BAYRAM DEĞİL!7 Aralık 2019, Cumartesi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü hasebi ile.

Sosyal mecrada gördüğüm kadarı ile “engelliler gününüz kutlu olsun” paylaşımları yapıldı. Hatta “Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı” manşetleri dahi atıldı.

Bu da gösteriyor ki, toplumumuzda yanlış bir algı yer etmiş durumda. Dünya Engelliler Günü; eğlenilecek-kutlanılacak bir bayram değildir(!). Bir farkındalık oluşturma, fark etme, sorunları görme-giderme, moda tabiri ile empati yapma, özet itibarı ile bir duyarlılık günüdür.

Ne yazık ki, engelliler gününü samimi-bilinçli-yapıcı bir yaklaşımla değerlendirilmemekte. Maalesef özel ve kamu kurumlarınca da bayram havasında “kutlanmakta”.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bir bayram değildir! Bu günlerde asıl maksat, sorun odaklı çözüm ve çalışmaların hızlandırılmak sureti ile duyarlı toplum yetiştirebilmek adına plan ve program hazırlamak olmalıdır.

 

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edilerek toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırması amaçlanmış.

Hȧl ve sebep bu iken, yıllardır katıldığım-gördüğüm kadarı ile yapıla gelen program; günün anlam ve önemine binaen “protokol”ün klişe metinlerle yaptığı konuşmalar, ardından engellilerin sergilediği “performans” akabinde de engelli çocuk ve bireyleri eğlendirecek aktivitelerden ibarettir.

Engelli camiasının onca sorunları varken, maalesef yapılan gerçek anlamda bir “kutlama”dır ve her sene tekrarlanan sıkıcı, günü geçiştiren bir piyesten öte değildir.

Mutlak surette her mecrada ülke bazında sorunlar mevcuttur, olacaktır. Ancak en azından Dünya Engelliler Günü’nde panel ve çalıştaylar yapılarak bu camianın sorunları dinlenebilir. Değer verildikleri hissettirilir. Bu vesile ile de yaşadıkları problemlerin, birkaçına da olsa çözüm üretilerek hayata geçirilebilir. Bu meyanda her türlü çözüm toplumsal yaşam ve gelişim için değer arz etmektedir.

İstatistiki verilere bakılacak olursa, ülkemizde 8,5 milyon engelli birey olduğu görülecektir. Bu da ülke nüfusumuzun yaklaşık %12 sine tekabül eden ciddi bir rakamdır. Öyle ki onlarca Avrupa ülkesinin nüfusuna eş değerdir.

Ancak şunu da belirtmemde fayda var ki, kanunlar yolu ile yapılacak iyileştirmelerin hiçbir zaman tam olarak engellilerin yaşamını kolaylaştırmak adına yeterli geleceğini de düşünmüyorum. Kanuni düzeltmeler-zorunluluklar illa ki olmalı ve olacaktır da ancak toplumumuzda bu ve benzeri konularda duyarlılık bilinci oluşmadıkça, sosyal hayatın içerisinde engelliler adına hedeflenen refah seviyesinin sağlanamayacağı da katidir.

Duyarlılık olgusu, benim nazarımda en çok değer ifade eden kavramdır. Bunu “empati” kelimesinin doldurduğunu düşünmüyorum. Empati nereye kadar? Her türlü problem için esas olan duyarlılıktır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, farkındalık-duyarlılık oluşturabilmek amacıyla bir grup “engelli”  olarak biz de arkadaşlarımızla fotoğraf, ilüstrasyon, rölyef, makreme, şiir ve yazı çalışmalarımızdan oluşan karma bir sergi organize ettik.  Adapazarı Belediyesi ve Agora AVM desteği ile  hazırlanarak, Agora AVM etkinlik alanında yer alan sergimizin açılışı Adapazarı Belediye Başkanı Sayın Mutlu Işıksu ve “engelli” konuklar  ile birlikte yapıldı. Boccia ve Masa Tenisi aktivitilerinin de yapıldığı etkinliğimizde tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.   

Engelli birey yoktur. Engel vardır!

Engelli zihinler-dimağlar-vasıtalar-mekȧnlar vardır.

Hülasa engel ve de engelli olan şehirlerdir!

Teker üzerinden selamlarımla.