SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

KATLI PAZAR ESNAFI DÖNÜŞÜME HAZIR!8 Ekim 2018 - 09:53, Pazartesi


Önceki günlerde Katlı Pazar yeri esnafı ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu “Esnaf anlaşırsa katlı pazarda dönüşüm için her türlü desteği veririz’’ demişti. Bu açıklamanın ardından stajyer muhabirlerimiz Esma Nur Yıldırım ve Merve Arslan

DÖNÜŞÜM YAPILMALI

Esnaf Katlı Pazar yerinin şehrin göbeğinde olduğunu fakat yenilenmediğini ve yıllardır aynı sorunlarla boğuştuklarını belirtti. Senelerden beri yenilenme ve bakım bekleyen esnaflar, “Dönüşüme olumlu bakıyoruz. Yeter ki yenilensin payımıza düşen kısmı vermeye hazırız. Şuan dükkanlarımız müşteriye cazip gelmiyor. Burası yenilenirse müşteri potansiyelimiz artacak’’ açıklamasını yaptı.

RANTA AÇACAKSA OLMAZ

Mustafa Arslan: Dönüşüme olumlu bakıyorum. AVM tarzı değil de şimdiki halin yenilenmesini istiyorum. Dönüşüm diyorlar ama nasıl? Esnafın lehine olacaksa tamam, ama burayı ranta açacaksa olmaz, ben öyle bir şeyi kabul etmem. Esnaflarla ortak bir noktada buluşup, ortak bir düşünce olursa olur.

3 SORUNUMUZ VAR

Recep Baltürk: Bence dönüşüm olabilir. Burasının AVM’den bir farkı yok. İlk yapılan yer burası ama buranın üç tane sorunu var; kanalizasyon, çatı ve mescit. Mescidimiz küçük. Yağmur yağdığı zaman çatı akıyor ve kanalizasyonlar tıkanıyor ve tamamen göl oluyor. İlk önce bunları halletmeleri gerekir daha sonra esnafa nasıl bir değişiklik istediği sorulmalı.

ORTAK YAPABİLİRİZ

Osman Gazi: Bakım onarım istiyoruz. Burada tamirat işlerimiz var, çatı sorunumuz var ve yan duvarlarda sorunlar var. Biz esnaflar dışarıya fazla çıkıyoruz en azından onlar biraz daha toparlanabilir. Biz bakım yapılmasını istiyoruz. Bu konuda belediyeyle ortak iş te yapabiliriz. Her şeyi belediyeden beklemiyoruz ama yardım ederse ortak yapabiliriz.

DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ

Orhan Asbaş: Dönüşüm ve yenilik istiyoruz. Biz her şeye açığız. Şu ana kadar yenileme yapılmadı. Uzun çarşı, dar sokağa yatırım yapılırken buraya hiç yatırım yapılmadı. İsteklerimiz; çatılarımızın, dış cephemizin yapılması ve biraz daha modernleşmek. AVM tarzında olmaması için ortak karar vermeliyiz. Olsa daha iyi prim olur ama oturup anlaşmak lazım.

DÜKKANLARIN CAZİBESİ YOK

Emine Şanlı: Katlı Pazar yenilenmiyor. Ürünlerimiz çok güzel ve kaliteli. Dışarıdaki mağazalardan daha kaliteli ürünlerimiz var ama sadece belirli müşterilerimiz var. Dükkanlarımızın cazibesi olmadığı için müşteri çekemiyoruz. Katlı Pazar yerinin güzel bir ortama dönüşmesi lazım. Eğer bu şekilde giderse esnaf perişan olup bitecek.

YÜRÜYEN MERDİVEN GEREKLİ

Tevfik Bozal: Yürüyen merdivenlerimiz olmadığı için arabalar elle çıkartılıyor. Tadilat eksikleri var çatılarımız akıyor. AVM gibi istemiyoruz çünkü buranın güzelliği yıllarıdır böyle. Sadece daha düzenli ve dikkat çekici olursa daha güzel olur. Dış cephe, çatı, yürüyen merdiven ve diğer tadilatlar yapılsa çok daha iyi olur.

GÖRSELLİK OLARAK KÖTÜ

Aykut İrden: Ön tarafın yenilenmesi gerekiyor. Adapazarı’nın en güzel yerinde, tam merkezde o yüzden burayı güzelleştirmek, onarmak lazım. Herkes dükkan önlerine çıkıyor ve müşterilerin geçeceği yollar daralıyor. Görsellik açısından kötü oluyor. Bunların düzene girmesini istiyoruz. yeniliğe açığız. Yaparlarsa seviniriz.

DİKKAT ÇEKİCİ

Ayhan Arıcı: Yenilik gerekiyor ve biz yeniliğe her zaman açığız. Dış cephenin düzenlenmesi lazım. Esnafın dükkân önlerine çıkmaması lazım. Buraya gelen müşteriler rahat rahat alışveriş yapabilmeli. AVM tarzında da yapılabilir. Konumu çok güzel tam merkezde. Dikkat çekici olabilir.

DÖNÜŞÜME HAZIRIZ

Ahmet Doğan: Tabi ki yenilik isteriz. Ama bizim korkumuz dönüşüm olduktan sonra dükkanların esnafa verilmemesi. Yenilikten sonra dükkan ölçüleri değişir ve fiyat artarsa ben belki verebilirim ama veremeyecek çok esnaf var. AVM ya da güzel bir yer olmasını tabiî ki istiyoruz. Çok kez bu isteğimizi ilettik. Şuana kadar bir çalışma yok, esnaf bundan memnun değil. Uzlaşılırsa dönüşüme her zaman hazırız.

