anlatabilecek misin?

Haksızlığın ne siyasetle,ne parayla,ne makamla ilgisi var.Faturayı insan kendisine çıkarmalı!Hak insanın vicdani görevi,karakterinin azası.Ne olursa olsun,nerede olursa olsun ,vicdani sorumluluk olarak ‘hak’,’hukuk’ sahibi değilse bulunduğu her yerde,zulmün parçası olur.

Saygılar