SRT Yayın Akışı - 16.11.2018

YIKILMASINA KARŞIYIZ7 Kasım 2016 - 09:45, Pazartesi


Sakarya İl Halk Kütüphanesi, bir milyon kitap kapasiteye artırılması için Serdivan’a yer tahsis edildi. Sedivan Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında yer tahsisi için onaylanan İl Halk Kütüphanesi’nin taşınmasına öğrenciler, Serdivan’nın kütüphaneye

TARİHÇESİ

 Adapazarı'nın 1954 yılında il oluşundan sonra, halkın genel isteği üzerine yeni ilde "Umumi Kütüphane" açılması görüşünün benimsenmesi ile 5 Ocak 1958 tarihinde, devrin Sakarya Valisi Nazım Öner'in yoğun çabaları sonucunda "Sakarya Umumi Kütüphanesi" adı altında bir kütüphane kurulmasına karar verilmiştir.Kapanan Halkevinin 1260 kitabı devredilerek 29 Ekim 1958 tarihinde dönemin Halk Eğitim Müdürü Talât Tarkan'ın büyük katkıları ile "Sakarya Umumi Kütüphanesi" Adapazarı'nda park içindeki eski Posta İdaresi binasında hizmete açılmıştır. "Sakarya Umumi Kütüphanesi" uzun süre bu binada hizmet vermiştir.

50. YILDA YENİ BİR KÜTÜPHANE

Şehrin artan nüfusu karşısında mevcut kütüphane binasının yetersiz kaldığı görülerek yeni bir bina arayışı içine girilmiştir. 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yılı olması dolayısıyla ihtiyaç duyulan kütüphane binası Üçüncü Beş Yıllık Kalkınma Planı dönemi içinde Halk ve Çocuk Kütüphanesi olarak Devlet Planlama Teşkilatı tarafından uygun görülmüştür. Adapazarı Belediye Meclisi tarafından imar planında gerekli tadilat yapılarak bu günkü mevcut binanın olduğu Cumhuriyet Mahallesi 35 pafta 78 ada 103 sayılı parsel kütüphane yeri olarak belirlenmiştir.

 BAŞBAKANIN ÖZEL TALİMATI

Bu arsa 1974 yılında zamanın Başbakanının özel talimatı ile Başbakanlık Kültür Müsteşarlığı tarafından 484.419 T.L. bedelle kamulaştırılmış ve yeni binanın yapımı 1976 yılı yatırım programına alınmıştır. Yeni kütüphane binası inşaatı 4.200.000 T.L. keşif bedeli ile 2 Kasım 1976 yılında başlamıştır. Eski binanın durumu göz önüne alınarak inşaatın tamamlanması beklenilmeden 28 Kasım 1979 tarihinde bu günkü mevcut binaya taşınılarak hizmete burada devam edilmiştir. Sakarya İl Halk Kütüphanesi günümüzde kullanılan binası tam olarak 17 Nisan 1980 tarihinde bitirilmiştir.

ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ

SİNAN ÇİÇEK:  Adapazarı ilçesinde Kent Park’ın içerisinde kullanışlı, ferah çok güzel bir kütüphanemiz var zaten.  Sakarya İl Kütüphanesi’nin Serdivan’a taşınması biz öğrenciler bakımından çok iyi olur çünkü Serdivan’da ders çalışabileceğimiz bir kütüphane ve ders çalışma ortamı yok. Bu konudan fazlasıyla sıkıntı çekiyoruz. Üniversite öğrencileri kampus de ki kütüphaneyi kullanabilirler ama lise öğrencilerinin ders çalışabileceği bir ortam maalesef ki yok bu yüzden Serdivan’a taşınması güzel olur.

HERKESİN ULAŞABİLECEĞİ BİR YER

ALPER ARICIOĞLU:  Sakarya İl Kütüphanesi’nin 40 yıllık bir geçmişi var. Bildiğim kadarıyla 1976 yılından beri şuan bulunduğu yerde hizmet veriyor. Bizim orayı bilgi müzesi olarak kullanmamız gerekiyor. Oranın kalkıp da Serdivan’a taşınması çok saçma ve çok gereksiz bir durum. Bulunduğu yer tam merkezde herkesin istediği zaman bulabileceği ve ulaşabileceği bir yerde. Oranın Serdivan’a taşınması yerine Serdivan da yeni bir kütüphane açmayı düşünebilirler.

SERDİVAN’A KÜTÜPHANE GEREKLİ

GÖKTUĞ OKTAY:  İl halk kütüphanesinin Serdivan’a taşınması kadar gereksiz ve saçma bir düşünce yok. İsteyen istediği zaman rahatça gidebiliyor. Hem herkesin bildiği bir yeri kaldırıp Serdivan’a götürmeye ne gerek var? 40 yıldır aynı yerinde hizmet veren bir yeri taşımak çok gereksiz diye düşünüyorum. Bunun yerine Serdivan’ a daha büyük, kullanışlı ve kapsamlı bir kütüphane açılsa daha iyi olur. Evet, Serdivan’a kesinlikle bir kütüphane gerekiyor ama bu Sakarya İl Kütüphanesi değil.

40 YILDIR VAR

TOLGA YILMAZ: 40 yıldır işlevini en doğru şekilde yerine getiren bir kütüphanenin yerinin değiştirilmesi insanlara farklılık olacaktır. Yıllardır insanlar bir yere adapte olmuş ve kendilerine bir düzen oturtmuşlar. Bir tek bu da değil Serdivan’da olması ulaşımı da zorlaştıracaktır. Özellikle lise öğrencilerinin Serdivan’a gitmesi güç olacaktır. Bunun yerine Serdivan için ayrı bir kütüphane açılsa daha güzel olur. İl kütüphanesinin taşınması çok mantıksız şuan ki yeri gayet güzel ve ulaşıma açık bir yer burada kalması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

MERKEZDE KALMALI

 BERK CEYLAN: Biz öğrencilerin kütüphaneye ihtiyacı var. İl kütüphanesinin merkezde kalması daha doğru bence Serdivan’a yeni bir kütüphane yapılsın. Serdivan’a kesinlikle bir kütüphane gerekiyor çünkü ders çalışılacak bir ortam yok ama bu il kütüphanesi değil tekrar söylüyorum yeni bir kütüphane olmalıdır. Öğrenciler her geçen gün daha yeni bilgiler edinmek istiyor bu nedenle de kütüphaneleri sürekli kontrol altında da tutmak gerekir ve yeni bilgilerin olduğu kaynaklarında kütüphane raflarında yer almaları gerekiyor diye düşünüyorum.

OKUYUCU KÜSECEK

 ONUR CAN:  Kütüphanenin şuan ki yerinden taşınması sıkıntılar yaratabilir. Şöyle bir sıkıntı olabilir tüm Sakarya kütüphaneyi burada biliyor ve bu kütüphaneyi sadece Adapazarı’nda oturanlar kullanmıyor köylerden ve ilçelerden gelenler de var. Şimdi buranın kalkıp Serdivan’a taşınması öncelikle ulaşım bakımından zorluk yaratır diğer önemli bir konu ise kütüphaneyi kullanan bir kesimi belki de kitaplardan uzaklaştıracaksınız. Ulaşım sıkıntısından dolayı kimse gitmek istemeyecek. Bu da verilebilecek en büyük zarar olur.

YENİSİ AÇILSAYDI

İSMAİL CAN YEŞİLBAĞ:  Sakarya İl Kütüphanesi’nin merkezde kalması daha doğru olur diye düşünüyorum.  Yıllardır herkes merkeze gidip geliyor. Köy ve ilçelerden gelenler içinde ulaşımı kolay oluyor. Serdivan’a taşınması çok sorun ve sıkıntılar yaratacaktır. Koca kütüphanenin taşınması ve düzenlenmesi de bir ya da iki gün sürmeyeceği için kütüphanede çalışma yapacaklar için de sorunlar yaşanacaktır. Serdivan’a yeni bir kütüphane açılsa daha güzel ve kullanışlı olur.

ULAŞIM DAHA KOLAY

DAVUT ÇİÇEK:  İl Halk Kütüphanesi’nin tam merkezde olması dolayısıyla ulaşım çok kolay ve rahat oluyor.  Bu kütüphaneden her yaşta ve potansiyelde, belli statü de ki insanlar yararlanabiliyor. 40 yıllık bir kütüphanenin Serdivan’a taşınması sıkıntı yaratacak. En basit örnek olarak lise öğrencileri mağdur olacak ve çoğu kişi ulaşımdan dolayı kütüphaneye gitmeyi bırakacaktır. Ama tabi ki de Serdivan’a da bir kütüphane gerekmektedir bunun da altını çizmek gerekir. İl Kütüphanesi kırk yıllık yerinde durmaya devam etsin Serdivan’a yeni bir kütüphane açılsın.

Yıldız SÖYLEMEZ-  Mecit  TOYĞAR

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız