KURBAN BAYRAMININ MAHİYETİ yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

KURBAN BAYRAMININ MAHİYETİ6 Ağustos 2019, Salı

Son zamanlarda hiçbir değer olması gerektiği gibi algılanmıyor. Bunu hayatımızın her alanında görebiliiriz. Hiçbir şeye değer vermiyor, önemsemiyoruz. Olması gerektiği gibi yapmıyoruz.

 

     Her bayram öncesi olduğu gibi bayrama yaklaştığımız şu günlerde televizyonlarda görüyor ve duyuyoruz turizm işletmecileri bayram tatilinin hafta sonu tatiline birleştirilerek dokuz gün olmasını istiyorlar. Haberin devamında da vatandaşlar da buna böyle olsun istiyorlar minvalinde sözler sarf ediliyor. Vatandaş ister anlarım. Biz de isteriz ama insanlar ailelerinin  yanına gitsin, senelerce çocuklarını, torunlarını göremeyen fertler çocuklarına, torunlarına kavuşsun, birbirini görsün, insanlar sıla-ı rahim yaparak ferahlasın, çocukluğunun geçtiği yurdunu görsün, akrabalarını görsün arkadaşlarını görsün diye isterim. Sanki dini bayramlar yıllık izin olsun diye varmış gibi tatil peşinde olan bir kesim var. ‘Kurban bayramı tatili’nin ilk iki kelimesi  pek umrunda değil kimsenin. Sorduğum zaman ben şuraya gönderdim, onlar kesecekler diyorlar. Bayram, aile ziyareti, memleket...  diye sorduğumda da bu bayram çocuklar dinlensinler diye tatile gideceğiz diyorlar. Gece gündüz ekonomik problemlerin konuşulduğu şu günlerde de  bunları duymak şaşırtsa da daha fazla üzüyor. Manevi değerlere, kültüre pek değer verilmiyor artık.

 

     Kurban mümkün mertebe sahibinin yanında kurban edilmelidir. Kurban ibadetinin hikmetine uygun olan davranış budur. Sonra kesilen kurban en yakın akrabaların muhtaç olanlarından başlanılarak yakın  çevreye dağıtılması daha güzeldir. Zekat ve sadakada da hüküm böyle olduğu gibi. Allah için kestiğimiz kurbanın, akıttığımız kanın yanında bulunmalıyız. Kurban, zekat gibi sadece mal ile yapılması gereken bir ibadet değildir.

 

     Memleketlerine bayram ziyareti için gidecek olan vatandaşlarımızın uykusuz yola çıkmaması, trafik kurallarına uyması, hız sınırlarını ihmal etmemesi hem kendilerinin hem diğer kimselerin can ve mal güvenliği için önemli. Erken gitmek isterken sebep olacağınız bir kaza canlara mal olabileceği gibi on binlerce kişinin geç kalmasına da yol açabilir. Yazımı yıllar önce elektrik faturasında okumuş olduğum “gelemedi diyeceklerine, geç geldi desinler, bayram yas olmasın” sözüyle bitirmek istiyorum. Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı nice bayramlar dilerim.