STAJ BAŞLANGIÇ MAUMMASI28 Ağustos 2020, Cuma

Değerli okurlarımız son zamanlarda sıkça karşılaştığım bir soru ile alakalı sizlere bilgi vermek istiyorum. Biliyoruz ki emekliliğe yaklaşan birçok kişinin kafasını karıştıran bir konu var.

Nedir bu konu?

Staj başlangıcı ve süreleri emekliliği etkiler mi?  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, staja başlayan öğrencilerin olası bir kaza, bela durumunda başına gelebilecek sorunlar nedeniyle sağlık sigortası kapsamına alınırlar fakat bu öğrencilere hiç sigorta primi ödemesi yapılmaz. Staja döneminde verilen sigorta numarası tüm çalışma hayatı boyunca kullanılır.

Staj sigortası nedir?

Staja başlayan öğrencilerin veyahut yeni mezunların is süresi boyunca iş kazası veyahut mesleki hastalıklara karşı yapılan zorunlu sigortadır. Bu sigorta baba veya anne üzerinden sağlanır, öğrenci adına prim ödemesi yapılmaz.

Staj sürelerine gelince, sigorta başlangıcının olduğu tarih ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı etkiler. Bu yüzden sigorta başlangıç tarihleri önemlidir. Bu konu ile birçok muamma yaşansa da 2019 yılında TBMM sunulan taslakta staj süreleri emeklilikte sayılsın denilse de , bu taslak kabul edilmemişti. Böylece birçok kişinin emekliliğini etkileyen bu konu hala askıda kalmaktadır.

Saygılarımla