GELİR TESTİ YAPTIRMAYI UNUTMA yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

GELİR TESTİ YAPTIRMAYI UNUTMA21 Ocak 2022, Cuma

Sosyal güvenlik mevzuatımıza göre; 4a-4b-4c’liler genel sağlık sigortasına sahiptirler. Açıklamamız gerekirse kendisine ait işyeri bulunlar, herhangi bir işyerinde sigortalı olanlar ve memurlar direkt olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun dışında askeri aylıklar, 65 yaş ağlığı gibi özel duruma sahip olanda genel sağlık sigortasından faydalanırlar. Fakat bunlardan hiç birine sahip olmayanlar içinde gelir testi mevcuttur.

Gelir Testi Nedir?

Sigortalı olmayan bireylerin aile başına düşen geliri tespit etmelerini sağlayan bir hesaplama yöntemidir. Gelir testi, Kaymakamlıklar ve Valilikler bünyesinde olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından hesaplanır. Gelir testinin amacı; aile bireylerinin kişi başı gelir durumunu hesaplamaktır. Bu nedenle hesaplama yapılırken her bireye ait taşınabilir ve taşınamayan tüm mal ve hakları dikkate alınır. Gelir testinde toplamda 19 soru sorulmaktadır. Tüm soruların doğru şekilde doldurulup form teslim edilir.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

2017 yılının nisan ayına kadar gelir testi yaptırmak zorunluydu fakat artık o zorunluluk ortadan kaldırıldı. Böylece tüm vatandaşlar için sabit bir genel sağlık sigortası primi belirlendi. Bu prim ise, asgari ücretin %3 ‘dür.

 

Saygılarımla