SRT Yayın Akışı - 20.01.2019

ERENLERDE İSTİKLAL MARŞI’NIN 97’NCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI15 Mart 2018 - 11:21, Perşembe


Erenler İlçe Kadın Kolları İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 97’nci yılını düzenledikleri ‘İstiklal Marşı Okuma Yarışması’ ile kutladı.

Erenler belediyesi kültür merkezinde gerçekleşen yarışmaya, erenler belediye başkanı cavit öztürk ve eşi ayşe öztürk, erenler kaymakam eşi fatma karabulut, ak parti erenler ilçe başkanı resul erdoğan, ak parti erenler ilçe gençlik kolları başkanı muhammet enes yavuz, kadın kolları başkanı belgin demirağ ile teşkilat yönetimi ve üyeleri katıldı.

“BÜYÜK COŞKU İLE OKUDU”

Programda ilçe kadınları arasından seçilen 10 yarışmacı arasından en güzel şiir okuyanlar arasında hayriye bayrak 1’inci oldu. İstiklal marşını büyük bir coşku ile okuyan hayriye bayrak salondaki katılımcılardan büyük alkış topladı.

“İSTİKLAL MARŞIMIZ DİLLERDEN SİLİNMESİN”

İstiklal marşının kabulü ile ilgili video gösterimi ile devam eden programda konuşma yapan belgin demirağ “ vatan ve millet sevgisinin ve aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden sayın mehmet akif ersoy’u saygı ile anıyorum. Bayrağımız ve onun hürriyetini ölümsüzleştiren istiklal marşımız milletimizin ruhunu tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerleridir. İstiklal marşını anlayabilmek için mehmet akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleri ile şahsında topladığı milli mücadele ruhunu yakından tanımak bu ruhu hakkı ile hissetmek gerekir. Bu ülke alçakların hayasızca istilasından her ferdinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşsa bundan sonra da aynı anda hareket ederek aldığı güçle devam edecektir. Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın şanlı bayrak göklerden istiklal marşımız dillerden vatan sevgisi iman dolu göğsümüzden silinmesin” diye konuştu.

“ İSTİKLAL MARŞIMIZIN KIYMETİNİ İYİ BİLMEK GEREKİYOR”

Mehmet Akif Ersoy’u anlatmanın kolay olmadığının altını çizen İlçe Başkanı Resul Erdoğan ise konuşmasında “Mehmet Akif’i anlatmak öyle kolay değil. Mehmet Akif kendi yazdığı yedi ciltlik safahata sığmamıştır. Kahraman ecdadımız tarihi yapmıştır Mehmet Akif de tarih yazmıştır. Osmanlının son zamanlarında dünyaya gelmiş, ülkenin en zor zamanlarında yaşamış şairimizdir. Cebinde 2 lira olduğu günlerde İstiklal Marşı için biçilen fiyat olan 500 lirayı almayıp bağışlamıştır. İstiklal Marşı zor zamanlarda yazılmıştır. O yüzden kıymetini iyi bilmek gerekiyor. Bugün vesilesi ile rahmet ve minnetle milli şairlerimizi anıyorum” dedi.

“ALLAH İSTİKLAL MARŞINI BİR DAHA YAZDIRMASIN”

Programa katılan İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu ise programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Allah bir daha kurtuluş mücadelesi yaşatmasın. İstiklal Marşını bir daha yazdırmasın. Ecdadımız gibi bugün de halen Afrin’de mücadele eden askerlerimiz var. Allah onların da yardımcısı olsun. Vatanını asla vermemiş bayrağını ayakta tutmuş namusunu korumuş ecdadımızın bundan sonraki zürriyeti de böyle gelecek. Allah ezanlarımızı susturmasın, vatanımızı milletimizi muzaffer eylesin” diye konuştu.

“İSTİKLAL MARŞI GÜNÜMÜZE REHBER OLMUŞTUR”

Program sonunda dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim eden Başkan Öztürk ise “İstiklal mücadelesinin Anadolu'nun tamamına yayılmasına şiirleri ve etkili hitabeti ile büyük katkılarda bulunmuş olan Mehmet Akif Ersoy’u Rahmetle anıyorum. Akif yalnızca bir destan yazmamış, aynı zamanda ecdadımızın ruhunu bütün acılarını duyarak kültürünü, zor günlerini, çilelerini ve bunların çarelerini göstererek günümüze rehber olmuştur. Akif’in aşılamaya çalıştığı ruh tıpkı bugünkü gibi Afrin’de mücadele ederek canlarını bu vatan uğruna feda eden evlatlarımızın ruhudur” diye konuşarak programda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız