SRT Yayın Akışı - 21.05.2019

AĞAÇLARIN ERKEN ÇİÇEK AÇMASINA BORDO BULAMAÇLI ÖNLEM14 Mart 2019 - 15:11, Perşembe


Yurdun pek çok bölgesinde sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sebebiyle ağaçlar erken çiçek açmasına yönelik çözüm önerisinde bulunan Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Bordo bulamacı ile ağaçların yıkanması suretiyle çiçek

Yurdun birçok kesiminde soğuk havaların etkili olmasına rağmen sıcak havaların etkisini arttırdığı Sakarya’da ağaçlar erken çiçek açtı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği son günlerde, soğuk kış günleri yerini güneşli havaya bıraktı. Sakarya’da yalancı bahara aldanan ağaçlar, çiçek açarak beyaza ve yeşile büründü.

ZARAR GÖRMEMESİ TEMENNİMİZDİR

Ağaçların erken çiçek açmasını değerlendiren Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Hava sıcaklıklarının normalin üstünde seyir etmesi sebebiyle oluşan sıcaklık bitkilerde uyanmaya sebep vermiş, bunun sonucunda da çiçek açma dediğimiz bitkiler tomurcuklarını patlatarak çiçek açması sonucu ortaya çıktı. Bu tabi olağan bir durum. Bitkilerin olağan seyrinde devam eden faaliyeti uygun hava sıcaklığıyla buluşunca da çiçek açma gibi bir sonucu ortaya çıkarıyor. Ancak burada tehlikeli olan özellikle meyve ağaçlarının çiçek açmasından sonra çiçeğe, meyveye zarar verecek olan hava sirkülasyonunda meydana gelen değişiklikler, sıcaklıkların aniden aşağı düşmesi bitkiye özellikle çiçek açmış bitkiye zarar veriyor" dedi.

BORDO BULAMACI İLE YIKANAN AĞAÇLARIN ÇİÇEK AÇMASI GECİKİYOR

Çiçek açmış meyve ağacına zarar verecek bir sıcaklık değişimi olmaması yönünde beklentilerinin olduğunu söyleyen Bayraktar, alınacak tedbirler hakkında şöyle bilgi verdi: "Bununla ilgili çiftçilerimizin aldığı değişik tedbirler var. Öncelikle çiçek açmış alanlarda don, aşırı sıcaklık düşmeleri gibi bir takım hadiseler oluştuğu zaman arazilerde bir sıcaklık temin etmeye yönelik, saman yakma benzeri yöntemlerle oluşturulacak olan dumanla donun meyve ağacına zarar verilmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Bunun dışında meyve ağaçlarında çiçek açmayı geçiktirmek için alınan bir takım tedbirler var. Bunlardan bir tanesi de bordo bulamacı dediğimiz göz taşı ve kireç karışımı ile ağaçların yıkanması suretiyle çiçek açmayı geciktirmeye çalışıyor çiftçilerimiz. İnşallah buradaki en büyük temennimiz bundan sonraki günlerde hava sıcaklıklarında ani düşüşler meydana gelmemesi bitkilerin bu yolla zarar görmemesi temennimizdir” diye konuştu. İHA

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur