SRT Yayın Akışı - 20.10.2018

ŞEVKET ŞAHİNTAŞ SAGÜSAD’IN KONUĞU OLACAK6 Aralık 2017 - 15:00, Çarşamba


Gecenin Öteki Yüzü” fotoğraflarıyla dünyanın ilgisini çeken taksici Şevket Şahintaş 7 Aralık Perşembe akşamı Sakarya Güzel Sanatlar Derneği’nin konuğu olacak. SAGÜSAD Başkanı Ünal Dabak .’’Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşisi için saat 19.00'da sanatseverleri

Şevket Şahintaş’ın 2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da "Çağdaş Türk Fotoğrafçıları" adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Son olarak CNN'in internet sitesinde geniş yer buldu.

O bir taksi şoförü. Ancak herhangi bir taksi şoförü değil. Biz uyurken çektiği gece fotoğrafları ile üniversite arşivlerine giren, dünya basınını röportaj için Türkiye’ye getiren, yurt dışındaki sergilerde Türkiye’yi temsil eden, ve şuan Kültür Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin desteklediği belgeseli çekilen bir taksi şoförü.

Adı Şevket Şahintaş. Kendisi, “Gecenin Öteki Yüzü” isimli ilk sergisinde İstanbul’un bilinmeyen yüzünü; gece hayatlarını bizimle paylaşmaya hazırlanıyor.

5 yılda bini aşkın kare
Şevket Şahintaş, 1988’de taksiciliğe başladı. 2004 yılında ufak bir dijital kamera aldı ve her akşam, gördüğü ilginç gece yaşamlarını fotoğraflamaya başladı. Sadece evsizleri çekmiyordu; İstanbul gecelerindeki travestileri, hayat kadınları, tinercileri, dilencileri; yakından tanımadığımız tüm yaşamları karelerine sığdırmaya çalıştı. Flaşlı çekim yapmak zorunda olduğu için hepsinin rızasını almalıydı; kimse de ona “hayır” demedi.

Şahintaş’ın oluşturduğu arşiv, İstanbul’un gece yaşantısını bu boyutuyla gösteren dünyadaki ilk çalışma oldu. Konuyu duyan bir müşterisi aracılığıyla ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf gösteriminin ardından Şevket Şahintaş’ı Türk ve dünya basını, fark etti.

2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Çektiği fotoğraflar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuk fotoğrafçılar bölümünde üniversite arşivine alındı. İz Tv deprogramda yer aldı.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız