ÇİFTÇİ DERTLİ, EKMEK ZORDA! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ÇİFTÇİ DERTLİ, EKMEK ZORDA!26 Mart 2022, Cumartesi

Değerli dostlar, malumunuz ülkemizde artık her şeye zam gelmesine alıştık. Bununla birlikte temel besin maddelerinin azlığı çok konuşulur hale geldi. Tam bu noktada çiftçinin önemi ön plana çıkıyor. Devletimiz bu süreçte özellikle çiftçilerimize destek verip katkı sunmalı diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çiftçilerle alakalı bir konuşmasını dinledim. Bu konuşmanın bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim.

Yaptığı konuşmada, çiftçinin yüzünün gülmesi durumunda herkesin yüzünün de güleceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, tarımın artık stratejik bir sektör olduğunu kaydetti.

Pandemi gerçeğinin, tarımı olmayan gelişmemiş bir ülkenin bir şekliyle açlığa mahkum olabileceğini gösterdiğini anlatan Kılıçaroğlu, Toprağımız, suyumuz, güneşimiz, çalışkan insanlarımız var. O zaman biz neden buğdayı, arpayı, mercimeği, pamuğu, canlı hayvan, eti dışarıdan getiriyoruz. Bu soru temel bir sorudur ve bütün üreticilerimizin düşünmesi lazım. Değerlerimiz, imkanımız, bereketli toprağımız ve çalışkan insanlarımız var, o zaman neden dışarıdan getiriyoruz, neden bir açlık, yoksulluk krizle karşı karşıya kalıyoruz? Bunu hepinizin düşünmesini isterim” dedi.

Bu sorunların çözümünün olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle iki ülkeden yaklaşık 80 milyon dolar alacağı bulunduğunu belirttiği ihracatçılar ve üreticilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme getirdi. Domates başta ihracatın daha çok Ukrayna ve Rusya’ya yapıldığından bahseden Kılıçdaroğlu, Şimdi orada savaş çıktı, malınızı sattınız, büyük kısmını gönderdiniz, ihracatçı alacağının yaklaşık 80 milyon dolarını alamadı. Şimdi burada iktidarın devreye girmesi lazım, üreticinin hakkını, hukukunu koruması lazım. ‘Mal geldi mi, gümrüğü geçti mi, tüketildi mi, evet. O zaman 80 milyon dolarını bana vereceksiniz.’ Kim, hangi ülkeye ihraç etmişseniz, o ülkenin siyasi otoriterleriyle oturup bu sorunu çözmek zorundasınız. Bu sorun çözüldüğünde, ihracatçı alıp üreticinin hakkını teslim edecek” diye konuştu.

Bu kısımları özellikle paylaşmak istedim. Öncelikle her krizden üretim ile kurtulabileceğimiz noktasında söylediklerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üretime katkı sunmak adına Devletimiz çiftçilerin karşılaşabileceği tüm sorunları ortadan kaldırmak için düzenlemeler yapmalı ve bunun yanında yukarıda bahsedildiği üzere ihraç edilen ürünlerimize ilişkin de çiftçimizi koruyucu tedbirler almalıdır. Aksi söz konusu olursa (şu an ki süreçte çiftçi bu durumdan muzdarip) çiftçimiz iflasa sürüklenir ve yiyecek ekmek için dahi dışa bağımlı hale gelebiliriz.

Saygı ve sevgilerimle.