SRT Yayın Akışı - 16.11.2018

Devlet Kitapları Yetersiz11 Ekim 2016 - 13:53, Salı


Okullarda yardımcı kaynak ve yayınlar yasak olmalı mı olmamalı mı tartışmaları devam ederken, Adapostası muhabirleri velilere sordu; “Okullarda yardımcı kaynak kitaplarının yasaklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna veliler, devlet kitaplarının

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı adına Müsteşar Yusuf  Büyük, imzasıyla yayımlanan genelgede kaynak yayın ve kitaplar, Bakanlığa bağlı kurumlarda kesin olarak yasaklanmıştır. İlgili genelgede;  “Konuyla ilgili yazılar ve konuyla ilgili Bakanlığımızca daha önceden yapılan duyurulara rağmen okullarımızda yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıkları Bakanlığımıza ulaşan duyumlardan anlaşılmaktadır. Bu nedenle  Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitaplarının dışındaki diğer yardımcı ders araçlarının öğrencilerimize aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ve velilere maddi sıkıntı yaratacak uygulamalardan kaçınılması, yönetici ve öğretmenlerimizin bilgilendirilmeleri için valiliğinizce her türlü tedbirin alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” İfadelerine yer verilmiştir.

Fehime Yörük: Kaynakların yasaklanmasının çok saçma bir konu olduğunu düşünüyorum. Torunlarım okulda ki derslerde yetersiz kalıyor. Milli eğitimin öğrencilere verdiği kitaplar yetersiz kaldığı için ek kaynaklara ihtiyaç duyuluyor. Torunumla konuştuğumda okulda anlatılan konuları tam anlamadığını ve ek kaynak olmadığından dolayı da soru çözemediklerini söyledi. Bunun sonucu yine ek kaynak alınmasını gösteriyor. Kaynak kitap yasaklanmasına karşıyım. Ama zorunluda olmamalı. Veliler yetersiz olduğu konularda yardımcı kitap almalı diye düşünüyorum. Sadece devlet okullarında yardımcı kaynak kitapların yasaklanması haksızlıktır.

Özlem Çınar: Şuanda devletin verdiği kitaplar yetersiz. Çocukların eğitimine ve öğrenimine katkı sağlamıyor. Biz ek kaynakları okuldan almasak bile evde illa ki alıyoruz zaten her sene. Okulda bunları kullanmasalar bile evde ders çalışırken kullanıyorlar. Milli eğitimin kitapları yeterli gelmiyor bu seferde dışarıdan etüt merkezlerine gönderiyoruz her sene. Devletin eğitime daha güzel ve etkili destek vermesi lazım şuan sunulanlar yeterli gelmiyor. Bundan dolayı da çocuğumu özel okula verdim. Devlet olsaydı tabi ki de benim için daha iyi olurdu ama eğitim vasat bir şekilde olduğu için, öğretmenler kaynak kitap olmadan eğitime yeteri destek sağlayamıyor. Öğrenciler bu sene çok mağdur olacak.

Necla Bakan:  Veli olarak kimisi karşı çıkar kimisi doğru bulur ama içine girdiğin zaman, sadece matematikten örnek vereceğim en basitinden açılarla ilgili devletin verdiği kitapta 2 sayfa olduğunu özel okullarda da 7 sayfa olduğunu varsayarsak devletin okulundaki öğrenci bu konuyu yeterince pekiştiremez. Özel okullarda ki öğrenciler için ODTÜ, Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi kazandı diyorlar bunun sebebi temelleri geniş açılı, her şey ayrıntılı bir şekilde anlatıldığını ve öğretildiği için oraları kazanıyor. Devlet okullarında kaynak kitap olmaması çok yanlış bir şey.  Devlet burada yine özel okulları teşvik etmek için böyle bir yasak getirmiş olabilir.

Tolga Kala: Aslında yasaklanması yanlış eğer çocuk okula gidiyorsa  bazı şeylere katlanılması gerekiyor. Benim bir torunum var fen lisesine giden her ders için 3 kaynak kitap aldık. Bu zorunlu mu? Tabi ki de değil. Ama torunumun daha iyi bir eğitim alması için bunları almam onun yararına olacak. Hiçbir öğretmen ya da müdür kalkıp da bunları zorunlu kılmıyor zaten her veli kendi  çocuğunun  geleceği için en iyi şekilde eğitim görmesini ister bunun içinde ek kaynakların çok fazla yararı oluyor. Bu durum  çocuklarını özel okullarda okutan, dershaneye gönderenleri avantajlı hale getirdi.

 Sema Yılmaz: Allah razı olsun devlet kitap veriyor ama bu kitaplar yetersiz kalıyor. Öğretmenlerimiz bu yasağa uyuyor ama  biz evde çok zorlanıyoruz. Yani çocuğun hayatı siyah beyaz  renksiz bir hayat sunuluyor. Milli eğitimin bu konuyu daha güzel ve ince bir şekilde incelemesin sonucunda biz velilerin haklı olduklarını anlayacaklardır. Devletimiz özel okullarda  böyle bir   kural getirmemesine rağmen, devlet okullarına yasak  getirmesini haksızlık olarak görüyorum. Özel okullardaki öğrenciler en güzel okulları kazanırken devlet okulunda okuyan öğrencilerin  başarı oranı  çok düşük.

Servet Duman:  Bu eğitimin önüne neden bir engel koyuluyor ? bu kitaplarda ne olduğunu insanlara anlatsınlar, öğrencilere verdiği zararı anlatsınlar ki bizde anlayalım ve almayalım.  Benim iki evladım var ve ikisine de ek olarak kaynak kitaplar aldım. Ben kızlarımın eğitimlerini düşünüyorum beni ilgilendiren konu bu. Yasaklı olmasının sebebini de biz velilere söylesinler neden yasaklandı?  Eğer yasaklandıysa da milli eğitimin kitaplarının içeriğinin geliştirilmesi gerekiyor ki öğrencilere daha iyi bir öğretim imkanı sunulsun. Milli eğitimin kitapları yetersiz olduğu ve bilgilerin zayıf olduğu için ek kaynaklara yöneliyoruz zaten. Çocuğumuzu  özel okula  gönderemiyoruz. Bırakın bu kitaplardan yararlansınlar.

Osman Akdemir:  Ek kaynak kitaplarının  sadece Sakarya’da yasak olması  bana çok saçma geliyor.  çünkü devlet kitaplarında yeterince test olmadığı için, çocuklar için yeterince bir bilgi birikimi olmadığı için mecburen ek bir kitap kullanmak gerekiyor. Ya da yasaklanıyorsa ayrımcılık olmadan özel okullarda da yasaklanması gerekiyor. Sadece devlet okuluna yasak konulması gereksiz çünkü bu kaynak kitapların parasını biz ödüyoruz. Benim çocuğum özel okuldaki bir çocuktan neden ayrı duruma düşsün. Sayın n valimizden ricamız   yardımcı kaynak kitaplarının yasaklanması durumunu  gözden geçirmesini bekliyoruz. Burada okul  yönetimlerinin  görevden  alınmaları da yanlış. Onların amaçları da okullarını özel okul seviyesine getirmektir.

Yıldız  SÖYLEMEZ- Mecit TOYĞAR

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız