SRT Yayın Akışı - 23.05.2019

COŞKUYLA KUTLANDI14 Mart 2019 - 13:58, Perşembe


Milli Mücadelemizin ruhunu yansıtan, dizeleriyle bağımsızlık meşalesinin ateşini canlı tutan, yaşanan duyguların mısralara izdüşümü olarak nitelendirebileceğimiz Milli Marşımız İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıl dönümü Sakarya Uğur Okulları’nda coşkuyla

İstiklal Marşı’mızın gururlandıran hikayesini ve  Mehmet Akif’in kaleminden can bulan marşımızın bestelenen ilk versiyonunu dinleyen öğrenciler; marşımızdaki  savaş, medeniyet, inanç, maneviyat, özgürlük, gelecek, cesaret , kahramanlık , umut temalarının kusursuz biçimde bir araya gelişinin farkındalığına eriştiler.

MARŞIMIZIN ÖNEMİ

Söyleyenin , dinleyenin, okuyanın içine işleyen 41 mısralık şiirin, geleceğe ve gelecek nesle çok önem veren şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kalemiyle can bulduğu, daima özgür yaşamış bu uğurda nice şehitler vermiş ama hürriyetini vermemiş büyük milletimize derin bir tarih şuurundan süzülerek kaleme alınan marşımızın önemi ifade edildi.

EZELDEN EBEDİYETE

Marşımızın sadece Kurtuluş Savaşı’nın o gününe dair olmadığının, Türk Milleti’nin geleceğine de atıfta bulunduğunun, ezelden beri hür yaşamış milletin, ebediyete dair yok olmayacağının  altı çizildi. Törende gür sesle okunan İstiklal Marşı ile birlikte hem Ulu Önder Atatürk ve vatanı uğruna şehit düşen kahraman Türk askerleri hem de Büyük Şairimiz Mehmet Akif Ersoy anıldı. Simgenur BATIHAN

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur