ÇALIŞSAN ANNE VE BABAYA MÜJDE!!19 Temmuz 2019, Cuma

Sevgili okurlarımızı her hafta çalışan vatandaşlarımızın haklarıyla alakalı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Şimdi gelelim değerli annelerimizi ve anne adaylarımızı yakından ilgilendiren konuya; yarım gün çalışma hakkı.. Henüz yeni olduğu ve bilinmediği için bu hak yeteri kadar kullanılmıyor. İşçilerin bu hakkı nasıl kullanabilecekleri, 8 Kasım 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle düzenlendi.

Çalışan kadınlara hamilelik döneminde doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta analık izni kullanıyor. Ayrıca  Kadın çalışanlar (SSK’lı), analık izninin bitiminden itibaren 6 aya kadar tamamen ücretsiz izin de kullanabilir. Bütün bu haklar kadın çalışanlar tarafından biliniyor fakat; yarım gün çalışma hakkı ile alakalı yeterli bilgiye sahip değiller.

Yarım Gün Çalışma Hakkı

Yarım gün çalışma hakkının kullanılması halinde işveren yarım aylık ücret öder. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan da brüt asgari ücretin yarısı tutarında (1279 lira) ödeme yapılır. Yarı zamanlı çalışma döneminde yarım maaş hakkından yararlanabilmek için, işçi adına son 3 yılda en az 600 gün prim bildirilmesi gerekiyor. Burada önemli olan konu şu; bu haktan yararlanabilmek için analık hali izninin bitiminden itibaren 30 gün içinde İşkur’a yazılı başvuruda bulunmak şart. Çocuğunu büyütmek isteyen işçi, çocuk okula başlayıncaya kadar ‘kısmi süreli çalışma (yarım gün mesai)’ talebinde de bulunabilir. Kısmi süreli çalışma, analık izninin, yarım gün ücretsiz izninin veya tam gün ücretsiz izninin bitiminden itibaren kullanılabilir.

1 Ay Önceden İşverene Yazılı Talep

Yarım gün çalışmak isteyen anneler 1 ay önceden yazılı olarak işverene talepte bulunmaları gerekmektedir. Talep yazısında kısmi süreli çalışmaya hangi tarihte başlanacağı, hangi günlerde veya hangi saatler arasında çalışılacağı belirtilmeli. İşçi, yazıya, eşinin çalıştığına dair belgeyi de eklemeli. İşveren, işçinin kısmi süreli çalışma talebini bir ay içinde karşılamak zorunda. 

İhbar Ve Kıdem Tazminat Hakkı

İşveren, işçinin kısmi süreli çalışma talebini bir ay içinde karşılamaz ; işçiyi işten çıkarırsa kıdem ve ihbarı öder.

 

Saygılarımla