SRT Yayın Akışı - 21.07.2019

BAŞKAN ÖZEL’DEN ÖRNEK PROJE9 Ağustos 2018 - 17:55, Perşembe


Kaynarca Belediyesinin tahsis ettiği Kültür Çadırı’nda haftanın bir günü el sanatları yapan kadınlar, hem ev ekonomisine katkıda bulunuyor, hem kaybolan kültürleri yaşatmaya çalışıyorlar.

Kaynarca Belediyesi’nin haftada bir gün kadınlara tahsis ettiği Kültür Çadırı’nda ev kadınları bir araya gelerek, takı tasarımdan el işine kadar birçok alanda ürünler yaparak hem kültürlerini yaşatıyorlar hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Boş zamanlarında el işi yapan ev hanımları el emeğini paraya çevirerek ekonomik özgürlüklerini de kazanmış oluyorlar. El emeği göz nuru eserlerini üreten kadınlar siparişlere yetişemez oldular.

TOPLUMLA BÜTÜNLEŞİYORLAR

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özer, ben öncelikle bayanlara teşekkür ediyorum, ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Bu kültür çadırını haftada bir gün kadınlara tahsis ediyoruz ama gerekirse her akşam da tahsis edebiliriz. Hatta küçük küçük tezgâhlar yapacağız ürünlerini bu tezgahlarda satabilecekler. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu proje kapsamında bayanlarımızın evin içinde sıkışıp kalmasını önleyip topluma daha fazla çıkmalarını ve yaptıkları ürünlerle de aile ekonomilerine katkı sağlamalarını amaçlıyoruz. Sosyal hayatla bütünleşmeleri için kadınlarımıza böyle proje gerçekleştirdik. Burada kadınlarımız unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlerimizi topluma hatırlatıp kültürümüzü geri kazandırıyorlar. Ayrıca Kaynarca adıyla yapılan tamamen organik olan Kaynarca Bebeği üretiyorlar.

AİLEME KATKI SAĞLIYORUM

Kaynarca bebeği yapan Filiz Ulusoy burada ördüğü bebekleri satarak aile ekonomisine katkı sağladığını söyledi.

Haftada bir gün Kültür Çadırı’nda Kaynarca Bebeği yapan Filiz Ulusoy Belediye Başkanı Zeynur Özel’e teşekkür ettiğini belirterek, “Belediye Başkanımız bu kültür çadırını haftanın bir günü biz kadınlara tahsis etti. Burada farklı ürünler üretiyoruz. Kimisi kanaviçe, kimisi iğne oyası herkes farklı birçok ürün üretiyor. Biz kadınlar olarak haftada bir kere bu çadıra gelerek bu ürünleri örerek satıyoruz ve para kazanıyoruz hem de aile ekonomimize katkıda buluyoruz. Tabii kadınlarla bir araya gelince burada hem iş yapıyoruz hem de stresimizi atıyoruz. Burada iğne oyası, bohça, havlu, gelin yelekleri, liflerimiz, kanaviçelerimiz, bez bebek örgülerimiz gibi birçok ürün yapıyoruz’’ diye konuştu.

KAYNARCA KÜLTÜRÜNÜ UNUTTURMAYACAĞIZ

Kültür Çadırı’nda çeşitli ürünler üreten Banu Can ve Emel Halimergün yöresel ürünlerle kaybolan ve unutulmuş Kaynarca kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını belirtti.

Genç kızların çeyizlerine gelin yeleği örerek para kazandığını dile getiren Banu Can, “Haftada bir gün bu çadırda kadınlar ile buluşup el işi yapıyoruz ve ev ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Ben özellikle genç kızlarımızın çeyizine yelek örerek katkıda bulunuyorum. Ayrıca bunları satıp ev ekonomisine yardım ediyorum. Yaptığım gelin yelekleriyle siparişlere yetişemez oldum ve çok sipariş alıyorum. Bu yeleği Kaynarca’da ören olmadığı için ben de bunları örüp satıyorum’’ dedi. Üretici Emel Halimergün ise “Ben iğne oyası çalışması yapıyorum. Tabii burada yaptığım işlerden zevk alıyorum ve yaptığım ürünleri satıp ev ekonomisine de katkıda bulunuyorum. Tabii kaybolan ve unutulmuş Kaynarca kültürünü de yaşatmaya çalışıyoruz’’ diyerek kültür Çadırı’nı ilçeye kazandıran Belediye Başkanı Zeynur Özel’e teşekkür ettiler. Simgenur BATIHAN

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur