SRT Yayın Akışı - 26.03.2019

RESTORASYONDA MİNARE UNUTULDU!14 Nisan 2018 - 14:54, Cumartesi


Hendek’te 9 ay önce restorasyonu başlayan 200 yıllık tarihi Büyük Cami'de her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan minareye dokunulmaması tepkilere neden oldu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü envanterinde ( tarihi eser) olarak kayıtlı bulunan, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Cumhuriyet alanındaki Büyük Cami'de restorasyon çalışmalarına başlanalı 9 ay oldu. Bodrum üzerine yığma tuğla ile inşa edilen caminin restorasyon çalışmalarında her bir noktası elden geçirildi. Camlar yeni model ahşap görünümlü çitf kat camlı PVC maddeden yapıldı.

3 DEPREM YAŞAMIŞ

Caminin çürüyen taban döşeme ağaçları değiştirilirken, minarenin direğinin değiştirilmiyor olması cemaatte tedirginlik yarattı. Her gün yapılan çalışmaları bahçe duvarından izleyen ilçe sakinleri; "İlçemizde tarihin temel taşını oluşturan 1.800’lü yıllarda yapılan cami, 1951 yıllarında tadilat görmüş. 1943-1967 ve 1999 depremini yaşamış. Yetkililerin uyarılara kulak tıkamalarına bir anlam veremiyoruz. Esen sert rüzgarlarda caminin minaresi resmen sallanıyor" dediler.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız