BİZİ DÜŞÜNDÜREN 6 OLAY30 Temmuz 2021, Cuma

Aziz dostlarım,

Rabbimize yaptığımız ibadetlerde görevlerde bizden istenen samimiyet ve ŞUURdur. Yani Rabbimizin bizim ibadetimize ihtiyacı yok. Peki neden ibadet ediyoruz? Çünkü biz Allah’ın kullarıyız. Kulluk görevi olarak imtihanı kazanmak, Rabbimizin rızasına ermek için ibadet ediyoruz. Bizden istenen önce Allah cc rızası için ibadet etmek, sonra o ibadetin ŞUURUNA ermektir. Bu ibadetlerin başında NAMAZ gelir. Peygamberimiz SAV “Namaz dinin direğidir Kim ki namazını kılarsa dininin direğini dikmiş olur. Kim namazını kılmazsa dininin direğini yıkmış olur.” buyuruyor. O halde bizim Müslüman olarak manen ayakta kalabilmemiz için öncelikle namazımızı aralıksız kılmaktır. Yani öğle namazını kılıp, ikindiyi terketmek, yatsıyı kılıp sabahı terketmek olmaz.

Kuranımızda FİL (Elemtera Keyfe) suresinden NAS suresine kadar okuduğumuz 10 tane sure var. Biz bunlara halk diliyle namaz sureleri diyoruz.  Ekseri cemaat namazlarda bu sure-i celileleri okurlar.” Yalnız okuduğumuz surelerin, FATİHA başta olmak üzere, “Rabbimiz bu surelerde bize ne diyor” bilincine ererek okursak işte şuurlu, ağız tadı veren ibadet yapmış oluruz. Bugünkü yazımızda biz MAUN (ERA-EYTELLEZİ) sure-i celilesinin ne anlama geldiğini öğreneceğiz. Sizlere özel tavsiyemdir: Namazda okuduğumuz başta FATİHA-I ŞERİF olmak üzere 10 namaz suresinin manalarını muhakkak öğrenin. Ağız tadıyla namaz kılmış olursunuz. Bizi düşündüren, derinlere daldıran 6 tane olay MAUN suresinde geçiyor. Şimdi onları öğrenelim:

  1. “Gördün mü, o hesap gününü yalanlayanı”:

Birinci ayet bu manaya geliyor. Hesab günü demek mahşer yerinde toplanıp, yapıp yapmadığımızdan Rabbimize hesap vereceğimiz yer demektir.

Aziz kardeşlerim, bu dünyada AMEL var, HESAB yok. Ahirette ise HESAB var AMEL yok. Bir kimse hesab gününü inkâr eder, yalanlarsa iman gider. Yalanlayan kişi Ateşte ebedi kalır.

  1. “Yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyen kişi işte o (Hesab gününü) yalanlayan kişidir.”

Dediğimiz gibi. Bir kimse dünyadan ve dünyalıktan başka bir şey düşünmezse, ahireti, hesabı yalanlarsa Ahiret yatırımı olan Amelde bulunamaz. Ne yetim tanır, ne de fakir doyurur. Unutmayalım Rabbimizin bize verdiğini, ver diye emrettiğini. Fakir fukaraya, yetime, öksüze yoksula vermek FARZ dır. Bunu inkâr eden imansızdır. Rabbimiz “Sakın senden isteyeni azarlama, bağırıp çağırma, kovma” buyuruyor. Kimin malını kimden kıskanıyorsun. Bizde olsa da bizim değil, sahibi ALLAH’dır cc. O’nun ver dediği yere ver.

  1. “Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki.…..”

Namaz kılana yazıklar olsun denir mi, elbette denilmez. Rabbimiz öyle diyorsa ki muhakkak bir hikmeti vardır. Biz yukarıda, yazımızın başında dedik ki ibadette esas olan, yaptığının bilincinde olmak, neden niçin ibadet yaptığımızın şuurunda olmak demiştik. Bu şuur, bilinç içinde yapılmayan ibadetleri yapanlara Rabbimiz yazıklar olsun diyor. Sebebi ise şimdi geliyor:

  1. “Çünkü (yazıklar olasılar) Namazlarında yanılmaktadır. Kıldıkları namazdan haberi yoktur.”

Sadece eğilir, kalkar yatar. Manevi tat alamaz. Peki tat aldığımızı, yazıklar olsun denilenlerden olmadığımızı nasıl anlarız. Rabbimiz diyor ki: “Muhakkak namaz, o namazı kılanı kötülüklerden uzaklaştırır.” Yani yalan söylemez, gıybet etmez, faiz yemez, yedirmez, kalp kırdırmaz, kötü söz söylemez.” Bu ayet- i kerimedeki gibi oluyorsak namaz bizi kurtarır inşallah.

  1. “Onlar ki namazlarıyla gösteriş yaparlar”

İbadette RİYA yani başkası görsün ve desin diye yapılan davranış ŞİRK tir. Hacca gitti, namaz kılıyor desinler diye yapılan ibadet ŞEYTAN ibadetidir.

  1. “Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.”

“İyilikte yardımlaşın, kötülükte yardımlaşmayın” diyen Rabbimizin sözüne kulak verelim. Dinimize, ezanımıza, bayrağımıza vatanımıza göz dikenler ve göz dikenlerle beraber olanlara maddi, manevi destek ve yardımda bulunmak, Rabbimizin emrine aykırı davranmak olur.

Rabbimiz “Babalarınız, kardeşleriniz, oğullarınız, yakın akrabalarınız dahi olsa ALLAH cc. ve Peygamberine isyan bayrağı açanların yanında bulunmayınız” buyuruyor (Sure-i Mücadele, 22. ayet). İşte bir kimse Ahiret hesabından uzak olursa, yetim yoksul tanımaz, namaz kılsa da namazdan nasibi olmaz, gösteriş budalası olur, kötüye yardım eder, İyinin yanında olmaz. Biz böyle olanlardan olmayalım.

Selam ve sevgi ile kalınız. Cumanız mübarek olsun.