SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

ÜRETİM DEVAM ETSİN9 Ocak 2019 - 15:05, Çarşamba


Gazetecilerle bir araya gelen SATSO Yönetim Kurulu başkanı Akgün Altuğ.,Özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet ve TÜVASAŞ’ın özelleştirilmesi söylentileri ile ilgili soruyu “Bizim olmazsa olmazımız fabrikaların Sakarya’da kalması, üretime devam etmesi

FABRİKA SAKARYA’DA’ KALMALI

Gazeteciler Günü dolayısıyla  basınla bir araya gelen S ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ OSB’lerin yeni durumu ve yapılacak olan projelerle ilgili açıklamada bulundu

Başkan Altuğ gündeme dair açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet ve TÜVASAŞ’ın özelleştirilmesi söylentileri ile ilgili soruyu yanıtlayan Altuğ “Bizim olmazsa olmazımız fabrikaların Sakarya’da kalması, üretime devam etmesi ve bizim insanımızın çalışması” dedi.

FABRİKA KAPATILMIYOR

Altuğ “Aslında bu şehrin en büyük sivil topluk kuruluşuyuz diye bir misyon yüklüyoruz kendimize. Biz şehirle ilgili her konuda gündemi değerlendiriyoruz. Geçenlerde Milli Savunma Bakanımız, Tank Palet Fabrikası ile ilgili şehrimize geldi. Evet Tank Palet Fabrikamız her işletmede olduğu gibi bizim için önemli bir konuma sahip. Türkiye Savunması içinde çok önemli bir işletme. Öncelikle fabrika kapatılmıyor. Fabrika daha büyük hedeflere doğru yönlendiriliyor. Bu fabrikanın özelleştirilmesi ile ilgili bir karar alındı. Sadece işletme özelleştirilecek. Ne makineler, ne arazi, nede oradaki herhangi bir yer. Sadece işletme bir firmaya veya firmalara verilecek” dedi.

İŞÇİ ALINACAK

Özelleşmeden sonra işçi çıkarılmayacağını  aksine işçi alınacağını belirterek,  “ 100 işçi alınacağından  bahsediliyor. Yeni teknolojiler getirilecek. Orada daha büyük yatırımlar gerçekleştirilecek. Türkiye için, Türkiye’nin savunma sanayisi için çok iyi bir iş olacak diye düşünüyorum” dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDE KALMIŞ BİR YER

SATSO Başkanı Akgün Altuğ Tank Palet’in ardından TÜVASAŞ’ın da özelleştirileceği iddialarıyla ilgili olarak ta, “TÜVASAŞ ile ilgili özelleştirme konusunu bende duyuyorum. Cumhurbaşkanımızın Karasu’da temelini atacağı yerle ilgili bu konuda da bir çalışma yapılacağını duyuyoruz. TÜVASAŞ’ın oraya gideceğiyle alakalı. Bu tabii ki bir duyum sadece. Ama artık şunu biliyorum bu fabrikaların bir şekilde üretimlerine devam etmesi gerekiyor. Çağın yeniliklerine ayak uydurarak, yeni teknolojiler lazım. Yeri orası mı olur, burası mı? Bilemem. Ama TÜVASAŞ şehir merkezinin içinde kalmış bir yer”.

ÜRETİM SÜRSÜN

Altuğ “Biz küçük sanayi sitelerini şehir merkezinden çıkarmaya çalışırken, TÜVASAŞ’ı içeride bırakalım, Şeker Fabrikası’nın yerini şehrin göbeğinde muhafaza edelim diye bir iddiamız da yok.  Üretim devam etsin, Sakarya’da kalma şartı ile devam etsin, bizim insanımız buralarda çalışsın. Bizim için önemli olan o” dedi.

HERKES ETKİLENECEK

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile düzenlenen kahvaltıda konuşan Başkan Altuğ, ülkenin ekonomik dar boğaz içinden geçmekte olduğunu belirterek; “Ülkemizin her ferdi, her şirketi, her kurumu maalesef ki bu olumsuz koşullardan etkilenecek” dedi.

Kahvaltıya SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve yönetim kurulu üyeleri ev sahipliği yaptı. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur’un yanında çok sayıda gazetecinin katıldığı kahvaltıda gündemi değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz ve SATSO’nun yürüttüğü projeler üzerinde konuştu.

EKONOMİK DAR BOĞAZ

SATSO Başkanı Altuğ, ülkemizin 2018 içinde başlayan ve 2019 yılında da süreceğinin tahmin edildiği bir ekonomik dar boğaz içinden geçmekte olduğunu belirterek; “Ülkemizin her ferdi, her şirketi, her kurumu maalesef ki bu olumsuz koşullardan etkilenecek. Durum onu gösteriyor. Biz bu anlamda oda olarak ne yapmalıyız diye  yönetim kurulu arkadaşlarımız ile, meclisteki arkadaşlarımız ile konuşuyoruz . Ve hep söylediğimiz bir şey var; ‘Ülkemizin ekonomisinin, insanlarımızın refah düzeyinin iyi olması için biz üreten bir ülke olmalıyız.’ Tabii ki bu ürettiğimizi dışarıya satmalıyız da” dedi.

ÜRETEN BİR ŞEHİRİZ

Altuğ, şehrimizin üreten bir şehir olduğunun da altını çizerek; “Zirai anlamda üretiyor, sınaiyi anlamda üretiyor. Ama bu üretim şehir için avantajlı olsa da ülke için çok fazla bir değişiklik yapmıyor. Peki, neler yapabiliriz? Bizim 400 civarında ihracat yapan firmamız var. Öncelikle hedefimiz görev süremiz boyunca bu 400 ihracatçı firmamızı, bin ihracatçı firmaya yükseltmek ve dolayısı ile ihracat rakamlarını yukarıya çekmek” şeklinde konuştu.

“TÜM VERİLER YÜKLENİYOR”

İhracatın geliştirilmesine yönelik birçok projeyi faaliyete geçirdiklerini de kaydeden Altuğ; “Uluslararası Ticaret Projemiz var, İhracat Akademisi Projemiz var, Pazar Elçiliği Projemiz var, Pazar Araştırması Projemiz var. Özellikle ihracat ve Pazar araştırması projelerimizi çok önemsiyoruz.Dünyadaki ülkeler ve bu ülkelerdeki ithalat yapan firmalar ne alıyorlar, hangi şartlarda alıyorlar bunu içeren bir bilgisayar programımız var. İhracat yapan bütün firmalarımızı tüm verilerini bu programa yüklüyorlar. Ve bu firmalarla çalışabilecek başka ülkelerdeki firmalar önümüze düşebiliyor. Bu gerçekten çok iyi kullanılması gereken bir program. Bu çalışmayı iki üniversitemiz ile birlikte götürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İTHALATTAN İHRACATA UZANAN ÖYKÜ”

Başkan Altuğ, “Pazar Elçiliği Projemizi de üniversitemizdeki yabancı öğrencilerimiz ile yürütüyoruz” diyerek, projeler ile ilgili kısa bilgiler verdi. Altuğ, “Bizim en büyük projemiz Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim ve Mükemmeliyet Merkezi Projemiz. Bu proje Toplum Kültürü Laboratuarı projesi.  Biliyorsunuz şehrimizde son 20 yıldır çok ciddi anlamda sektör olmuş ve bu sektör ülkede en iyi olmuş bir iş alanı var.  Dış Mekan Süs Bitkiciliği sektörü. 20-25 yıl önce evlerinin arka bahçelerinde çok amatörce başlayan bu iş artık kurumsal firmalarında bu konuya yatırım yapmaları ile ithalattan, ihracata uzanmış bir öyküyü içeriyor. Birçok firmamız bu anlamda üretim yapıyor ve ilimiz için istihdam sağlıyor.

“TOPLUM KÜLTÜRÜ LABORATUARI”

Toplum Kültürü Laboratuarı Projesi, SAÜ ile birlikte şuanda küçükte olsa bir deney laboratuarında bu işi yapıyoruz. Yaklaşık 4 bin çeşit ülkemizde yetişen bitkiyi doku kültürü ortamında, laboratuar ortamında çoğaltmaya başladık bile.  Bunun içinde çay, fındık, Antep fıstığı ve süs bitkisi var.”

KANATLI HAYVAN TEST LABORATUARI

Altuğ, yine şehrimizde çok önemli bir sektör haline gelmiş ve Türkiye ihtiyacının yaklaşık yüzde 20 sinin şehrimizden karşılandığı Kanatlı Hayvan (Tavukçuluk) sektörüne de dikkat çekerek; “ Hem kesilmiş, hem tavuk yemi üretimini denetleyen bir laboratuarımız yok ilimizde. Bunun için testler şehir dışında hatta yurt dışında yapılıyor. Bununla ilgili biz yine üniversitemiz ile birlikte bir laboratuar çalışması başlattık. Bu şehrimiz için katma değer üreten bir proje olacak” dedi.

SATSO’DAN DEMO ÇİFTLİK PROJESİ

Süt kalitesinin arttırılmasına yönelikte bir proje hazırladıklarını ileri süren Altuğ, “Bir Demo Çiftlik yapmak istiyoruz üyelerimiz ile birlikte. Çağa uygun teknoloji ile süt üretimi nasıl yapılır, onun üzerinde çalışıyoruz. Bu projemizi de en kısa zamanda hayata geçirerek, süt üreticilerimize destek olacağız” şeklinde konuştu.

OSB’LER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

SATSO ile ilimizdeki her iki üniversite arasında yürütülen birçok projenin de hayata geçirilmesi için yoğun mesai harcadıklarını da kaydeden Altuğ, ilimizde faaliyet gösteren ve kurulum aşamasındaki organize sanayi bölgelerinde (OSB) gelinen son noktalar hakkında da bilgi verdi. Saim İŞÇİ

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur