NOMOFOBİLİ ÖĞRENCİLERE TUŞLU TELEFON28 Eylül 2021, Salı

Hafta sonu şahit olduğum bir konuyu gündeme taşımak istiyorum .

Malum okulların açılması ile birlikte veliler ile işbirliği adına genel toplantılar  yapılıyor.

Gurur duyduğum durum ise ,okulda tüm velilerin ciddi sorun yaşadığı konuların engellenmesine yönelik diğer deyişle değerleri kaybetmenin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik uygulamalar.

Çocukların  özel yada devlet artık ayrım olmaksızın marka takıntıları, en son model telefonu ellerinde gezdirmeleri ve telefon ile meşgul olurken kafalarını kuma gömmeleri içler acısı .

Telefonlar akıllandı, teknoloji son sistem zeka küpü,biz ise bu küplere kapatılmış beyinleri o küplerden çıkarmaya çalışıyoruz.

AKILLI TELEFON

Belçika’da iki Flaman Üniversitesinin yaptığı araştırmada ,öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığının  akademik başarıyı etkilediği ortaya çıkmış. Yine başka bir araştırma olan   ABD’deki Baylor Üniversitesi’ne göre de akademik başarıyı olumsuz etkilediğine dair ciddi sonuçlar elde edilmiş. Journal of Behavioral Addictions’ta da yayımlanan araştırmada, kız öğrencilerin cep telefonlarıyla günde ortalama 10 saat harcarken, erkek öğrencilerin yaklaşık 8 saat harcadığı belirtilmiş.Araştırmacılardan Dr. James Roberts cep telefonlarının özellikleri arttıkça bağımlılığın da arttığını söylüyor. Araştırmaya katılan 164 öğrencinin yaklaşık %60’ı cep telefonu bağımlısı olabileceklerini kabul ediyor.Aynı  çalışmada sosyal medya uygulamaları, internette gezinme, e-posta gönderme, müzik dinleme gibi 24 farklı etkinliğe öğrencilerin ne kadar vakit ayırdığı incelenmiş. Dr. Roberts cep telefonlarının öğrencilerin sınıf ortamından uzaklaşmasını teşvik edebileceğini, aşırı cep telefonu kullanımının öğrencilerin sınıf içinde akademisyenlerle, sınıf dışında da aileleriyle çatışmasına neden olabileceğini belirtiyor.

Özel araştırmaya gerek yok biz bunları  yaşayarak gördük zaten değil mi?Bahsettiğim okulda tuşlu telefon sistemi uygulaması bence tüm okullara örnek teşkil etmeli.Hatta ve hatta devletin bir uygulaması olsa da 18 yaş altı çocuklara akıllı telefon yasağı getirilse ne güzel olurdu değil mi?

Nomofobiye dair küçük bir bilgi;

Nomofobi,akıllı telefonunuza olan psikolojik bağlanma durumudur, dopamin düzensizliğini içerdiği için, aslında diğer bağımlılıklara benzemektedir. Dopamin beyindeki ödül sistemini düzenleyen bir nörotransmitterdir, ve dopamin seviyesinin artması otomatik olarak insanların ödüllendirileceklerini düşündükleri şeyi yapmaya motive eder.

Cep telefonunuza gelen e-posta, kısa mesaj gibi her bir bildirim, dopamin seviyesinde az da olsa bir artışa neden oluyor ve bu da kişide karşı konulmaz, kendisini içine çekecek bir durum olduğu hissini uyandırıyor. Bu karşı konulmaz durumun ne olduğu, ne zaman olacağı belli olmadığı için de bu aslında beyni sürekli telefonu kontrol etmeye zorluyor. Yani aslında bir nevi, dünyanın en küçük kumar makinası.

Kumarın hayatları nasıl mahvettiğini anlatmaya gerek yok heralde.

Saygılar..