SRT Yayın Akışı - 16.11.2018

KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYORUZ31 Ekim 2016 - 10:24, Pazartesi


Adapostası Muhabirleri vatandaşlara sordu : “ İlimizdeki hastanelerden kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetleri alıyor musunuz? Vatandaşlar, sağlıklı yaşamanın her insanın hakkı olduğunu belirterek, “İnsan yaşamında en önemli sektörlerin başında sağlık g

Uzman ve pratisyen doktor eksikliği nedeniyle vatandaşlara sağlık hizmeti vermekte zorluk çeken Kamu Hastaneleri Birliğini’ne bağlı hastanelerden yerince sağlık hizmeti alamadıklarını ifade  eden vatandaşlar, uzman ve pratisyen doktor sıkıntısının aylardır yaşandığını ve çözüm bulunmadığını ileri sürdüler.  Vatandaşlar Sakarya ‘nın diğer illere göre sağlıkta en son sıralarda yer almasının sebebinin vekillerin başarısız olduğundan kaynaklandığını ifade ettiler. Servislerde yeteri kadar doktor bulunmaması yüzünden polikliniklerde günlerce  sıra beklemek zorunda kaldıklarını anlatan hastalar, yetkililerin konuya çözüm bulmalarını istediler. Sırada beklemekten iyice hasta olduklarını belirten  hastalar, "Hastanede uzman doktor bulunmadığı için hastaları pratisyen hekimler muayene ediyor. Herhalde hastane yetkilileri bu durumdan hiç rahatsız olmuyor" diye tepkilerini dile getirdiler.

SAKARYA’NIN SAHİBİ YOK

Dursun Bozan: En başta şunu söylemeliyim ki Sakarya’nın sahibi yok. Sorunların en büyük sebebi de bu zaten. Büyükşehir diye geçen bir ilde yaşıyoruz ama kasabadan hiçbir farkı yok. Sağlıkta bu kadar alt sıralarda olmamız çok doğal en başta hastanelerde hiçbir şekilde yeterli hekim yok. Sakarya’da toplamda 7 vekil var ama hiçbir şekilde icraat göremiyoruz bu biraz ihmalkârlığa giriyor. Sakarya yaşanabilecek kentlerin başında geliyorken iç sorunlarının bu kadar altta olması hiç hoş bir durum değil. Sağlık ihmal edilecek bir konu olmadığından gereğinin yapılmasını yetkililerden arz ediyoruz.

HEKİMLER YETERSİZ

İhsan Sağın: Sağlık sorunu olarak en başta hekim yetersizliği geliyor. Sakarya’da hekim yok.  Özelliklede 15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile bağlantısı olan birçok doktor açığa alınarak görevlerinden uzaklaştırıldılar dolayısıyla hekim açığının en temel sebebi de bu diyebiliriz. Ama şu da var ki okulunu bitirmiş atanmayı dört gözle bekleyen binlerce genç hekim varken Sakarya’ya hekim atanmaması da garip bir durum. Sağlık göz ardı edilecek bir konu olmadığı için umarım bu durum bir an önce düzelir ve hastanelerimiz tam donanımlı olur. İş burada vekillerle ve yetkililere düşüyor.

HASTA ÇOK DOKTOR YOK

Gökhan Avınçsal :Sakarya’da sağlık hizmetleri gerçekten çok yetersiz bir durumda ve Sakarya vatandaşı olarak bu duruma çok tepkiliyiz. Acil bir durum olduğunda hastanede hastamızla ilgilenecek doktor yok. Hastanede bir uzman doktora randevu almaya kalktığımızda en erken 15 gün sonraya randevu veriyorlar. 15 içerisinde ne olacağını kim bilebilir. Aciliyeti yüksek durumlarda olan hastalara yazık değil mi? Bunlar hep hekim yetersizliğinden oluyor. Bir bölüme bir doktor bakamaz ki Sakarya’da binlerce insan var. Bu durumu çözmek yetkili kişilere düşüyor umarım bu sorunlar biran önce çözülür.

SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Tanju Özkan: Sakarya’da ne dalında uzman hekimler ne de hemşireler var.  Asistanları başhekim diye başa koyuyorlar. Başhekim olmak o kadar kolay mı? Adı üstünde başhekim, dalının uzmanı ve en iyisi.  Bu durumlar ne zaman son bulacak diye merak ediyoruz doğrusu insan yaşamı her şeyden daha değerliyken bu konunun bu kadar ihmal edilmesi gerçekten içler acısı bir durum. Sakarya Büyükşehir diye geçerken sağlıkta en diplerde olmasına ne demeli? Yetkililer bu konuyla yakından ilgilenmeli diye düşünüyorum. Sonuçta milletvekili demek halkı temsil eden kişi demektir. Hastanelere hekim atanması için bu konunun gerekli yerlere taşınması gerekiyor ve bu da milletvekillerine düşüyor.

UZMAN DOKTOR YOK

İrfan Demir:  Zaten Sakarya’nın en büyük sorunu hastanelerde uzman doktorların olmamasıdır. Hastaneden randevu almaya kalktığında sana bir iki hafta sonraki tarihi veriyorlar bunların temel sebebi doktor yetersizliğidir. Evet, çok güzel ve büyük hastanelerimiz var ama içinde doktor olmadıktan sonra ne işe yarar ki.  Sakarya’da 7 milletvekili var ama biraz pasif kalmış durumdalar bu konu göz ardı edilecek bir konu değil sağlık her şeyin başında gelir. Çok güzel bir şehrimiz var mavi ve yeşilin karıştığı ama bu konuların şehrimize karayı getirmesi hiç hoş bir durum değil.  Her vatandaş gibi bende en sağlıklı şekilde yaşayabileceğim bir Sakarya istiyorum.

VEKİLLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN

Metin Dünya : FETÖ olaylarından sonra Türkiye’nin her şehrinin dengesi bozuldu. Binlerce doktorlar, hemşireler görevden alınarak, tutuklandı. Bizim aile hekimimiz de FETÖ olayından içeri alındı.  Bundan dolayı da çok fazla doktor açığı oluşmuş oldu. Hükümetin başı kalabalık belki her ille tek tek ilgilenemez ama burada iş yerel yönetime düşüyor. Sakarya’daki vekiller bu konunun ne kadar üzerine düşerse bu konu o derece hızlı çözülür ve vatandaşlar güzel bir hizmet alır. Ama şu durumda gösteriyor ki yerel yönetim bu konuda hiçbir çözüm üretmiyor.

BİR DOKTOR  ONLARCA HASTAYA BAKIYOR

Abdullah Narin: Sakarya’da sağlık konusunda değil de hekim yetersizliği konusunda çok büyük bir açık var. Sakarya’da alanının uzmanı olan kaç doktor var acaba merak konusu.  Her alana bir doktor konulmuş. Bir doktor onca insanla nasıl ilgilensin işte bu da sorunların temelini oluşturuyor. Sakarya’ya acilen sağlık personellerinin atanması gerekmektedir. Doktor, hemşire, ebe, pratisyen, uzman hekim ve daha fazlası bunların hepsi birer eksik ve atanması gereken kişilerdir. Bu konuyu gün yüzüne çıkarabilecek olan kişilerde vekillerdir.

 HASTALAR BAŞKA İLLERE GİDİYOR

İsa Serbest:  Sakarya’da sağlık sorununun başı hekim yokluğudur. Bu konuyu çözebilecek olan ise milletvekillerimizdir. İnsanlar hastalandığında bizim hastanelerimiz de uzman hekimler olmadığı için İstanbul, İzmit, Kocaeli gibi sağlık açısından daha gelişmiş şehirlere gidiyorlar. Ama buralara da maddi açıdan durumu olan insanlar gidebilir düşük gelirli bir vatandaşımız kalkıp da nasıl gitsin?  Bunları da göz önünde bulundurarak hastanelerimize doktorların atanmasını istiyoruz.

Yıldız SÖYLEMEZ-  Mecit  TOYĞAR

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız