SRT Yayın Akışı - 13.12.2018

“ YATIRIMLAR BÖLGEYE HİTAP EDİYOR”6 Aralık 2018 - 15:45, Perşembe


Serdivan Belediye Başkan Yusuf Alemdar, Serdivan’a yapılan ve yapılmakta olan vizyon projede gelinen son noktaları paylaştı.

Başkan Alemdar, Cadde 54,  Trafik Park,  Gölpark, Şelale Park, Serdivan Fikir Sanat Akademisi, Serdivan Çocuk Akademisi, Serdivan Planetaryum, Darboğaz Deresi Rekreasyon Projesi ve daha bir çok projenin sadece Serdivan’a  ve Sakarya’ ya   değil, bölgeye hitap ettiğini söyledi.

CADDE 54  SERDİVAN’A DEĞER KATACAK

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, yapımı hızla devam eden Cadde 54 ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak vizyon projede gelinen son noktayı paylaştı.

52 bin m2 alan üzerinde inşa edilen Cadde 54’ün Serdivan’ın şehir merkezi aksını oluşturmak gayesiyle tasarlandığını belirten Başkan Alemdar, “Söz konusu proje uzun bir etüd çalışması neticesinde ortaya çıktı. Bu proje ile sadece sosyal yaşamın standartlarını değil, ilçemizin yeni istihdam alanlarını da arttıracağız. İnşaat aşamasında 1000 kişiye istihdam sağlarken, tamamlandıktan sonra da 3000 kişiye iş imkanı sunacağız. Cadde 54 ilçemizin ve bölgemizin her anlamda yeni merkezi olacaktır” dedi.

YENİ BİR YAŞAM MERKEZİ

İçerisinde yer alacak alış veriş dükkanları, ofisleri, meydanları, yaya yolları, 1500 araç kapasiteli kapalı otoparkıyla Serdivan’da yeni bir yaşam merkezi inşa edildiğini ifade eden Alemdar, projenin tamamlanmasıyla birlikte belediye bütçesine 10 milyon TL katkı sağlanacağını hatırlatarak “750 milyon TL yatırım bedeliyle Cadde 54 Projemiz, Serdivan’ın sahip olduğu marka değerini daha da yukarılara taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 65 TAMAMLANDI

Yapımı hızla devan eden Cadde 54 Projesi’nin gelmiş olduğu son nokta ile alakalı değerlendirmede bulunan Başkan Alemdar, “Projede önemli bir etabı geride bıraktık. Çalışmalar kapsamında projenin yüzde 65’i tamamlanmış durumda. İnşallah geri kalan kısımda da çalışmalarımızı aynı kararlıkla sürdürerek vizyon projemizi hayata geçireceğiz. Ekonomik değerinin yanı sıra ilçemizin sosyal ve kültürel birikimine de önemli katkı sağlayacak Cadde 54’ü hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

“ŞEHRİN KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA YÖN VERİYORUZ”

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nin bilimsel, felsefi ve sanatsal çalışmaları desteklemek amacıyla 2012 yılında hayata geçirildiğini belirterek, Her yıl 50’nin üzerinde akademik program, 100’den fazla kültür ve sanat etkinliğinin yanı sıra dünyaca ünlü düşünürleri ilk kez Türkiye’ye getirerek şehrin kültür ve sanat hayatına yön veriyoruz.” dedi

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nin; bilimsel, felsefi ve sanatsal çalışmaları desteklemek amacıyla 2012 yılında hayata geçirildiğini ve geride kalan 6 yıl boyunca ulusal ve uluslararası pek çok nitelikli çalışmaya imza attığını belirten Başkan Yusuf Alemdar, “Her yıl 50’nin üzerinde akademik program, 100’den fazla kültür ve sanat etkinliğinin yanı sıra dünyaca ünlü düşünürleri ilk kez Türkiye’ye getirerek şehrin kültür ve sanat hayatına yön veriyoruz.” dedi.

Alanında yetkin hocalarla; politika teorisinden felsefeye, Türk müziğinden ebruya, sinemadan edebiyata kadar 17 farklı programla öğrencileri misafir ettiklerini ifade eden Alemdar, katılımcıların mülakatlar sonucu seçildiğini belirtti.

7/24 AÇIK KÜTÜPHANE

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi bünyesinde hizmet veren Akademi kütüphanesinin, üniversite kütüphaneleri hariç Türkiye’de ilk 7/24 açık kütüphane olma özelliğine sahip olduğuna değinen Başkan Alemdar, “11 bine yakın akademik kitabın bulunduğu Akademi kütüphanemizde; ders çalışmak, kitap okumak veya araştırma yapmak için gelen herkesi haftanın her günü ve her saati misafir ediyoruz.” dedi.

SERDİVAN ÇOCUK AKADEMİSİ

Serdivan Belediyesi olarak çocuklara yönelik eğitim çalışmalarına da önem verdiklerini belirten Alemdar, bu çalışmalara en güzel örneklerden birinin de Serdivan Çocuk Akademisi’nin olduğunu söyledi.21 farklı kulüp çalışmasıyla 7-14 yaş arası öğrencilere ücretsiz alternatif eğitim imkanı sunan Serdivan Çocuk Akademisi’nde çocukların bilgiyi eğlenerek öğrendiğinin altını çizen Başkan Yusuf Alemdar, “Bu ülkenin yarınlarını geleceğimiz olan yavrularımız inşa edecekler. Dolayısıyla yarınlarımız için yapılan en güzel yatırım eğitimdir. Amacımız yarınlarımızı inşa edecek olan yavrularımıza özgüven aşılayarak, onlara yeni ufuklar açmak.” diye konuştu.

GÖKYÜZÜNE AÇILAN PENCERE: PLANETARYUM

Tüm etkinliklerin ücretsiz olarak sunulduğu Serdivan Planetaryum, hizmete girdiği günden bugüne toplam 120 bin kişiye ev sahipliği yaparken, Sakarya’nın yanı sıra Bolu, Düzce, Kocaeli, Zonguldak gibi komşu illerden misafirlerini de ağırlıyor.

TEORİK BİLGİLER

Özellikle okullarda verilen evren, gökyüzü, gezegenler ve tüm galaksi ile ilgili teorik bilgilerin Serdivan Planetaryum’da uygulamalı ve birebir simülasyon ortamında pekiştirildiğini belirten Başkan Yusuf Alemdar; “500 m2 alan üzerine inşa ettiğimiz ve 2011 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Serdivan Planetaryum (Gözlemevi), bölgede ilk olma özelliği ile çevre illerimize de örnek teşkil ediyor. Eğitim kurumları başta olmak üzere Serdivan Planetaryum’da tüm vatandaşlarımızı ağırlıyoruz.” dedi.

BÖLGEYE HİTAP  EDİYOR

Serdivan Planetaryum’u kurarken kendilerine bir hedef belirlediklerini ifade eden Başkan Alemdar; “Planetaryum’u inşa ederken kendimize bir hedef belirledik. Sadece şehrimize değil bölgesine hitap edecek bir projeyi hayata geçirme gayesiyle yola çıktık. Amacımız 7’den 70’e tüm hemşehrilerimizin ücretsiz olarak faydalanabileceği, özel olarak hazırlanmış bir gösterim salonunda, birebir simüle edilmiş yazılımlar ile evrenimizi tanıtmaktı. Özellikle okullarımızda anlatılması zor olan gökyüzü ile ilgili birçok kavramın çok daha etkili ve anlaşılır olarak sunularak öğrencilerimizin bilgi ve algısını arttırmak ve bunu tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunmak istedik. Bugüne kadar 120 bin kişiye ev sahipliği yapması, ilimiz başta olmak üzere İstanbul, Kocaeli, Bolu, Düzce gibi komşu illerden de misafirlerini ağırlaması ile inanıyoruz ki bu amacımızı layıkıyla yerine getirdik.”

PROJE DESTEĞİ VERDİLER

Planetaryumda eğitim öğretim dönemi içerisinde haftanın 5 günü 9:00 ile 16:00 saatleri arasında okullara hizmet verildiğini belirten Yusuf Alemdar, diğer zamanlarda tüm vatandaşların ücretsiz olarak gözlemevinden yararlanabildiğini söyledi.

Alemdar Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde Planetaryum inşa etmek isteyen belediyelere de proje desteği verdiklerini, bunun da kendilerini son derece mutlu ettiğini belirtti.

60 BİN GENÇ GÜVENLİ YARINLAR İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Serdivan Belediyesi’nin 2011 yılında “Bilinçli Çocuklar Güvenli Yarınlar” sloganıyla hayata geçirdiği, Uygulamalı trafik eğitiminin yanı sıra farklı aktiviteleriyle de çocukların vazgeçilmezi olan Serdivan Trafik Park bugüne kadar 2 bin 190 okuldan toplam 60 öğrenciye ev sahipliği yaptı.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının yoğunluğu sebebiyle trafik eğitiminin önemine dikkat çeken Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde maalesef 182 binin üzerinde ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Ne yazık ki bu kazalar sonucunda 7 bin vatandaşımız hayatını kaybederken, 300 bin vatandaşımız da yaralandı. İstatistikleri incelediğimizde, trafikte yaşanan problemlerin büyük bir kısmının eğitim eksikliğinden kaynakladığını görüyoruz. Bu sebeple çocuklarımızın gelecekte trafikte karşılaşacakları durumları küçük yaşta tecrübe edinebilmeleri için 2011 yılında 10 bin m2’lik minik bir şehir kurduk. Hizmete açıldığı tarihten günümüze 60 bin yavrumuzu da trafik ve trafik kuralları hakkında bilinçlendirdik. Amacımız, güvenli yarınlar için bilinçli çocuklar yetiştirmek.” dedi.

TÜM TALEPLER DEĞERLENDİRİLİYOR

Öğrencilerin, okullarından Trafik Park’a ait servis aracıyla alındığını belirten Başkan Alemdar, eğitimin; öğrencilerin servis aracına bindiği ilk andan itibaren başladığını ifade ederek emniyet kemerleri takıldıktan sonra seyahat boyunca trafikteki sorumlulukların küçük misafirlere aktarıldığını belirtti. Trafik Park’ta, hastane, cami, köprü, kavşak, alt ve üst geçit gibi bir şehirde olması gereken tüm yapıların yer aldığını dile getiren Başkan Alemdar, Serdivan Trafik Park’a Sakarya’nın yanı sıra çevre illerden de yoğun talep olduğu ifade ederken, eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte, program kapsamında tüm taleplerin değerlendirildiğini ve ziyarete gelen okullara trafik eğitiminin, alanında uzman eğitmenler tarafından uygulamalı olarak verildiğini belirtti.

GÖNÜLLERİNCE EĞLENİYORLAR

Trafik Park’ta eğitimi eğlence ile harmanladıklarını dile getiren Başkan Yusuf Alemdar, “Çocuklarımız teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra Serdivan Trafik Park’ta gönüllerince eğlenme fırsatı da buluyor. Trambolin’den elektrikli trene, golften yetenek oyunlarına kadar birçok farklı etkinlikle çocuklarımızı ağırlamak ve onların neşelerine, gülüşlerine ortak olmak da bizim için en büyük ödül” diye konuştu.

DARBOĞAZ DERESİ REKREASYON PROJESİ

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 32 Evler, Bahçelievler ve Kemalpaşa Mahallelerini kapsayan Darboğaz Deresi Rekreasyon Projesi’yle bölgeye estetik bir görünümün yanı sıra sosyal anlamda da canlılık kazandırıldığını söyledi.

27 bin 500 m2’lik alanda inşa edilerek vatandaşların hizmetine sunulan Darboğaz Deresi Rekreasyon Alanının, bölge halkının yeni buluşma noktası olduğunu ifade eden Alemdar, “DSİ’nin gerçekleştirmiş olduğu ıslah çalışmalarının ardından 1600 metre uzunluğundaki alanı, farklı konseptte tasarladığımız yaya köprülerinin yanı sıra çocuklar ve gençler için çok amaçlı serbest oyun grupları, engelsiz fitness alanları, çardaklar ve yürüyüş yollarıyla baştan sona modernize ettik. Bölge halkının önerileri doğrultusunda hareket ettiğimiz çalışmalarda; araç yollarını asfalt ve parke taşları ile kaplarken, hat üzerindeki yaya yollarını baskı beton ile tamamen yeniledik.” dedi.

YESİL ALANLAR ARTIRILDI

Projede, kişi başına düşen yeşil alan miktarını yükseltme gayretiyle hareket edildiğine de değinen Alemdar, “Darboğaz Deresi çevresinde gerçekleştirdiğimiz revizyonla bölgeyi sosyal anlamda işlevsel hale getirirken yeşil alanlarımızın arttırılması noktasında da çalışmalar gerçekleştirdik. Projede yer alan peyzaj çalışmaları kapsamında rekreasyon alanına 18 farklı türde bin 245 ağacın yanı sıra şimşir, kızılcık, taflan, leylak ve lavanta gibi 3 bin 134 adet bitki dikimi yaptık.” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN MANZARASINA YENİ BİR PENCERE: SERDİVAN ŞELALE PARK

Serdivan’da vizyon projelerden birinin daha hayat bulduğunu belirten Alemdar, üniversite güzergahındaki Kenan Sofuoğlu Caddesi üzerinde yükselen Serdivan Şelale Park’ın detayları hakkında bilgi verdi.

Proje kapsamında; 32 bin m2’lik alanda yer alacak 2 adet şelalenin yanı sıra seyir terası, göletler, yürüyüş yolları, piknik ve çocuk oyun alanlarıyla 7’den 70’e herkesin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek mekanlar inşa edildiğini ifade eden Başkan Alemdar, “Serdivan Şelale Park, bölgemizin ekonomik dinamiklerine, turizm potansiyeline ve kültürel faaliyetlerine önemli katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

VİZYON PROJELER

Çalışmaları son hız devam eden Serdivan Şelale Park Projesi’nin, Serdivan’ın yanı sıra Sakarya’nın da sosyal yaşamına yön vereceğini belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Amacımız vizyon projemizle Serdivan’ın var olan marka değerini daha da yukarılara taşırken hemşehrilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına da en iyi şekilde cevap verecek mekanlar inşa etmek. Serdivan Şelale Park, bölgemizin ekonomik dinamiklerine, turizm potansiyeline ve kültürel faaliyetlerine önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

ÇARK DERESİ’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Başkan Yusuf Alemdar, Çark Deresi kenarında gerçekleştirilen 5,3 km’lik dönüşüm projesine de değinerek “Çark Deresi’nin çehresini değiştirecek yeni projemizde; içerisinde bisiklet ve yürüyüş yollarının yanı sıra çocuklar için oyun grupları ile dinlenme alanlarının da yer alacağı 36 bin m2’lik yeni bir yaşam alanı oluşturacağız”dedi.

Alemdar, “Projemizin tamamlanmasıyla 5,3 km uzunluğundaki hat daha işlevsel gelerek vatandaşlarımız tarafından daha etkin kullanılacaktır.” dedi. Projenin, arazide gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra bölge sakinlerinden de gelen talepler doğrultusunda şekillendiğinin altını çizen Alemdar, “Çark Caddesi’nden başlayarak Beşköprü Mahallesi’ndeki Kadı Köprüsü’ne kadar uzanacak çalışma kapsamında, tüm sosyal donatılarıyla birlikte Çark Deresi’ne estetik bir görünüm kazandırırken, ayrıca düzenli aralıklarla dikeceğimiz aydınlatma direkleriyle de güzergahı modern bir görünüme kavuşturacağız.” diye konuştu.

Çalışmaları son hız devam eden projenin en kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacağını ifade eden Başkan Alemdar, “Serdivan’ın yanı sıra şehrimizin önemli simgelerinden biri olan Çark Deresi’ne prestij kazandıracak projemiz şimdiden hayırlı olsun.” dedi.

SERDİVAN GÖLPARK

Başkan Yusuf Alemdar, vizyon projelerinden Serdivan Gölpark’ta; 7’den 70’e herkesin kendisi için farklı bir güzellik bulabileceğini ifade ederek, “Her mevsim başka bir güzel olan Serdivan Gölpark’ımıza, bu güzellikleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyoruz” dedi.

Serdivan’ın; kent estetiğinin yanı sıra Serdivan Gölpark gibi doğal güzellikleriyle de kaliteli vakit geçirmek isteyen herkese ayrıcalık sunduğunu belirten Başkan Alemdar, Serdivan Gölpark’ı hayata geçirirken önceliklerinin Sapanca Gölü’nü korumak olduğunu ifade ederek, "Sapanca Gölü birinci dereceden içme suyu havzamız. Dolayısıyla onu korumak da en önemli görevimiz. Bu noktada biz farklı bir anlayış ile hareket ettik. Gölü kullanarak korumayı amaçladık. Böylece hem vatandaşlarımıza gölü kullanma hakkını tahsis etmiş olduk, hem de gözbebeğimiz olan Sapanca Gölümüzü tüm güzellikleri ile muhafaza ettik." dedi.

İLK AMFİ TİYATRO

Sakarya'daki ilk amfi tiyatroyu içinde barındırıyor olması sebebiyle Gölpark’ın önemli bir özelliğe daha sahip olduğunu ifade eden Yusuf Alemdar, “Bin 500 kişilik amfi tiyatro şehrimizde bir ilk. Bu çalışma ile ilçemizin önemli bir kültürel tesis daha kazandığına inanıyoruz. Bu noktada ana hedefimiz her zaman doğayı korumak ve en doğru şekilde istifade etmek oldu. Peyzaj çalışmalarında da bunu göz önünde tuttuk. Gölün kıyı şeridinde yer alan sazlıklara hiçbir şekilde dokunmadık ve dokunmayacağız. Amacımız buradaki balık yuvalarını muhafaza ederek amatör balıkçılığa destek vermek ve tabiatın dengesini korumak. Diğer yandan yaptığımız amfi tiyatroda da yine tabiata dokunmadık aksine ondan yararlanarak var olan eğimi değerlendirdik." şeklinde konuştu.

NÜFUS ŞAMPİYONU

Hayata geçirilen vizyon projelerin yanı sıra Serdivan’ın nüfus artış hızıyla da dikkat çektiğine değinen Başkan Yusuf Alemdar, Sakarya’da nüfusu en çok artan ilçenin Serdivan olduğunu söyledi.

2015 yılında 120 bin 731 olan ilçe nüfusunun, 2016’da 128 bin 121, 2017’de ise 133 bin 477’ye ulaştığını belirten Alemdar, Serdivan’ın geçtiğimiz yıl il nüfusundaki artışa %40,3 katkı sağladığını ifade etti.Mahalle bazındaki nüfus yoğunluğu incelendiğinde, Serdivan’ın; Sakarya’daki en kalabalık üç mahalleye de ev sahipliği yaptığını belirten Alemdar, Serdivan’daki nüfus artışında planlı yapılaşmanın yanı sıra ticarette, eğitimde, sosyal ve kültürel çalışmalarda yakalanan başarının da önemli rol oynadığını ifade ederek, nüfus artışının da bu faktörlere bağlı olarak gerçekleştiğini söyledi. 

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız