ÖZ YALANLARIMIZ. yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ÖZ YALANLARIMIZ.20 Aralık 2021, Pazartesi

Öğrenciler öğretmenini dövüyor,vuruyor,öldürüyor…Çocuklar anne babalarını şiddete maruz bırakıyor,vuruyor,öldürüyor…Kan kaybeden roller,çatışmaların bir dokunuşu ile darmadağın oluyor.

Sınırların ihlali ve rollerin cüretkarca istismar edildiği, ilişki ağlarından bahsediyorum.

‘Vah’ lamaktan öte kaynağına inmek gerekiyor.İki tarafında üzerine düşen rollerin yerine getirilmesinde mutlaka ki bir problem var.

Bu problemin bireyin EGO durumu ile yakından bağlantılı olduğunu düşünmekteyim.Latincede‘BEN ‘ olarak tanımladığımız Ego,eğitilmesi ve kontrol altında tutulması gerekli parçamız.

Zaten sahip olduğumuz bir durum iken ne oluyor da sorunun kaynağı oluyor hiç düşündünüz mü?

Her şey başlangıçta bir durumdur.Aynı durum yeterince tekrarlanırsa SORUN,aynı sorun yeterince tekrarlanırsa da KAOS olur ,der  işin erbapları.

Gençlerde,yozlaşmaya giden aile tutumlarından kaynaklı  olarak,Egoyu yeterince anlayamama ,diğer deyişle kendini tanımlama hali büyük bir sorun.

Kimlik bunalımından kaynaklı cinayetler,şiddet tabloları,anne-baba-öğretmen-arkadaş eksenindeki olaylarda ‘KENDİNİ TANIMLAMA’da yatan hasarlar, yer almakta.Hasarlı bir Egonun hikayelerine kendini kaptıran bir gençten, elbette ki sağlıklı davranışlar bekleyemeyiz.

Şunu kendimize demeliyiz.Ben Ego değilim,Egom benim bir parçam.Ondan öte sınırsız, sonsuz bir varlığım. ‘’Ben …’’ ile başlayan ve hayatın her aşamasında kendimizi inandırdığımız cümleler ÖZ YALANLARIMIZ.

Yaşantı içerisinde hepimiz kendimiz ile zaten sürekli bir diyalog halindeyiz.Ego içini hikayeler ile ,bizatihi doldurduğumuz bir parça.Bizi var eden ama bir bellek gibi neyle doldursak onunla yaşadığımız.

Şunu ayırt edelim,kötü olan Ego değil.İçini doldurduğumuz olumsuzluklar.Dolduranda,onları kullananda biziz.

Ayrıca en güzel özelliklerimiz,iyi,olumlu huylarımızda egodur.

-Ben çok yardımseverim,ben çok düşünceliyim,ben çok vicdanlıyım..

Ama bunlar kimseyi rahatsız etmediğinden suçlanması gereken birini aramıyoruz.Hemen kendimize pay çıkarıyoruz.

Ego anlaşılması gereken ve kullanma kılavuzununun , çocuklarımıza öğretilmesi gereken bir konu.

Sağa sola savrulan gençlik,yarının öğretmenleri,esnafı,doktoru….

Saygılarımla