ARKADAŞLIK ETTİĞİN KİŞİDE ARANACAK VASIFLAR- yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ARKADAŞLIK ETTİĞİN KİŞİDE ARANACAK VASIFLAR-24 Kasım 2021, Çarşamba

Hepimiz Hz Adem as ve Hz Havva'dan gelmeyiz. İnsan olarak temelde bütün insanlar kardeştir. Bu kardeşlik mecazidir. Yani insan kardeşliğidir. Bir de inanç kardeşliği vardır. Rabbimiz "Muhakkak inananlar kardeştir" buyuruyor. Bir de nikahla birbirine bağlanmış aynı anne ve babadan olma nesep kardeşliği vardır. Bir de bir kadını emmiş ayrı kişilerin süt kardeşliği vardır. Nesep ve süt kardeşlerin birbiriyle evlenmeleri haramdır. Bir de dost kardeşliği vardır. Bunun adına biz, Candan, samimi, çıkara dayanmayan arkadaşlık diyoruz. İşte menfaate dayanmayan sadece Allah cc için birbirine bağlı arkadaşlıklarda aranacak şartlar vasıflar vardır.

Bilmiş olalım ki her insanla arkadaşlık olmaz. Zira Peygamberimiz ( sav) "kişi arkadaşının dini ve ahlaki üzeredir." buyuruyor. O halde arkadaş seçmek çok önemlidir. Ecdadımız demişler ki "söyle arkadaşını, senin kim olduğunu, nasıl biri olduğunu söyleyelim.

Sevgili peygamberimize birisi gelmiş " Ya resulallah ben sizinle cennette beraber olmak istiyorum. Sizi canımdan malımdan anamdan babamdan daha çok seviyorum" deyince peygamber sav şu ibretlik cevabı vermiş kişi sevdiği ile beraberdir o halde sevdiğiniz beraber olduğumuzu arkadaşlara dikkat ediniz. Yine atalarımız da bu konuda anlamlı bir söz söylemişler. Misk satan birisiyle oturursan misk kokarsın is çıkaran bir işi yapanla oturursan is kokarsın"  oturduğun beraber olduğun kişilere dikkat et.

Peki arkadaşlık da aranacak vasıflar nelerdir

1)sohbetine dikkat et konuştuğun arkadaşın sana konuşurken sohbet ederken Dünya ve ahiret için hayır konuşuyorsa ondan ayrılma

2)akıllı mı ona dikkat et. Yani Allah'ın c.c. verdiği akıl nimetini doğru yerde ve doğru işte kullanıyor mu ona dikkat et.

3)ahlakına dikkat et yani güzel ahlaklı mı kendine yaratılış gayesine uygun olarak dikkat ediyor mu. onlara dikkat et.

4)bidat sahibi mi Kur'an'a ve sünnete göre mi yaşıyor yoksa dine uymayan hurafelere göre mi yaşıyor ona dikkat et.

5) dünya hırsı çok mu hep dünya madde peşinde mi ona dikkat et

İşte bu saydığımız sıfatlar kimde varsa onlarla arkadaşlık yapma sohbet etme çünkü sonunda seni de kendine benzetirsin seni de uçuruma sürükler eyvah demeden Allah cc demeye acele et.

Aziz kardeşlerim yazımızı İbrahim Ethem Hazretleri’nin bu konumuzla ilgili bir sözü ile bitirelim. Bu saydığımız vasıfları Abbasi halifesi me'mun eye söyleyince, me'mune de:

Böyle arkadaşların nerede bulacağız demiş İbrahim Ethem de demiş ki : böyle arkadaş bulmak zordur. Fakat zor, emek çekerek bulunan arkadaşta nurdur.

Bir alim sözüyle konumuzu noktalayalım arkadaşlık edeceğin kişi şunlardan olsun:

a) kendisine din ve diyanet hakkında nasihat edeceğin biri olsun.

b)kendisinden din ve diyanet konusunda öğreneceğin bilgilere sahip birisi olsun.

 Ya öğret veya öğren.

 Arkadaş budur.

Selam ve sevgiyle kalınız