SRT Yayın Akışı - 24.02.2019

“KADINLAR ÖZGÜRLEŞECEK, TÜRKİYE BÜYÜYECEK”12 Haziran 2018 - 15:13, Salı


Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Eğitim ve istihdam sorunu çözülmeden kadınlarımızın özgürleşmesini sağlayamayız."dedi.

Özkoç, diğer milletvekili adayları Mehmet Selçuk, Elif Yar, Refik Karakaş, Mehmet Bağdat, Aytül Uşaklıgil, Gözde Nur Yıldız ile birlikte seçim çalışmalarını sürdürüyor. Dün Sapanca’da gerçekleştirilen çalışmaya, milletvekili adayları ile birlikte İl Başkanı Erdoğan Isır, Parti Meclisi üyesi Ayça Taşkent ve partililer katıldı.

Çalışmalar sırasında vatandaşların sıkıntı ve taleplerini dinleyen Özkoç, pazar filesini dolduramamaktan, ay sonunu getirememekten, evde, sokakta, iş yerinde baskı görmekten bunalan kadınlarla da sohbet etti.

Kadınların maddi manevi yaşadıkları tüm sorunları bildiklerini ve çözmeye talip olduklarını belirten Özkoç, “Size söz veriyorum, CHP iktidarında kadın güçlenecek. Dünyaya bir bakın; kadının güçlü olmadığı yerde gelişim de, büyüme de, refah da mümkün değil” dedi.

“10 YILDA, KADINA ŞİDDET 14 KAT ARTTI”

Özkoç, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlarımızı ekonomik ve sosyal hayatın içine çekeceğiz. Şiddete, baskıya, zorbalığa son vereceğiz. Tüm kadınlarımız, eşit haklarla, eşit koşullarda yerini alacak. Şiddetle mücadele, bir devlet politikası olacak. Son 10 yılda, kadına şiddet 14 kat arttı. Her gün en az bir kadın cinayete kurban gidiyor. Biz, bu şiddete, zorbalığa karşı kamu kurumları ve STK  temsilcilerinden oluşan özel bir birim kuracağız. Şiddete uğrayan kadınlarımızın gizliliğini güvence altına alacak, güvenli bir ortama kavuşturulmalarını sağlayacağız.

Kadına yönelik şiddet, Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alınacak. Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerini kaldırılacak.

“HER KADIN, KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURACAK”

Kadınlarımızın hayatın her alanında eşit ve özgür yer alabilmesini sağlayacağız. Yalnız bu amaca hizmet edecek bir Bakanlık kuracağız; Kadın Bakanlığı. Bakanlıkta da yüzde 70 oranında kadın istihdam edeceğiz.

KADIN İŞ HAYATINDA OLACAK.

Kadın istihdamı ve girişimciliğine yönelik teşvik ve vergi kolaylıkları getireceğiz. İşe alınan her kadının, SGK priminin dörtte 1’ini devlet karşılayacak. Firmaya ayrıca kurumlar vergisi indirimi sağlanacak. İşini kurmak isteyen kadınlarımıza teşvik vereceğiz ve kadın esnafa Gelir Vergisi indirimi uygulayacağız.

 Çalışmayacak, çalışamayacak kadınlarımız için de evde yüklendikleri sorumluluk için, sarf ettikleri emek için sosyal güvenlik kapsamına alacağız. Sigortalı olacaklar. Aile Sigortası kapsamında yardım sağlayacağımız ailelerde de aylık 1000 liralık ödeme, kadının hesabına yatırılacak. Kadınlarımızın ayakları yere basacak, kendilerini güvende hissedecekler.

“HER MAHALLEYE KREŞ AÇACAĞIZ”

Sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını rahatlatabilmek için de her mahalleye birer kreş açacağız. Yaşlı ve engelli bakımı konusunda destek sağlamak için de gündüz bakım ve evde bakım hizmetlerinin kalitesini artıracak, ücretsiz hale getireceğiz.

Kız çocuklarımızın eğitimi, bizim için temel olacak. Evlatlarımız, her kademede eşit eğitim alacak. Kız çocuklarına burs ve yurt konusunda pozitif ayrımcılık alanları da yaratacağız. Eğitimi yarım kalan kadınlarımızın okula dönmesine yönelik özel hükümler getireceğiz.

Kadın erkek eşitliğine yönelik her sahada eğitimi önde tutacağız. Öncelikle her okulda toplumsal cinsiyet dersi zorunlu olacak. Kamuda ve özelde toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerine destek vereceğiz.”

Özkoç ve milletvekili adayları, ev gezmeleri ve esnaf ziyaretleri sırasında tüm vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi, CHP’nin projeleri ve hedefledikleri Türkiye hakkında bilgi verdi.

Sapanca’daki saha çalışmasından sonra CHP’liler, akşam saatlerinde Ozanlar Mahallesi Kapalı Pazar Yerinde “Vatandaş Buluşması” gerçekleştirdi. Saim İŞÇİ

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız