SRT Yayın Akışı - 17.06.2019

PAZARDA KIŞLIK SEBZE VE MEYVELER İLGİ GÖRÜYOR10 Ocak 2019 - 15:01, Perşembe


Uzmanlar, ocak ayında havaların soğuması ile birlikte vatandaşların mevsimlik sebze ve meyve tüketmelerini önerdi.

Semt pazarlarından alışveriş yaptığını belirten   Ziraat  Mühendisi  Mustafa Yılmaz,  mevsimlik sebze ve meyve tüketiminin önemine değinerek, kış mevsiminin yaşandığı ocak ayında havaların soğuması ile birlikte bu mevsim de vatandaşların mevsimlik sebze ve meyve tüketmelerini önerdi.

DAYANIKLI SEBZELER

Pazar piyasasının kışlık sebze ve meyveye döndüğünü belirten  Yılmaz, “Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir. Ocak ayına girdiğimiz bu günlerde havalarında soğumasıyla daha çok toprağın altında büyüyen pancar, turp, havuç, kereviz gibi sebzeler yetişir. Ama toprağın üstünde yetişen marul, maydanoz, roka, kereviz, ıspanak, pırasa, karnabahar ve lahana türleri de soğuk hava koşullarına dayanıklı sebzelerdir. Mevsimlik kış sebze türleri tüketildiği kadar kış meyve çeşitlerinden, mandalina, portakal, limon, kestane ve yer elması da tüketilmesi sağlık açısından önemlidir” diye konuştu.

 TAZE KULLANMA FIRSATI

Üretici  Ali  Yanık  ise, mevsimine göre yetiştirdiği sebze ve meyveleri pazar tezgahların da halka sunduklarını ifade etti. Mevsimlik ürün tüketmekle üretici çiftçiye de ekonomik yönde katkı sağlanacağı gibi tüketicinin de satın alacağı ürünü tarladan geldiği gibi taze kullana fırsatı yakalamış olacağına işaret eden Yanık, kışlık sebzelerden ıspanak kilo gramı 3 TL, karnabahar tane 4 TL ve maydanozun bağı da 1 TL den satılırken mandalina kilogramı 2 TL ve kestane ise kilogramı 18 TL den alıcı bulduğunu belirtti. Simgenur BATIHAN

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur