SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

YADEM TARAFINDAN 'ALZHEİMER OKULU' KONFERANSI DÜZENLENDİ10 Ekim 2018 - 13:36, Çarşamba


YADEM tarafından 'Alzheimer Okulu' konferansı düzenlendi - Nöroloji Uzmanı Dr. Sarıkaya: "Alzheimerda en etkili tedavi sosyalleşmektir"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi YADEM tarafından Alzheimer hastalarına yardım edebilmek ve onları sosyalleştirmek amacıyla ‘Alzheimer Okulu’ başlıklı konferans düzenlendi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Destek ve Koordinasyon Merkezi (YADEM) tarafından Sosyal Gelişim Merkezi’nde (SGM) gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Nöroloji Uzmanı Dr. Sevda Sarıkaya katıldı. Toplumun Alzheimer hastalığı ile baş edebilmesi için hep beraber hareket edilmesi gerektiğini belirten Dr. Sarıkaya, “Sosyal bir yaşantıya sahip olmak Alzheimer hastalarında en önemli tedavi yöntemidir. Hasta yakınlarına da bu yolda çok büyük görev düşüyor. Düşünün ki şeker ve tansiyon hastaları nasıl tedavileri için ilaç kullanıyor, bunu da günü gününe yapıyorsa Alzheimer hastaları da hayatın içinde kalarak sosyalleşmeliler” dedi.

HASTA YAKINLARINA ÇOK GÖREV DÜŞÜYOR

Alzheimer olan vatandaşların her zaman sosyal olması gerektiğini savunan Dr. Sevda Sarıkaya, “Sosyal bir yaşantıya sahip olmak; Alzheimer hastalarında en önemli tedavi yöntemidir. Hasta yakınlarına da bu yolda çok büyük görev düşüyor. Toplum olarak bu hastalığı öğrenmemiz gerekiyor. Düşünün ki şeker ve tansiyon hastaları nasıl tedavileri için ilaç kullanıyor, bunu da günü gününe yapıyorsa; Alzheimer hastaları da hayatın içinde kalarak sosyalleşmeliler. Alzheimer hastalarının en saf yönleri de duygularının çok kuvvetli olmasıdır. Sizin onlara nasıl yaklaştığınızı, neden geldiğiniz veya ne yapmak istediğinizi saf duyguları sayesinde çözebilirler. Bu yüzden hastalara her zaman yakın olmalıyız” diye konuştu.

“ALZHEİMER RAHATSIZLIĞI HER YAŞTA OLABİLİR”

Alzheimer hastalığının her insanda olabileceğinin altını çizen Sarıkaya, “Alzheimer hastalarının birçoğunda hikaye oluşturma gibi bir durum söz konusudur. Beynimizin bellek dediğimiz kısımların da boşluklar kalıyorsa hastalar oraya yeni hikayeler yazarak doldurmaya başlıyor ve bizlere bunu söyleyebiliyorlar. Alzheimer rahatsızlığı her yaşta olabilir ama genç yaşta olması genetik kökenli bir durumdur ve yüzde 1 ile 5 arasındadır. Unutmamız gereken bir durum söz konusu; zeka her yaşta geliştirilebilir bir şeydir. Bazı istisnai durumlar söz konusu olabilir ama her şey bizim elimizde. Alzheimer hastalarının elinden tutmalıyız. Ne kadar yardımcı olursak hayatlarını o kadar uzatabiliriz” şeklinde konuştu.İHA

 

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur