SRT Yayın Akışı - 19.04.2019

KLARNET EŞLİĞİNDE SEPET ÖRÜYORLAR..5 Ağustos 2018 - 13:16, Pazar


Kaynarca İlçesinde Teknolojiye direnen son sepetçi ustaları klarnet eşliğinde sepet örüyorlar. Dedelerinden kalma mesleği yapan sepetçiler, yetiştirecek çırak bulamıyorlar.

Sakarya Kaynarca İlçesi Topçu Mahallesinde yıllardır ağaçlardan sepet örerek yaşamını sürdüren vatandaşlar, kendilerinden sonra mesleği devam ettirecek birisinin olmadığına üzülüyorlar. Dededen kalma mesleklerini yürütmeye çalışıyorlar. Zaman zaman klarnetçilerin eşlik ettiği sepetçi ustalarına moral ve motivasyon veriyorlar.

 

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, sepetçileri ziyaret ederek onların sorunlarını dinliyor. Özel, bunlar son ustalarımız bunlardan sonra çırak yetişmiyor. Artık son sepetçi ustaları olduğu için son sepetlerini yapıyorlar ve aile ekonomisine katkıda bulunuyor. 10 haneli mahallemizde çoğu vatandaşlarımız sepetçilik yaparak kimseye muhtaç olmadan kendi ekonomilerini, geçimlerini sağlıyorlar. Çırak yetişmediği için artık sepetçilerimizde son zamanlarını yaşıyorlar ve bundan sonra çırak yetişmediği içinde sepetçilik mesleği bitiyor.

40 yıllık sepetçi ustası Şuayip Özgürcan, bu sepetçilik bizlere babadan dededen kalma bir meslek. Bu mesleği bizden sonra yürütecek kimse yok. Yapmış olduğumuz sepetleri kullananlarda oluyor. Bizler burada günde 2 tana sepet yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Artık çırak yetişmiyor ve bizler bu mesleğin son ustalarıyız.

38 yıllık sepetçi ustası Recep Koç, bizler bu sepetçiliğin son ustalarıyız. Bizlerden başka yetişen çırak yok ve sepetçilikte böylelikle bitecek. Bizler yıllardır burada sepetçilik yaparak geçimimizi sağlıyoruz ve ek ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Çırak yetişmemesi bizleri üzüyor ama ne yapalım teknoloji yede fazla direnemiyoruz Bizleri ziyarete gelen klarnetçi arkadaşlarımızı zaman zaman gelir ve bizlere müzik çalarak bizlere moral veriyor, ve bizlerde müzik eşliğinde sepetlerimizi örüyoruz. Saim İŞÇİ

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur