SRT Yayın Akışı - 26.03.2019

“EN BORÇLU 3. BELEDİYE DEĞİLİZ”13 Mart 2018 - 10:10, Salı


Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Sakarya Büyükşehir’in Türkiye’nin en borçlu 3. Belediyesi olduğu konusu gündeme geldi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyeleri komisyon raporları, ilçe belediyelerinden gelen meclis kararlarının da yer aldığı ilave 8 maddeli toplam 77 gündemi karara bağladı. Mehmetçik Vakfı, Büyükşehir Meclis Üyeleri’ne oturum ücretlerini ulaştırmaları dolayısıyla teşekkür mesajı gönderdi.

HER ŞEY AÇIK VE ŞEFFAF

Başkan Toçoğlu, “Şehrimize yatırım için kredi kullanıyoruz. Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesi tabii ki değiliz. Bahsi geçen rakamlar İller Bankası kredileriyle ilgili. Kredibiliteniz varsa kullanabilirsiniz. Büyükşehir Belediyemizde her şey açık ve şeffaf. Zaten Büyükşehir Meclisi’nde yetki alarak İller Bankası’ndan kredi kullanıyoruz. İstenirse tüm kredilerin dokümanlarını verebiliriz. Biz Türkiye’nin kredi kullanmada 3. Belediyesiyiz. Genel borç durumunda Türkiye’de en borçlu 3. Belediye olmamız mümkün değil” diye belirtti.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE TAHSİS

Meclis Toplantısı’nda Sağlık İl Müdürlüğü’ne 15 Temmuz Camili Mahallesi’nde bulunan Kalıcı İş Merkezleri arasında yer alan bir binanın bazı bölümlerinin tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. Üsküp Büyükelçiliği’nin talebi üzerine Ertan Şakiri isimli vatandaşa yardım edilmesine  oy birliğiyle karar verildi.

GÜNDEM MADDELERİ

1 ve 29. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 30. madde Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, 31. madde Hukuk Komisyonu’ndan geldiği şekliyle kabul edildi. 32-61. maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. 62 ve 69. madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. 63, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ve 77. maddeler oy birliğiyle kabul edildi.

PROJE OLURSA KREDİ VERİLİR

Mecliste MHP Grup Sözcüsü Erkal Etçioğlu Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu 3. Belediye olduğu konusunu gündeme getirdi. Etçioğlu, “Şunu biliyoruz ki proje olursa kredi verilir. Krediyle borçlanırsın. Proje varsa İller Bankası’ndan ne verirlerse alalım” dedi.

SIKI DENETLEMEK ZORUNDAYIZ

Toplantıda MHP Grubu adına gündem dışı söz alan Erkal Etçioğlu, ilin sorunlarını aktardı. Sakarya’da mülteci sayısı her geçen gün arttığını ifade eden Etçioğlu,”Ticaret alanında yaptıkları işlerinde işyerleri tabelalar Arapça yazılı. Fakat kanun gereği Türkçe yazılı olması gerekiyor. Özellikle Tığcılar Mahallesi Şam’ın  herhangi bir mahallesine farklı olması benim zoruma gidiyor. Bu durumu siyasetçiler belirler ama uygulamayı bürokratlara düşer. Bunun yanı sıra işyerlerini  hijyen şartlarını belediye tarafından aynı kendi esnaflarımıza getirilen şartları uygulanması gerekiyor. Sıkı denetlemek zorundayız. Bu belediyemizin asli görevidir.

ADAPAZARI İLÇESİ YOK MU?

Şehir merkezine girildiğinde tabelalarda “Şehir Merkezi” yazılı levha var. Niye “Adapazarı” değil de “Şehir Merkezi” yazılıyor?  Sakarya’nın Erenler ve Serdivavan ilçesi varda Adapazarı İlçesi yok mu? Adapazarı Belediyesi yok mu? Daha önceki aylarda Karayollarına tabela konusunda şikayetlerde bulunduk. Karayolları yetkilileri yan tabelaları  Belediyeler sorumlu diyorlar. Şimdi bakıyoruz. Belediyelerin faaliyetlerini göremiyoruz. Şuan ki mevcut durum Karayolları Trafik Yönetmenliğine uygun değil. Eğer bunla ilgili tedbir alınmazsa resmen mahkemeye vereceğiz. Adapazarı yasal olarak kaymakamlığı ve belediyeyi bulunan bir ilçedir. İsmini yazmamak suçtur. Buna yapmayacak olan bürokrat arkadaşlarımı bu konuya duyarlı olmaya davet ediyorum.

DEMİRYOLLARINDA AYNI HASSASİYET BEKLİYORUZ.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile  Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa yapmış olduğu köprülü kavşak projesini taktirle karşılıyoruz. Ama aynı şeyi Devlet Demiryollarından da bekliyoruz. Karayollarını iyi kullanan Büyükşehir Belediyesi’nin devlet demiryolları ile ortak yol bulması ve bu sorunu çözmesi düşüncesindeyim. Artık bizim çemberler , göbekler trafik sorunu çözmez haline geldi. Bazılı yerlere köprülü kavşak yapmamız lazım. Belki 2. döneme nasip olur bu işler.

İŞ YAPMAYAN BELEDİYENİN BORCU OLMAZ.

Şunu biliyoruz ki proje olursa kredi verilir. Krediyle borçlanırsın. Proje varsa İller Bankası’ndan ne verirlerse alalım. Devlet para veriyorsa alacaksınız. Bu paraların hepsi proje karşılığıdır. İş yapmayan belediyenin borcu olmaz. Dolayısıyla iş yapıyorsan borçlanacaksın. İller Bankası trilyon verse alırım. Çünkü İller Bankası’nın ilimize verdiği paydan otomatik olarak kesiliyor “dedi. Saim İŞÇİ

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız