TARAKLI’DA HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR11 Mart 2018, Pazar

Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi Var Projesi İl Koordinatörü Abdurrahman Şafak, binden fazla çocuğa sponsorluk yapan Sakarya’nın Türkiye’de en fazla yetim sponsorluğu yapan ikinci il olduğunu söyledi. Ayrıca Sakarya’da 132 yetim çocuğun bu proje kapsamında yardım aldığını ifade etti.

Şafak; Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyaları,  suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri ile madde bağımlılığı bu çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece birkaçı. 

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstleniyor.

Neden yetimler derseniz ? Birleşmiş Milletlerin en son çıkardığı rapora göre, Dünyada: 400 milyon yetim bulunuyor.  200 milyon yetim sokaklarda yaşıyor.  Her gün 10 bine yakın çocuk savaş, doğal afet, hastalık gibi nedenlerle yetim kalıyor.  Her 24 saatte 6 bin çocuk kaçırılıyor.  Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. Yılda 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor şeklinde konuştu. 

Bu haber toplam 367 defa okundu.

Resim Galerisi