ÇAĞIN GERİSİNDE KALMIŞ

Özgür Doğan: Katlı Pazar yerinin kesinlikle bir revizyona girmesi gerektiğini ve çağın gerisinde kaldığını düşünüyorum. Tadilatlar ve modernleştirmeler yapılabilir. Giydirme ve iklimleştirme yapılabilir. Bir yenilik yapılmasını tabiî ki isteriz çünkü konum olarak çok güzel yerdeyiz. Çatı ve havalandırma sistemine ihtiyaç var. Çatı akıtıyor ve bu müşteri açısından sempatik gözükmüyor.

MÜŞTERİMİZ ARTAR

Nurten Özen: Yerlerimiz ve tavanlarımız kötü. Mekan güzel olsa burada daha çok müşteri olacak. AVM’ler ve Çarşamba Pazarı burayı yıktı. Her türlü yeniliği ve planı isteriz. Yürüyen merdiven ve çatı yapılsa, biraz daha dizayn olsa müşteriler ve bizim açımızdan her şey daha güzel olacak. Burası yenilenirse inşallah müşteri potansiyelimiz de artacak.

BÜYÜK BİR MERKEZ

Fatma Yılmaz: Yenilik istiyoruz ama destek çıkmıyorlar. Burası tam çarşının göbeği. Dönüşüm olursa büyük merkez isteriz, neden istemeyelim. AVM tarzı olmasa bile tadilat yapılsa, çatı, yerler ve sıcaklık-soğukluk sorunu düzeltilse çok daha güzel olur. Daha çok müşteri gelir. Yaz günü çok sıcak, kış günü çok soğuk oluyor. Bunlara bir çözüm istiyoruz.

ŞİKAYET EDECEK KURUM YOK

Kenan Tepe: Katlı pazarda herkesin çok şikâyeti var. Mallar yollarda ve plan yok. Ufak bir yağmurda çatılar akıtıyor. Ürünler ziyan oluyor fakat şikayet edecek bir kurum yok. Çarşıdaki esnafla ilgileniliyor ama bizimle ilgilenilmiyor. Hiçbir şey yapamıyorlarsa giriş çıkışa yürüyen merdiven yapsınlar. Adapazarı’nın en güzel yeri burası. Güzelleştirilmesi gerekiyor.

HARABE VE ESKİ

Şenay Meşeli: Ben dükkanımı yeni açtım. iş yapar sandım ama iş yok. Katlı pazarın üst katı bitik. Kesinlikle yenilik lazım. Yağmur yağdığında bütün dükkanları ve koridorları sel bastı. Buralar harabe gibi ve eski. Burası merkezde bir yer çok işlek olması gerekirken bomboş. Değişim aşamasında da esnafa geçici olarak dükkan verilmesi gerekiyor bence.

MÜŞTERİ FARK EDİYOR

Meryem Sözeroğlu: Yenilik istenmez mi, tabi ki istiyoruz. Çatının kesinlikle düzeltilmesi lazım yağmurda çok akıtıyor. Bunlar görsellik açısından çok kötü görünüyor. Dışarıdan giren hemen fark ediyor ve bu müşteriyi cezbetmiyor. Merkezi bir yerde olduğu için değeri çok yüksek. Burası değişim olursa çok güzel olur, ismi bile değişebilir.

KATLI PAZAR DIŞLANDI

Mehmet Yılmaz: Serdivan’a yapılan yatırım buraya yapılmıyor. Katlı Pazar’ın her tarafı eksik. Çatısı, alt yapısı ve güvenliği yok. Katlı Pazar dışlandı. Her türlü teklif sunabilirler, biz her şeye varız. AVM tarzı da olabilir, güzel olan her şeyi tabiî ki isteriz. Değişimde bize düşen makul bir kısmı karşılamaya razıyız. Burada yapılan yeniliğe hiçbir esnaf karşı gelmez.

UZLAŞMAYA HAZIRIZ

Adem Çam: Değişim olursa tabi ki uzlaşma sağlanır. Tamamen yıkılması ve yeniden yapılması gerekiyor aksi takdirde yenilenemez ve değişmez. İstenirse yapılma sürecinde 3 yıl kapatılsın, hiçbir sıkıntı yok. Daha sonra mal sahiplerine dükkan versinler. Komple yıkılmazsa yenilenmesi imkansız.

TEKLİF EDEN YOK

Sıdıka İnan: Artık herkes AVM’lere gidiyor, bizim esnaf perişan oldu. Madem bize de bir AVM yapılsın o süreçte bize bir yer gösterilsin biz çıkalım. Yapılışında bizde bir katkıda bulunalım fakat bunu isteyen ya da bunun için gelen yok. Dükkanlar o kadar karışık ki ben kendi dükkanımı bile zor buluyorum. Yenilik ve denetim gerekli.

SADECE SEÇİM ZAMANI GELİYORLAR

Cemal Topaloğlu: Buranın en önemli sorunlarından bir tanesi çatı. Havalandırma yok ve yazın çok sıcak oluyor. Dış görünüm yenilenmeli ve çevre düzenlenmesi yapılmalı. Buraya sadece seçim zamanlarına yakın geliniyor fakat daha sonra bir icraat gerçekleştirilmiyor. Yağmur yağdığında her yer akıtıyor hala bir tadilat yapılmadı.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur