AİLEDEKİ KAYGI KAOSU: ÇOCUĞUNUZUN ONAYLAMADIĞINIZ ARKADAŞI MI VAR? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

AİLEDEKİ KAYGI KAOSU: ÇOCUĞUNUZUN ONAYLAMADIĞINIZ ARKADAŞI MI VAR? 15 Temmuz 2019, Pazartesi

Geçen hafta kötü alışkanlıklar edinmeyi etkileyen faktörlerin üzerinde durduk. Bu hafta ailelerden gelen sorularla devam etmek istiyorum.

 

“ KÖTÜ ETKİLEYEN ARKADAŞ” 

 

Çocuklarda özellikle gençlik dönemlerinde fazlasıyla model alınan kişiler arkadaşlardır. Sadece arkadaşlar örnek alınır demiyorum çünkü aile bireylerinin de etkisi büyüktür. Eğer çocuğun kazanımları olumsuzsa bu aile bireylerini fazlasıyla rahatsız eder. 

 

Kaygı kaosu başlar. Bu noktada kaygı ver korku yönetimi ailede yüksek olmalıdır. 

 

Neden? 

 

Çocuk yetişkin kadar hayat deneyimine sahip olmamakla birlikte merak eden bir varlıktır. Ergenlik döneminde kendini keşfetme ve kendini bulma eğilimleri görülebilir. Bu durumda aile haklı olarak duyduğu kaygıyı , direkt olarak çocuğa yansıttığında istediği sonuçta karşılaşmayabilir.

 

Unutmayalım ki, ebeveynlik kaygısında çocuk , bu kaygıdan yük taşımak zorunda değildir. 

 

Ailenin Çocuğa ve arkadaşına olan tutumu nasıl olmalıdır?

 

“Ailem beni anlamıyor” cümlesinin en fazla kullanıldığı dönemde istenilen çok net ve ortada 

 

“ANLAŞILMAK “ 

 

 Kötü alışkanlıklar kazandırdığını düşündüğünüz arkadaşının çoçuğunuzun hayatındaki etkisini azaltmak için bir çok yöntem ve tavsiye mevcut  fakat bildiğim çok iyi bir yöntem var . 

 

“EN İYİ ARKADAŞI SİZ OLUN “

 

Eskiden anne-baba ve çocuk arasında mesafe olduğunu elbet görmüşsünüzdür ya da dinlemişsinizdir. Tanıdığım ya da tanımadığım benden yaşça büyüklerle ettiğim sohbetler neticesinde onların çok pişman olduklarını duyuyorum. Kimileri telafi edemeyeceğini düşünüyor kimileri ise tüm gayretiyle kendi sevgi dilini kurmuş tamir etmeye çalışıyor. 

 

Yaşça büyük insanlarla konuşmanın insanı aydınlattığına inanırım. Doğruları doğrularım olmaz ama öngörüm artar. Berraklaştırırlar zihnimi. Tavsiye ederim. 

 

Aile, iletişim, çocuk hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Ama her ailenin dinamiği farklıdır. Beylik laflar etmektense bu hafta kısa ve deneyim dolu olsun istedim. 

 

Benimle iletişim kurmak ve sonraki yazılarda görmek istediğiniz başlıklar için 

pskfulyacelik@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.  

 

Sağlıklı günler