SRT Yayın Akışı - 20.06.2019

BİTKİ BAHÇESİ DESTEK BEKLİYOR21 Eylül 2018 - 15:47, Cuma


Sakarya Kültür ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkanı Osman Zor, bal ormanları projesinden sonra bitki bahçesi projesi için kollarını sıvadıklarını söyledi. Başkan Zor, "Adapazarı'nda kurmak istediğimiz bitki bahçesinde insanlar şifa bulurken hem de d

YENİ BİR PROJE

Sakarya'da 17 bal ormanı olduğunu anımsatan başkan Zor, "Zamanın bakanı Osman Pepe ile yaptığımız girişimler sonucunda 'Bal Ormanları' projesi start aldı. Ülke genelinde şu anda 380 dolayında bal ormanı bulunuyor. Sakarya'da ise bal ormanı sayısı 17'e ulaştı. Şimdi ise yeni bir projeyle Sakarya'daki botanik şhowum yapmak istiyoruz. Buradaki amaç Marmara bölgesinde 12 bin dolayında bitki çeşidi var. Bu bitkileri insan sağlığı amacıyla değerlendirmek istiyoruz" dedi.

BİTKİLER SAĞLIĞA FAYDALI

Dünyanın bazı bölgelerinde botanik bahçelerle hastalık tedavisi yapıldığını belirten Başkan Zor, " Bazı bitki türleri insan sağlığına fayda sağladığı gibi yine hastalık tedavisinde kullanıldığını herkes biliyor. Dünyanın belli başlı bölgelerinde bitki bahçelerinde gezen bir çok hastanın şifa bulduğu ise yine bilenen gerçekler arasında bulunuyor. Adapazarı Dağdibi Mahallesi bölgesinde bulunan toplam 119 dönüm alanda böyle bir botanik bahçe kurmak istiyoruz" diye konuştu.

ŞİFA BULACAKLAR

Marmara bölgesindeki bitki türlerinin hayli geniş bir yelpaze olduğunu anımsatan Zor, "Adapazarı'nda kurmak istediğimiz bitki bahçesinde bu bitki türlerinin büyük çoğunluğu bulunacak. Bu bahçelere gelen ihsanlar hem bitki türlerini tanıyacak, hem bu bahçelerde gezerek hastalıklarına kısmen de olsa şifa bulacak, hem de aileleriyle birlikte doğanın eşsiz güzelliklerinden yararlanacaktır" dedi.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bitki bahçesiyle ilgili olarak fizibilite çalışmalarına başladıklarını anımsatan Zor, ilgili makamlarla temas halinde olduklarını belirtti. Günümüzde doğa ve tabiatın önemini bütün dünyanın bildiğini kaydeden Zor, "Bal ormanları gibi bu bitki bahçesini de hayata geçirmek tek isteğimiz. Bunun için ilgili makamlardan destek olmasını istiyoruz. Hedefimiz ise bu tip bahçelerin bal ormanları gibi ülke geneline yayılmasıdır" diye konuştu. 

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur