ÇOK FARKLI BİR VALİ: ÇETİN OKTAY KALDIRIM yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ÇOK FARKLI BİR VALİ: ÇETİN OKTAY KALDIRIM 2 Ocak 2021, Cumartesi

Kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığıyla, fikirleriyle ve enerjisiyle alışılmışın dışında bir valiydi. Onu 'süper vali' olarak tanımlıyorlardı.

Evet herkes onun için böyle düşünüyordu. Kimdi bu insan? 17 yıl önce trafik kazasında hayatını kaybeden Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu tabi ki.

Kısacık ömrüne öylesine başarılı bir hayat sığdırmıştı ki bugün bile hala unutulmayan devlet adamları arasında ismi geçiyor.

Kalıplaşmış devlet adamlığı profilinin ötesinde, milleti öne koyan bir anlayışla hareket eden, adeta valilik, yöneticilik nasıl yapılırmış ders veren bir insandı.

Bugünlerde ne zaman başarılı bir devlet adamı görsek hep Recep Yazıcoğlu örneğinden yola çıkarak tanımlamada bulunuyoruz.

Bütün bunları neden söyledim?

Çünkü Sakarya da kısa süre önce bir valiyle tanıştı. Çetin Oktay Kaldırım!

Vali Kaldırım, henüz bir yılını bile doldurmadan üstelik koronavirüs gibi zor ve olağanüstü bir süreçten geçmemize rağmen farkını ortaya koyan bir vali oldu.

Geride bıraktığımız süreçte kendisinde edindiğim en önemli izlenim, makamın değil halkın valisi olduğunu gösterme çabasıydı.

Dar kalıplar içinde hareket etmeyen, insanla iç içe ve sürekli yeni bir şeyler yaparak görev yaptığı şehre artı değerler kazandırma mücadelesi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım deyince işte benim aklıma artık bunlar gelmeye başladı. Onun yönetim biçimi bana göre Recep Yazıcıoğlu ile çok benzerlik gösteriyor.

Yazıcoğlu da doğa aşığı ve çok enerjik bir insandı. Vali Kaldırım da öyle. Göreve başlar başlamaz Sakarya’nın cennet köşesi yerlerini tek tek gezdi.

Kısa bir sürede bu şehrin ne denli büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu keşfetti. Her fırsatta da bunun için adım atılması gerektiğini vurguladı.

Bazı şeyleri sadece tespit etmekle kalmadı, düşündüklerini hayata geçirmek adına da somut girişimlerde bulundu.

Şundan eminim ki eğer koronavirüs süreci olmasaydı, Vali Kaldırım’ın hızına yetişmek pek mümkün olmayacaktı.

Son zamanlarda şehrin tanınması adına yaptıkları da bence çok değerli.

Vali Kaldırım, sosyal medyanın gücünü iyi bilen ve onu da çok etkili kullanan bir devlet adamı.

Bunu yakın bir zaman önce daha iyi anladık. Kendisi, #heavenly Sakarya etiketi ile Twitter’da bir akım başlattı.

Kısa sürede bu hashtag üzerinden binlerce mesaj paylaşıldı. Herkes Sakarya’nın mükemmel doğa harikası güzelliklerinin görsellerini paylaştı.

Bu akım şehrin tanıtımına büyük katkı sağladı.

Yeni yılın son günlerinde yine Vali Kaldırım’ın başlattığı bir başka kampanya da gündem olmayı başardı.

Kampanya #SakaryamOkuyor hashtagi ile Twitter üzerinden başlatıldı. Kampanya kapsamında okuduğu kitaptan en güzel sözü paylaşan 54 kişiye mini tablet hediye edileceği duyuruldu.

Kampanya başlar başlamaz Sakaryalılar büyük ilgi gösterdi ve Twitter’da binlerce mesaj paylaşıldı.

Hatta ülke gündeminde #SakaryamOkuyor etiketi bir anda en üst sıralarda yer aldı. Herkes Sakarya’yı farklı bir yönüyle duydu, bildi. 

Özellikle geçtiğimiz yıl istemediğimiz olaylarla ülke gündeminde yer bulmuşken, şimdi böylesine değerli bir konuyla ülke gündemine girmek gerçekten çok önemliydi.

İşte bunda en büyük pay sahibi de Vali Çetin Oktay Kaldırım oldu.  

Sözü Recep Yazıcıoğlu’ndan açmıştık. Onun devlet adamlığının ne kadar önemli bir örnek olduğunu söylemiştik.

Vali Kaldırım da halka dokunan ve her şeyden önce halktan kopuk bir şekilde görev yapmayı kabul etmeyen bir devlet yöneticisi.

Umarım bu farklı ve değerli çalışmalarını şehrimiz adına sürdürmeye devam eder.