SAĞLIK HERKESİN PARASI KADAR SAHİP OLABİLECEĞİ BİR HİZMET DEĞİLDİR!24 Mayıs 2021, Pazartesi

Ekonomik kriz, eğitimde fırsat eşitsizliği, salgın hastalığın yönetilememesi, “bu ağır yükü artık taşıyamıyorum! Diyen insanların sayısı ne kadar çok arttı.

  Bende onlardan birisiyim

Şöyle bir çevrenize bakın kaç kişi hayatından memnun. Sayının çok az olacağını göreceksiniz.

  Sürekli ekranlara çıkıp hayal satanlar bu insanların durumunu ne zaman anlayacaklar.

       Aşılar için aylardır; “Geldi, geliyor, aşı yok, gelecek, imzalar atıldı, yola çıktı, bekliyoruz, tedarik zincirinde aksamalar oldu inşallah aşacağız, az kaldı yerli aşıya geçiyoruz” gibi ayağı yere basmayan gerekçelerle açıklama yapanlar, kaç kişinin hayattan kopmasına neden olduklarını biliyorlar mı?

     Yine halkın yaşadıklarına bakıldığında; en sevdiklerini yitirmiş, yakınlarını kaybetmiş, iflas etmiş, borçlanmış, işsiz kalmış, evsiz kalmış, dostsuz kalmış, elde avuçta satacak hiçbir şeyi kalmamış, kepengini aylar önce indirmiş, ömründen ömür gitmiş olanları görüyorlar mı?

 Hayat pahalılığı almış başını giderken insanların sağlığı da göz ardı edilmemeli.

Pandemi döneminde kamu hastanelerindeki yoğunluk ve ertelemeler nedeniyle vatandaşların özel sağlık kuruluşlarına yönelmek zorunda kalmasının, sağlıkta fiyatları artırdı.

    Özellikle de riskli gruplara yönelik sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda bir planlama yapılmaması nedeniyle stres düzeyi yüksek olan gruplar, acil ameliyat olması gerekenler özel sağlık kuruluşlarına yöneldi.

    Vatandaşın geliri salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileriyle birlikte gerilerken, hayati bir ihtiyaç olan sağlıktaki yüksek fiyatlar vatandaşı çileden çıkartıyor.

 İnsanın kendisi yaşamadığı takdirde, bazen yaşanan sorunları bazen göz ardı ediyor.

  Bu pandemi dolayısıyla, yani 14 aydır kazandığım paranın hepsini hastanelere verdim desem  yalan söylemiş olmam.

 Pandemiyle birlikte  boğazımda bir ağrı oluştu. 3’ü özel 2 si devlet hastanesi olmak üzere 5 hastane gittim. Hepside ayrı ayrı teşhis koydu. 

  Hatta bir özel hastane  hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi.

 Parası çok pahalı olduğu için olmadım.

 Yine 2 yıldır boynumda ve belimde fıtık var

 Doktora gidemediğim için 6- 7 aydır  ağrılarım  çok arttı. 2 ay önce devlet hastanesinden  çok zor randevu aldım.   Emar  çekilmemi istedi  bir hafta 10 gün emar sıram geldi çektirdim. Bir hafta sonra emar sonuçlarımı alıp doktora çıktım doktor  izinliymiş başka doktorda bakmadı. Randevu almamı söylediler. Ağrım çok fazla olunca  özel hastaneye gittim. Beyin cerrahına  emar sonuçlarımı gösterdim ve ilaç tedavisiyle birlikte fizik tedavi önerdi. Ramazan’da fizik tedavi için   300  TL  ödedim. Ağrılarım geçmeyince tekrar hastaneye gittim yine fizik ve  manuel tedavi önerdi.  Ücreti sorunca yüzde yüz  zam geldiğini söylediler. Manuel tedavi  olmuş 250 TL  bana indirim uyguladı 200  TL verdim. Fizik tedavi içinde  620  TL olduğunu söyledi. İndirim olduğu  500 TL’ye anlaştık.

 Oradaki  sekreter  hanıma sordum  çok zam yapmışsınız dedim

 Sekreter hanım, döviz kurundaki artışın  neden olduğunu söyledi.

 Ben o hastanede ne gördüm biliyor musunuz? Paran  varsa sizin için fiyat hiç önemli değil. Eğer paran yoksa  3 kuruşun bile hesabını yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ben fizik tedavi için tam 3 hastaneden fiyat aldım  en uygununu bulmak için.

 Kısacası yani paran kadar sağlık!

   Sağlığı hak değil, gereksinim diye tanımlayarak, işi kişilerin sorumluluğuna havale eden, dolayısıyla satın alınması gereken bir hizmet olduğunu ifade eden anlayışa karşı çıkmalıyız. Sağlık, herkesin parası kadar sahip olabileceği bir hizmet değildir çünkü.