SRT Yayın Akışı - 13.12.2018

70 FARKLI ÜLKEDEN 305 ÖĞRENCİ14 Kasım 2017 - 16:55, Salı


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), bu yıl eğitime başlayan uluslararası öğrenciler için bir tanışma yemeği düzenlendi.

SAÜ Personel Yemekhanesinde düzenlenen yemeğe AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Okur, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan temsilciler, TÖMER eğitimcileri ve  uluslararası öğrenciler katıldı.

TÜRKÇE ÖĞRENİYORLAR

Bu yıl Türkçe eğitimi olmayan 70 farklı ülkeden gelen 305 öğrenciye, Türkçe ve Türk kültürü eğitimine başladıklarını söyleyen Doç. Dr. Okur, “TÖMER olarak asli görevimiz olan uluslararası öğrencilerimize Türkçe öğretmenin yanı sıra, üniversite dışındaki yabancı yetişkinlere Türkçe öğretmek, yabancılara Türkçe öğretimi yapan kurumlara sertifika sınavları yapmak, yabancılara Türkçe öğretimi eğiticilerinin eğitimine yönelik sertifika programı düzenlemek, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Suriyeli mültecilerin öğretmenlerine yönelik eğitimler vermek, her yıl farklı bir ülkede ‘Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Kongresi’ düzenlemek gibi faaliyetleri de Üniversitemiz adına yapmaktayız.

TÜRKİYE’DE  İLK

 Ayrıca bu yıl, yine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile üniversitemiz arasında yapılan protokol gereğince, ‘Önceliğimiz Türkçe’ sloganı yurtdışındaki -özellikle Batı Avrupa’daki yerleşik yurttaşlarımızın çocukları için Türkiye’de Türkçe öğretmeni yetiştirmek gibi projenin de yürütücülüğüne üstlendik. Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Türkiye’de bir ilk olacak olan “İki dillilere Türkçe ve Türk Kültürü Öğretimi” yüksek lisans programı açma girişimimiz oldu.  Bu yıl itibariyle bu programa, bütün masrafları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından karşılanacak Avrupa’nın değişik ülkelerinden Avrupa’da doğmuş-büyümüş bütün eğitimlerini bu ülkelerde tamamlamış ve bu ülkelerin vatandaşı 17 üniversite mezunu soydaşımızı dahil ettik” şeklinde konuştu.

KARARSIZ GELDİK MUTLU AYRILACAĞIZ

Yabancı öğrenciler ise,  kararsız olarak geldikleri Sakarya  Üniversitesi’nde su anda  çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Öğrenciler adına konuşma yapan Karadağlı öğrenci Ksenija Brajovic, Türkiye’ye gelmeden önce çok kararsız olduğunu ama Sakarya Üniversitesi’ne geleli henüz 1 ay bile olmuşken gelme kararını almakla çok mutlu olduğunu dile getirdi. Geçen yıl Türkçe hazırlık alarak Türkçe öğrenen Hindistanlı A.İ. Chembirika Ebrahim de, Türkçe öğrenmeyi gözünde çok büyütse de şu anda çok etkili ve kullanacağı bir şekilde öğrendiğini, bunda da öğretmenleri başta olmak üzere, Türkçe konuşan ve kendisiyle çok ilgilenen arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

EĞİTİMCİLERE ÇOK İHTİYAÇ

Bu yıl Türkiye’de ilk defa uygulanan Batı Avrupa’daki yurttaşlarımızın çocuklarına yönelik Türkçe öğretmeni yetiştirmek için açılan yüksek lisans programına gelen öğrenciler adına konuşan Nurhayat Akyüz, kendisinin Hollanda’da hukuk fakültesi mezunu olduğunu, aslında kendi alanıyla ilgili bir işinin de olduğunu ama eğitim konusunu önemsediği için böyle bir programa tereddüt etmeden geldiğini söyledi. Yurtdışında yaşayan Türkler için hukukçulara ihtiyaç olduğunu ama eğitimcilere daha çok ihtiyaç olduğunu düşündüğünden Sakarya Üniversitesindeki bu programı tercih ettiğini ifade etti.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız