SRT Yayın Akışı - 21.01.2019

TARAKLI’DA HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR11 Mart 2018 - 12:47, Pazar


İyilikte Yarışan Sınıflar sloganı ile yoluna devam eden Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi ilçe sunumları devam ediyor. Taraklı ilçesinde ortaokul öğrencilerine anlatılan proje çocukların yoğun ilgisi ile karşılandı.

Her Sınıfın Bir Yetim kardeşi Var Projesi İl Koordinatörü Abdurrahman Şafak, binden fazla çocuğa sponsorluk yapan Sakarya’nın Türkiye’de en fazla yetim sponsorluğu yapan ikinci il olduğunu söyledi. Ayrıca Sakarya’da 132 yetim çocuğun bu proje kapsamında yardım aldığını ifade etti.

Şafak; Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yetim çocuk aile şefkatinden uzak, açlık ve şiddetle iç içe yaşıyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk işçiliği, organ mafyaları,  suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri ile madde bağımlılığı bu çocukların karşılaşabileceği tehditlerden sadece birkaçı. 

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstleniyor.

Neden yetimler derseniz ? Birleşmiş Milletlerin en son çıkardığı rapora göre, Dünyada: 400 milyon yetim bulunuyor.  200 milyon yetim sokaklarda yaşıyor.  Her gün 10 bine yakın çocuk savaş, doğal afet, hastalık gibi nedenlerle yetim kalıyor.  Her 24 saatte 6 bin çocuk kaçırılıyor.  Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. Yılda 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor şeklinde konuştu. 

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız