SRT Yayın Akışı - 26.05.2019

SAPANCA’DA HERKES MUTLU6 Aralık 2018 - 16:43, Perşembe


Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer,4,5 yıllık görev sürecini değerlendirdi. Yılmazer, 4,5 yıllık görev sürecinin verimli geçtiğini belirtti.

STK’LAR TEK ÇATI ALTINDA

Sapanca Belediyesi Eski hizmet binası Sivil Toplum Birimleri Binası olarak birçok STK’yı tek çatı altında topladı.

Binanın dışında bulunan süs havuzu, oturma alanları, açık hava halk kütüphanesi meydana ayrı bir renk kattı. Bahçeye konulan Sapanca ışıklandırması özçekimcilerin mekânı olurken Sapanca’ya yakışan hizmetlerin biri daha hayat buldu.

CADDELER  PREJTİJ KAZANDI

Vehbi Bey Caddesi, Çarşı içi Caddesi, Karaoğlanoğlu Caddesi ve Atatürk Caddeleri’nde kaldırım düzenlemesinin yanı sıra, park etme sorunu çözüme kavuşurken, trafik akışını rahatlatacak planlamalar yapıldı. Çalışmalar sırasında kaldırım yol bağlantılarının da yeniden yapılıp, engelli erişimine uygun hale getirildi. Yenilenen cadde boyunca kullanılan modern mimariye sahip aydınlatma ekipmanları caddeye ayrı bir estetik kattı.

TARİHİ HAMAMA RESTORASYON

Sapanca Kent Meydanı çalışmalarında bulunan hamam kalıntıları gün yüzüne çıktı. Sapanca Belediyesi ekipleri tarafından tarihi dokunun akışını bozmadan yapılan meydan düzenlemesi bitti ve halkın büyük beğenisini topladı.

Bu alanda 1550 yıllarında Mimar Sinan tarafından yaptırılan bir hamamın varlığının bilindiğini kaydeden uzmanlar, çalışmaların büyük titizlikle tamamlandı. Meydan projesiyle park ve tarihi dokudan oluşan ziyaret alanı halkın hizmetine sunuldu. Parkın girişine konudan meydan saati, parka ayrı bir hava kattı. Yapılan estetik peyzaj çalışmaları, yürüme alanları, oturma gurupları ziyaretçilerin hizmetine sunuldu.

SAPANCA SANAT SOKAĞI

100’e yakın belediyenin 138 proje ile katıldığı ve diğer belediyelere örnek teşkil etmesi amacıyla yapılan yarışmada Sapanca Belediyesi, Sosyal-Ekonomik ve Kültürel Projeler dalında Sanat Sokağı’yla ödülle etkileyici bir sonuç elde etti. Belediyeler arasında düzenlenen, Etkin Belediye Proje yarışmasında ödül alan Sanat Sokağı Projesi ilçe halkına farklı bir gurur yaşattı.

SAPANCA TELEFERİK DE İLK ADIM ATILDI

Sapanca Teleferik Projesi ihale sürecinin tamamlanmasının ardından  ilgili firma ile sözleşme imzalandı. Başkanlık makamında yapılan imza töreninde, teleferik projesinin sadece Sapanca'nın, Sakarya'nın değil bölgenin teleferik hizmeti olacağını ve dinamizm sağlayacağını belirten Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, teleferik projesinin sektörde bir kapı aralayacağını düşünüyorum. Göreve geldiğimiz gün itibarı ile Sapanca turizm ilçesi dedik ve bunun tüm alt yapısını konaklama, yiyecek ve diğer yönleriyle yerel idare olarak önünü açıyor ve yapabileceklerimizi yapıyor, teşvik ediyor ve yatırımcılarımızı buraya bir bir çekiyoruz ifadelerini kullandı.

MUTLU ŞEKİLDE AYRILACAKLAR

Yılmazer, ''Bir aile Sapanca'ya geldiğinde doyasıya 24 saat geçirmesi ve sıkıntılı stresli bir şekilde gelen bireylerin buradan huzurlu, dinlenmiş ve mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak temel amacımız olduğunu her fırsatta dile getiriyorum. İlçemize gelen misafirlerin bir teleferiğe binelim cazibesi çok büyük bir faktör. Tabi ki bu sadece teleferikten ibaret değil. Yukarıdaki 5 yıldır kirasını ödediğimiz 70 dönüm A tipi alanda sosyal tesisler teleferikle birlikte hayata geçecek. Bu projenin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen başkan yardımcılarıma, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu teleferik projesinin ilçemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum'' dedi.

AKTİF BİR EĞLENCE ARACI

Bursa Teleferik A.Ş. yetkilisi İlker Cumbul, ''Sapanca çok güzel ve İstanbul ile Bursa'ya yakın bir yer. Yeşilliğine gelmek isteyen çok insan var. Bu insanlar için bu proje bir çeşitliliktir. Teleferiğin özelliği aktif bir eğlence aracı fakat sizin çok aktif olmanız gerekmiyor. Teleferiğin başlangıç ve bitiş noktalarında ki tesislerin çevre düzenleme peyzajları da çok önemli ülkenin lider kuruluşlarından biri oldukların, İtalyan bir firma ile çalıştıklarını ve firmanın civar ülkelerde 700'ün üzerin tesisi yaptığını ve bazı yatırımlarını da kendi firmalarının yaptığını belirterek Sapanca'da teleferik projesinin belirlenen tarihe kadar hayata geçirmek istediklerini söyledi.

‘TURİZM FAKÜLTESİ İLÇEMİZE KAZANDIRILDI’

Turizm potansiyeli güçlü bir ilçe olan Sapanca’nın geleceğini şekillendirmek adına büyük uğraşlar veren Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Sakarya Üniversitesi Sapanca Turizm Fakültesi’ni ilçeye kazandırarak eğitim adına büyük bir başarıya imza attı.

SAÜ Sapana Turizm Fakültesi, öğrencilerine Sapanca Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım desteğiyle de fark yarattı.

YILMAZER SÖZÜNÜ TUTTU

Sapanca Belediye Başkanlığı’na seçilmeden önceki projelerinden biri olan yeni bir Meslek Yüksek Okulu binasını, ilçeye kazandırmaya söz veren Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, sözünü tuttu. Başkan Yılmazer, Sapanca Meslek Yüksek Okulu’nun İlçede bulunan hayırseverlerin katkılarıyla İstanbuldere Mahallesi’ndeki alana inşa edilmesine destek oldu.

SAPANCA SAHİL ŞERİDİ

Ülke genelinde, son yıllarda en çok ziyaretçinin uğrak yeri olan Sapanca Gölü sahili, belediyenin titiz ve estetik düzenlemesiyle beğeni topluyor… Sahildeki yürüyüş yolları, düzenli alışveriş reyonları, dinlenme mekanları, göl manzarasını izlemek için oturulacak alanların yanı sıra, geceleri görülmeye değer su oyunları platformu turizm ilçesi olan Sapanca’ya ayrı bir güzellik katıyor.

UZUNKUM PARK YENİ YAŞAM ALANI

Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer’in yoğun gayret ve çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanı açıldı.

Sapanca Belediyesi’nin Milli Emlak Müdürlüğüne ait olan araziye tahsis ederek mesire yeri olarak oluşturulduğu alan; vatandaşların aileleri ile birlikte gelip nezih bir şekilde doğayla iç içe oturabileceği, yürüyüş yapabileceği ve gölü seyrederek dinlenebileceği mekân haline getirildi.

KURTKÖY GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZİ

Selçuk mimarisi tarzında tamamlanan Kurtköy Kültür Merkezi’nde Arapça, İngilizce ve Kadınlar için Güzel Sanatlar kurslarıyla , Sapanca Halk Eğitim Merkezi’nin katılarıyla sürdürülüyor. Kurtköylü  kadınların el emeği göz nuru işlerini rahat ve nezih bir ortamda devam ettirmelerine imkan sağlayan Kurtköy Gençlik ve Kültür Merkezi, 2 kattan oluşmakta.140  metre karelik taban alanı olan Kültür Merkezi, zemin dışında iki kat ve toplam  550 metre karelik kullanım alanına sahip.

HER MAHALLEYE BİR KÜLTÜR EVİ

Sapanca Belediyesi Bilgi, Kültür ve Sanat Evleri’nin sayısı artmaya devam ediyor. Hedef, her mahalleye Bilgi, Kültür ve Sanat Evi kurmak. Toplamda 13 adet yeni Bilgi Kültür ve Sanat Evi açılmıştır. 4 buçuk yılda 5 bin 500 kursiyerin katılımı sağlanmıştır.

1. Yanık Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

2. Gazipaşa Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

3. Rüstempaşa Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

4. Göl Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

5. Uzunkum Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

6. Kuruçeşme Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

7. Akçay Mahallesi Bilgi ve Kültür Evi

8. Babadayı Bilgi ve Kültür Evi

9. Hacı Mercan Bilgi ve Kültür Evi

10. Ünlüce Bilgi ve Kültür Evi

11. Yeni Mahalle Bilgi ve Kültür Evi

12. Fevziye Kültür Evi

13. Muradiye Bilgi ve Kültür Evi

SAPANCA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

4 buçuk yılda 50.800 ton asfalt. 4 buçuk yılda; 88.000 m2 parke yol. 23.000 mt bordür döşenmesi , 72.000 m2 beton yol ve kaldırım , 45.800 ton asfalt ,25 kilometre satıh kaplama(soğuk asfalt),26.000 m2 perde duvar ,3.910 m3 taş duvar ,7.400 metre yağmur suyu hattı.

GÖRSEL GÜZELLİK

Sapanca Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 4 buçuk yıl boyunca yoğun bir çalışmayla ilçenin tamamında gözle görülür derecede görsel güzelliğe imza attı.

Kavşak ve çeşitli güzergâhlar ile bütün eğitim kurumlarının çevre düzenlemesi anlamında çiçeklendirme çalışmalarını sürdüren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, düzenli olarak geçekleştirdiği kanalizasyon bacalarını, çöp alanlarını, terk edilmiş eski evler ile çevrelerini ilaçlayarak, muhtemel haşerelere karşı da  etkin mücadele de bulundu.

YENİ ÇOCUK PARKLARI

90 yeni park, çocuklarımıza hediye edildi.60 çocuk parkın tamamının bakımı yapıldı.

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR SPOR KOMPLEKSİ

Sapanca Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Şehit Ömer Halisdemir Spor Kompleksi açıldı. Kurtköy Mahallesi’nde yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulu olan tesiste; hem çocukların eğlendirmelerine hem de büyüklerin dinlenmelerine imkan verecek, çok amaçlı büyük bir park, spor sahası ve kafeterya bulunuyor.

YAZ SPOR OKULLARI

Genç nesil sporun çeşitli branşlarında eğitmek amacıyla her yıl düzenlenen ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin katkıda bulunduğu Sapanca Belediyesi Yaz Spor Okulları; Futbol, Masa Tenisi, Güreş, Tenis, Badminton, Voleybol, Futbol, Basketbol, Karate ve Kickbok olmak üzere 10 branşta devam etmekte olup 4 buçuk yılın toplamında 2 bin 300 kursiyere kurs verildi.Yaz döneminin aktif bir şekilde geçirilmesi için çeşitli branşlar da hanımlar içinde kurslar açtık. Ev hanımlarımıza yönelik pilates ve zumba kursları beklenenden fazla ilgi gördü.

FESTİVALLER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

4 Gün süreli olarak Sapanca Belediyesi tarafından ilk kez 20-23 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenen Kırkpınar El Sanatları Festivali’ni binlerce kişi ziyaret etti. 135 Standın bulunduğu festivalde çeşitli branşlarda yapılmış el sanatları ürünleri sergilendi. Bu yıl yapılacak olan Sapanca Belediyesi 2. Kırkpınar El Sanatları Festivali’ne katılımın daha yopun olması bekleniyor.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur