KÜLTÜR SANAT DOSTLARI BU PROGRAMDA BULUŞTU10 Ekim 2018, Çarşamba

Şiir Akşamları başladı

18. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları’nın açılış töreni SAÜ’de gerçekleştirildi. Başkan Toçoğlu yaptığı konuşmada, “Değerli Şair Sezai Karakoç’un da belirttiği gibi şiir bizim medeniyetimizin rüyasıdır” dedi.

18. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları görkemli bir açılış programı ile başladı. SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer ve çok sayıda kültür sanat dostu katıldı. Program; protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen şiir sunumları ve Dilek Türkan konseri ile son buldu.

ŞİİRİN BAŞŞEHRİ

Katılımcı şairler adına konuşma yapan Şair Mustafa Özçelik, “Şirin 9 köyden kovulduğu bir dünyada şiir ve şaire ev sahipliği yapan herkese başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk ise, “Bizler kültürün ve sanatın ince bir ruh işçiliği meselesi olduğuna inanıyoruz. Şiirin de bu ruhu besleyen engin bir kaynak olduğu inancındayız. Kelimeler ülkesine sizlerle birlikte girmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ONUR VERİCİ 

18. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları programına ev sahipliği yapmanın onur verici olduğunu belirten SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, “Bugün sizleri şiirlerle ve dinletilerle baş başa bırakacağız. Mekanlarında ruhu olduğuna inanıyorum. Mekanlara bu anlam ve ruhu veren tecessüm hale gelen şiirlerdir. Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe belediyelerin kültür sanat etkinlikleri düzenlenmeleri şehrimiz için büyük zenginlik” diye konuştu.

KİMLİĞİMİZ

Şiirin önemine vurgu yapan Başkan Toçoğlu ise, “Şiir, bizim, gerek insan olarak gerek toplum ve ülke olarak hayatiyetimizi besleyen en önemli sanatların başında gelir. Aynı zamanda kimliğimizin bir parçası olmuştur. Yunus Emre’lerden Fuzuli ve Nabi’ye oradan da Mehmet Akif ve Sezai Karakoç’a kadar uzanan bir şiir serüveni içinde biz kendi kimliğimizi inşa ettik. Değerli Şair Sezai Karakoç’un da belirttiği gibi şiir bizim medeniyetimizin rüyasıdır” dedi.Simgenur BATIHAN

 

Bu haber toplam 163 defa okundu.