SRT Yayın Akışı - 16.11.2018

BAŞARININ ÖLÇÜSÜ SINAV DEĞİL5 Mart 2017 - 13:43, Pazar


Milyonlarca öğrencinin üniversiteye geçiş kapsamında gireceği ilk sınav olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı 12 Mart 2017 tarihinde yapılacak. Adapostası Gazetesi muhabirleri Yıldız Söylemez ve Mecit Toyğar, sınava girecek öğrencilere, sınav kaygılarının o

 Psikolog  Semiha Özgür  Sezer’de sınava girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

SINAV KAYGISI OLAĞAN BİR DURUM

Öğrencilerin ilerleyen dönemdeki eğitim hayatlarını ve geleceklerini belirleyen sınavlar ve sınav telaşı birçok öğrenci ile birlikte velileri de etkiliyor. Psikolog  Semiha Özgür  Sezer,  Sınava girecek olmak dünyadaki bütün insanları heyecanlandırdığını belirterek, Kaygı bazen güç ve enerji kaynağıdır. Sınav kaygısının olağan olduğunu kabul edin’

Psikolog  Semiha Özgür  Sezer,  çocukların geleceklerine yön veren, onlarla birlikte ailelerine de endişe veren sınav kaygısı ile baş etme yolları hakkında çeşitli bilgiler verdi. Ailelerin sınav kaygısı karşısında sergileyebilecekleri davranışların çocuklar üzerindeki etkilerinden bahsetti.Bir sınava girecek olmak dünyadaki bütün insanları heyecanlandırdığını ifade eden Sezer: Bu olağan bir durumdur.Ve iyi ki heyecanlanıyoruz,kaygılanıyoruz.Çünkü her konuda yaşanan kaygı, insanı tedbir almaya yöneltir.Kaygı bazen güç ve enerji kaynağıdır.

SINAV BENİM İÇİN ÖNEMLİ

Değerli öğrenciler ve veliler ,önce sınav kaygısının olağan olduğunu kabul edin.Kaygılanmamalıyım,yoksa başarısız olurum gibi düşünceler ile meşgul olmak sizi engeller.Bu tür düşünceler yerine elbette kaygılanırım,bir sınava gireceğim ve bu sınav benim için önemli.Böyle bir durumda kaygılanmamak anormal olurdu.şeklinde düşünün .Normal düzeyde kaygı doğal ve faydalıdır.Önemli olan boyutudur.Aşırı şiddette kaygı, öğrenmeyi ve hatırlamayı zorlaştırır.Hiç kaygısızlık veya düşük kaygı motivasyonu düşürür.

 BAŞARININ ÖLÇÜSÜ SINAV DEĞİL

Çoğu öğrenci, sınavda başarılı olmazsam ,istediğim gibi geçmezse mahvolurum? İyi bir üniversiteyi kazanmalıyım, yoksa her şey biter? gibi düşünceye sahip. Hayatta isteklere ulaşmanın yolu, sadece üniversiteden mi geçmektedir?Hayattaki başarının ölçüsü bu sınav mıdır.? Sınav benim için ne ifade ediyor diye kendinize sormalısınız.Sınava yüklediğimiz anlamlar ,olumlu ve olumsuz düşüncelerimiz , stres düzeyimizi belirliyor.Yaşamsal gerçekliği olmayan bazı kalıplaşmış düşünce ve inanç kalıplarından vazgeçersek kaygımızı frenlemeyi başarabiliriz”

ÇOCUĞUNUZDAN DEĞERLİ HİÇ BİR ŞEY YOK

 Velilerinde  sınav kaygısı ile baş etmesi gerektiğini ifade eden Sezer, .Beklentileri yüksek ebeveynin çocukları daha kaygılı olabiliyor. Yapılan itinalı sınav hazırlıkları ,aksine bazen çocuk için tedirginlik oluşturabiliyor.Normal bir süreç olduğunu ve hiçbir şeyin çocuğunuzdan değerli olmadığını hissettirin.Bu relaks yaklaşım başarıyı daha da arttıracaktır.

Sınavda üç zaman önemlidir.Sınav öncesi, sınav anı ve sonrası.Zamanın kontrolü sizde ve içinde bulunduğunuz anı iyi değerlendirmelisiniz.”

ÖĞRENCİ KENDİNİ İYİ TANIMALI

Öğrencilerin en büyük sorunu,sınava girmeden önce zihinsel bir hazırlık yapmamaları gerektiğini belirten Sezer, Sınavdan önce olumsuz sonuçları düşünerek,kendilerini farkında olmadan başarısızlığa sürüklüyorlar.Sınava hazırlık sürecinin sadece ders çalışmaktan ibaret olduğu fikrine sahip olanlar genellikle bu hataya düşüyorlar. Sınavda en çok yaptıkları yanlışların kaynaklarını sadece sınav kaygısına yüklemek geçersiz bir bahanedir.Öğrenci kendisini iyi tanımalı,kendisini engelleyen,gerek iç, gerek dış etkenleri iyi bilmeli,nerede ne tür yanlışlar yaptığını, dikkatsizlik nedenlerini,eksiklerini farketmeli, pratik yapmalı,yaşama geçirmelidir.Bir şeyleri daha iyi yapmanın her zaman bir yolu vardır.Yeter ki fark edin..Sınav anında tek odaklanacağınız şey yapabilecekleriniz ve izleyeceğiniz yöntem olmalı.Geçmiş ile gelecek arasında savrulmayın.Var olan potansiyelinizi ortaya koymanızı engeller. .Ana odaklanın.Sınav başarınızı, kişilik değeriniz ile eş görmeyin.Hepiniz değerlisiniz.”

KAYGILAR VARDIR

Batuhan Keleş: Lise bittikten sonra üniversiteye gitmeye düşünen herkesin her zaman YGS/LYS kaygıları vardır. Yıllarca bu sınavlara çalışılmasına rağmen içimizde hep bir korku ve telaş bulunuyor. Bu sınavlara Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci giriyor durum böyle olunca da kaybetme korkusu bizi ele geçiriyor. Sınava bir hafta kaldı ben biraz gezmek ve eğlenmek iyi gelecek diye düşünüyorum bu nedenle ders çalışmayı bıraktım. Kaygılarımı en aza indirgemeyi umut ediyorum.

KENDİME GÜVENİYORUM

Bahadır Kütükçüoğlu: Benim hiçbir şekilde sınav kaygım yok çünkü yıllardır bu sınava çalışıyorum ve kendime güveniyorum. YGS ve LYS’den en iyi dereceleri alacağım ve istediğim üniversite de istediğim bölüme gideceğim. Korkmak ya da kaygılanmak bize bir şey kazandırmaz tam tersi başarısız olmamıza neden olur. Her şeyi biliyor olsan da kaygılandığın ve korktuğun zaman bildiklerini de unutursun ve sınavda başarısız olursun. Bu da çalıştığımız seneleri alır ve çöpe atar. Hayatımız da bir sene erteler.

 SINAVA HAZIRIM

Batuhan Gören:  Sınavla ilgili pek bir kaygım ve kaybetme korkum yok. Sınava yeteri kadar çalıştığımı düşünüyorum eğer olmazsa hazırlanıp bir daha ki sene tekrar şansımı denerim. Kaygılanmak için bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta dünyanın sonu değil eğer iyi bir hazırlık sürecinden geçildiyse ve kendimizi hazır hissediyorsak kaygılanarak geleceğimizi etkilememize bir sebep yoktur.

 ÖNEMLİ BİR SINAV

Dursun Yıldırım: YGS birçoğumuzun hayatını değiştirecek önemli bir sınavdır. Okulda ki ders sınavlarına girince kaygılanan insanlarız bu kadar önemli bir sınav karşısında kaygılanmamız çok doğal ve normaldir diye düşünüyorum. YGS’ye çalışmaya lisenin başlarında başlıyoruz yıllarca çalışıp sınav zamanı gelince kazanamama korkusu yerleşiyor içimize. Yıllarca biriken bilgi deposunun heba olması herkesi üzer.

KORKULARIM VAR

Ferhat Işık: Bende üniversitede istediğim bölümü kazanmayı hedefleyenlerdenim. Herkeste olduğu gibi bendeki en büyük kaygı da YGS üzerine. Özellikle daha önceki dönemlerde soruların çalınması gibi bir konu vardı ortada ve en büyük kaygımda bu. Yıllardır bu sınavı kazanmak için çalışıp çabalıyoruz. Kazanamamak ve onca emeğin boşa gitmesi gibi korkularım var. Azmettik ve sona geldik sınava bir hafta kaldı umarım hak eden hak ettiği yeri kazanır.

İYİ BİR GELECEK

Furkan Karagülle: Ben sporla uğraşıyorum ve en büyük hedefim Avrupa şampiyonluğunu kazanıp güzel bir üniversiteye yerleşmek. Ama bunun içinde tabi ki de YGS isteniyor ve her üniversiteye hazırlanan öğrenci gibi benimde kaygılarım fazlasıyla yüksek. Sporla uğraştığımdan dolayı fazla bir çalışma gerçekleştiremedim bir bakıma bundan da korkuyorum. Geleceğini düşünen ve iyi bir geleceğe sahip olmak isteyen herkesin içinde mutlaka bir kaygı vardır. Asıl amaç bu kaygıyı yenmek ve başarılı olmaktır.

 

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız