TEKRAR KAPANIR MIYIZ? 11 Eylül 2021, Cumartesi

Koronavirüs kabusu yaklaşık 1,5 yıldır hayatımızdan çıkmıyor. Öyle görünüyor ki bir müddet daha bu belayla yaşamak zorunda kalacağız.

Geçtiğimiz yılın aksine artık aşı gibi güçlü bir silahımız var. Hemen hemen bütün uzmanlar aşının olumlu etkisinden bahsediyor.

Aşının hastanelere yatışları ve ölüm sayılarını azalttığı bilinen bir gerçek. Ancak buna rağmen aşı karşıtlığı bitmiyor.

Bir haber gözüme ilişti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, konuyla ilgili çok güzel bir açıklamada bulunmuş.

Aksakal aynen şöyle söylüyor: Her gün su içerken ölen yüzlerce insan var. Aldığınız bir ağrı kesiciden ölme ihtimaliniz, bir aşıdan ciddi bir yan etki görülme ihtimalinden binlerce kat fazladır.

Eve durum aynen böyle.

Sigara içen, içtiği sigaranın sağlığına olumsuz etkilerinin farkında olan insan aşıya gelince, birden bire ‘istemezükçü’ oluyor.

Doktorların, bilim adamlarının onca açıklaması ve tavsiyesine rağmen aşıdan kaçıyor.

Ne yapabiliriz ki! Daha önce de söylemiştim. Bizim içimizde o kadar çok İsviçreli bilim adamı var ki, mübarek onlar her şeyi biliyor.

Rakamlar, istatistikler ortada. Aşı olmayan insanlar büyük risk altında. Ama hala toplumun bir kısmı gerçekleri görmemek için çırpınıyor.

Geçtiğimiz günlerde İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü ile görüşme imkanım oldu. Malum, konu koronavirüs salgınıydı.

Bilindiği gibi son zamanlarda hem aşıda gerideydik hem de vaka artış hızında Marmara Bölgesi’nde zirvedeydik.

Bugünlerde de pek değişen bir şey yok ama Öğütlü’nün söylediklerinden sonra biraz rahatladım açıkçası.

Öğütlü, vaka sayılarının yavaş yavaş düşme eğilimine girdiğini ve şehrimizde aşıya karşı ilginin her geçen gün arttığını dile getirdi.

Bu çok önemli gerçekten.

Sakarya, geçtiğimiz hafta mavi kategoriye geçti. Yani şehirde birinci doz aşı olanların oranı yüzde 75’in üzerine çıktı.

Şöyle kabaca bir tahminde bulunursak, yaklaşık 1, 1-5 ay içinde ikinci doz aşıda da bu oranı yakalayacağız.

İşte o zaman koronavirüse karşı önemli bir şekilde zırhımızı giymiş olacağız.

Ülke genelinde de 100 milyon doz aşının üzerine çıkıldı. İkinci doz aşı olanların oranı yüzde 65’e yaklaştı.

Zaten Sakarya da ülke geneliyle paralel bir şekilde ilerliyor.

Yakın bir zamana kadar hayatımızda kısıtlamalar vardı. Haftalarca evden dışarıya çıkamadık. Aşılama, sağlığın yanı sıra hayatımızın normal bir şekilde devam etmesi açısından da önemli.

Ancak yeri gelmişken şunu da söyleyeyim. Aşıda böylesine önemli rakamlara ulaşmışken, tekrar hayatımıza kısıtlama, kapatma gibi kavramlar girerse, o zaman bazı soru işaretleri ortaya çıkar.

İşte o zaman herkes gibi ben de aynı soruyu sorarım:  Bu kadar aşı yapılmışken, bu neyin kapatması?

Her ne kadar büyük konuşmaya gerek olmasa da ben olağanüstü bir durum olmadığı taktirde tekrar kapanma ihtimalini çok düşük görüyorum.