SRT Yayın Akışı - 19.10.2018

BESİCİLER: İFLAS EDECEK NOKTAYA GELDİK20 Kasım 2017 - 09:55, Pazartesi


Et fiyatlarının ucuzlaması besicilere yaramadı. Hayvan fiyatlarının düştüğünü ancak yem fiyatlarının ucuzlamadığını belirten besiciler, “Mallarımız elimizde kaldı. İflas edecek noktaya geldik” diye tepki gösterdi.

Et ve Süt Kurumu (ESK), geçtiğimiz günlerde ucuz et satışına ilişkin çalışmalarını tamamladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hafta sonu yaptığı açıklamada, vatandaşların et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için çalışmalarda son aşamaya gelindiğini belirtmişti. İthalatla birlikte et ucuzladı ancak üreticinin maliyet giderleri değişmedi. Hayvan fiyatlarının düştüğünü fakat saman, besi, kepek vb. giderlerin aynı fiyatta kaldığını söyleyen üreticiler bu durumdan şikâyetçi olduklarını aldıkları malların ellerinde kaldıklarını söyledi. Malları elinde kalan hayvan satıcıları günlerdir hayvan pazarında alıcılarını bekliyor.

İFLAS NOKTASI

Üreticilerden Yavuz Toprakçı, hayvan fiyatlarının çok düşük olduğunu, zarar ettiklerini ve malların ellerinde kaldığını belirtirken, yem fiyatlarının da pahalı olduğunu üstelik hayvanların ahırda kaldığı sürece daha çok zarar ettiklerini vurguladı. Toprakçı, ‘’Esnaf iflas edecek noktaya geldi. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz mallarımızı satamıyoruz değeri kalmadı hayvanlarımızın bu duruma bir çare bulunsun istiyoruz’’ dedi.

BÜYÜK TEPKİ

Konu ile ilgili konuşan bir diğer üretici İhsan Büyükdemir, ‘’Hayvanlarımız bedava gidiyor artık. Devlet bizi mahvetti. Biz yıllardır bu zamana kadar AK Parti’ye oy veriyorduk, üyesi olarak görünüyorduk fakat artık oy bile vermek istemiyorum. Çünkü şuan ki durumlar bizi tedirgin ediyor. Borçlarımı nasıl ödeyeceğim? 5’e aldığımız mallarımızı 3’e satamaz olduk. Bu karar ocağımıza incir ağacı dikti’’ dedi. Samanın 15 lira, besinin 55 lira, kepeğin 50 lira olduğunu vurgulayan üreticiler eğer durum böyle giderse satış yapamayacaklarını ve iflas edeceklerini söyledi. İsmail ULAŞ SARI

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız